Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dar vienas V.Putino bendražygis užsiminė apie galimybę keisti konstituciją

Prezidento Vladimiro Putino bendražygis, gynybos konglomerato „Rostec“ vadovas Sergejus Čemezovas interviu RBK teigė, kad galbūt reikėtų pakeisti Rusijos konstituciją. Jis – ne pirmas apie tai užsiminęs prezidento bendražygis, netylant spėlionėms, kad V.Putinas ieško būdų, kaip poste išlikti po 2024-ųjų.
 Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas / „Scanpix“ nuotr.

„Ji neturėtų būti pakeista fundamentaliai, žinoma. Tačiau gyvenimas tęsiasi, gyvenimas keičiasi. Bet kuriuo atveju, tai turėtų būti nuspręsta kolektyviai, pateikta žmonėms diskutuoti“, – P.Čemezovas kalbėjo rugsėjo 16 dieną pasirodžiusiame interviu portalui RBK.

Jis palyginimui pasitelkė JAV konstituciją: teigė, kad ji praeityje kelis kartus buvo keista. „Mūsiškė nėra tokia sena, galbūt įmanoma įgyvendinti pokyčius“, – kalbėjo buvęs V.Putino KGB laikų kolega.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Sergejus Čemezovas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Sergejus Čemezovas

P.Čemezovas – ne vienintelis V.Putino bendražygis, pastaruoju metu užsiminęs apie konstitucijos pokyčius. RL/RFE atkreipia dėmesį, kad praėjusį spalį apie tai kalbėjo Konstitucinio teismo pirmininkas Valerijus Zorkinas, vėliau – Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas.

„Kažkas naujo ir keisto“

RL/RFE rašo, kad apžvalgininkams toks P.Čemezovo komentaras – signalas, kad elitas Maskvoje bando atsakyti į šaliai itin svarbų klausimą: „Ką daryti su V.Putinu?“

Politinių konsultacijų firmos „R.Politik“ įkūrėja Tatjana Stanovaja teigė, kad toks P.Čemezovo komentaras atspindi dalį to, kas kalbama už uždarų durų. Pasak jos, neįprasta, kad toks V.Putinui artimas asmuo šį klausimą iškelia viešai.

„Mano požiūriu tai – kažkas labai naujo ir keisto. Žinome, kad Putino draugai paprastai nesikiša į vidaus politiką, politinius klausimus, jie laikosi atstumo nuo politinių konfliktų ar sudėtingų situacijų, todėl tai atrodo labai keista“, – RL/RFE sakė T.Stanovaja.

V.Putinas – ilgiausiai Rusiją valdantis lyderis, jei įskaičiuotumėme metus, kai jis ėjo premjero pareigas. Dar pernai V.Putinas buvo perrinktas prezidentu – sulaukė 77 proc. rinkėjų paramos.

Tačiau rusai darosi vis nekantresni, kadangi sankcijos, izoliacija, demografinės problemos ir korupcija neigiamai paveikė šalies ekonomines perspektyvas. V.Putino populiarumas po perrinkimo krito, jo partijos „Vieningoji Rusija“ reitingai – dar žemesni.

VIDEO: Vladimiras Putinas – KGB agentas, tapęs galingiausiu žmogumi Rusijoje

Pasak RL/RFE, politologai sutaria, kad pastaraisiais metais V.Putinas darosi vis labiau priklausomas nuo vis mažesnio patarėjų, sąjungininkų ir draugų rato.

V.Putino bendražygiai jo valdymo metais suklestėjo – sukaupė turtą ir galią. Todėl, pasak ekspertų, sunku įsivaizduoti pereinamąjį laikotarpį, per kurį V.Putinas tiesiog 2024 metais pasitrauktų iš posto ir perduotų valdžią demokratiniu keliu išrinktam įpėdiniui.

Be to, jei 2021-ųjų spalį vyksiančių rinkimų metu „Vieningoji Rusija“ Dūmoje praras vietų – kaip nutiko šio mėnesio Maskvos savivaldos rinkimuose – gali tapti dar sudėtingiau įgyvendinti bet kokius konstitucijos pokyčius.

„Kremlius iš tikrųjų negalvoja apie tai, kaip pasiruošti tiems rinkimams, ar jie turėtų reformuoti „Vieningąją Rusiją“, ką daryti su opozicija.

T.Stanovaja: „Kremliui, prezidento administracijai labai sunku kalbėti apie reformas, kai Putinas galvoja, kad jos – nereikalingos.“

Putinui viskas yra gerai, jis galvoja, kad „Vieningoji Rusija“ – stabili partija, turinti gerą paramos lygį. Net jei jos reitingai nukrito, situacija nėra kritinė. Todėl nereikia pokyčių. Kremliui, prezidento administracijai labai sunku kalbėti apie reformas, kai Putinas galvoja, kad jos – nereikalingos“, – RL/RFE sakė T.Stanovaja.

P.Čemezovo konglomeratui priklauso kelios valstybinės korporacijos, kontroliuojančios vis didesnę ekonomikos dalį. Tarp „Rostec“ kompanijų – žinomiausi Rusijos prekių ženklai, įskaitant ginklų eksportuotoją „Rosoboroneksport“, sunkvežimių gamintoją „KamAZ“, ginklų gamintoją „Kalašnikov“.

Įvairūs scenarijai

Remiantis Rusijos konstitucija, prezidentas negali eiti daugiau nei dviejų kadencijų iš eilės. Tiesa, 2000-ųjų pradžioje kadencijos buvo prailgintos nuo ketverių iki šešerių metų.

Ligi šiol V.Putinas nepažeidė šių taisyklių: 2008–2012 metais jis susikeitė vietomis su premjeru Dmitrijumi Medvedevu.

Pats V.Putinas praeityje atmetė konstitucijos keitimo galimybę, kad galėtų valdžioje išlikti po 2024-ųjų. „Šiuo metu neplanuoju jokių konstitucijos reformų“, – 2018-ųjų kovą kalbėjo jis.

Analitikai kelia įvairias versijas. Pavyzdžiui, kalbama, kad Rusija galėtų prijungti Baltarusiją – esą taip V.Putinas vadovautų naujai sąjunginei valstybei. Vis dėlto, neaišku, ar prijungimui nesipriešintų Minskas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Politologas: tikros Rusijos ir Baltarusijos sąjunginės valstybės artimiausiu metu nebus

Dar vienas aptarinėjamas scenarijus – konstitucinės pataisos, suteikiančios daugiau galios vyriausybei. Premjeru tapusio V.Putino valdymo neribotų jokios kadencijos, o prezidentui liktų simbolinės funkcijos. Plačiau apie tai – 15min straipsnyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai