Daug triukšmo dėl nieko: „BioNTech“ vadovas nesiskiepijo, nes net teoriškai negalėjo

Vakcinų nuo COVID-19 skeptikai gaivina melagieną, esą prie vienos iš jų kūrimo prisidėjusios Vokietijos įmonės „BioNTech“ vadovas Uguras Sahinas atsisakė vakcinuotis. Tai yra manipuliavimas informacija – šis teiginys paremtas interviu su šiuo imunologu, padarytu 2020-ųjų pabaigoje, kai daugelyje šalių dar niekas apskritai nebuvo skiepijamas.
Uguras Sahinas ir Ozlem Tureci
Vakcinos nuo COVID-19 kūrėjai sutuoktiniai Uguras Sahinas ir Ozlem Tureci ja pasiskiepijo, vos buvo pradėti vakcinuoti Vokietijos gyventojai / „Scanpix“ nuotr.

Cituoja žinomus melagienų skleidėjus

Seniai paneigta melagiena prieš kelias dienas buvo prisiminta viename lietuviškame interneto puslapyje, kuris jau ne pirmą kartą skelbia klaidingą informaciją.

„Žmogus, išradęs „Pfizer Covid-19“ vakciną, prisipažįsta, kad nebuvo pasiskiepijęs“, – skelbia teksto antraštė. Kiek žemiau nurodyta, kad originalus tekstas buvo paskelbtas NewsPunch.com, kuris tiesiai šviesiai vadinamas melagienų tinklalapiu.

Ekrano nuotr. iš paranormal.lt/„BioNTech“ vadovas Uhuras Sahinas buvo nepasiskiepijęs tuo metu, kai Vokietijoje dar niekas nebuvo skiepijamas
Ekrano nuotr. iš paranormal.lt/„BioNTech“ vadovas Uhuras Sahinas buvo nepasiskiepijęs tuo metu, kai Vokietijoje dar niekas nebuvo skiepijamas

Tekste aiškinama, esą biotechnologijų bendrovės „BioNTech“, kuri bendradarbiavo su JAV farmacijos milžine „Pfizer“ kuriant pirmąją pasaulyje vakciną nuo SARS-CoV-2, generalinis direktorius dr. U.Sahinas prieš kamerą prisipažino, kad nebuvo pasiskiepijęs.

„Vokietijos televizijos „Deutsche Welle“ reporterio paklaustas, kodėl nebuvo paskiepytas, daktaras U.Sahinas išsisukinėjo ir miglotai teigė, kad jam skiepytis draudžiama, o jo bendrovė turi susitelkti į milijardų vakcinų gamybą kitiems.

Nereikia būti kūno kalbos ekspertu, kad pamatytum, jog U.Sahinas labai susijaudino ir pasijuto nejaukiai, kai buvo paklaustas, kodėl jis nebuvo paskiepytas.“

Jo paaiškinimas, kad skiepytis negalėjo, nes būtų buvę neteisėta, esą nesutampa su kita informacija. Tuomet tekste prasideda išvedžiojimai, esą U.Sahinas vengia skiepytis, nes vakcina buvo sukurta nepaprastai greitai.

„BioNTech“ įkūrėjo ir vadovo elgesys bendraujant su žurnalistu apibūdintas netiksliai. Paklaustas, kodėl dar nepasiskiepijęs, jo judesiai ar veido išraiška iš esmės nepasikeitė. U.Sahino atsakymas buvo lakoniškas, bet konkretus: „Man teisiškai neleidžiama skiepytis šiuo metu.“

Tik tuomet jis kalbą nukreipė kitur: „Žinoma, svarstome, kaip tai padaryti įmanoma. Mums svarbiau, kad būtų paskiepyti mūsų darbuotojai ir partneriai. Taigi mūsų tikslas yra pagaminti daugiau nei 1,2 mlrd. dozių 2021-aisiais.“

Skiepytis negalėjo net teoriškai

Nors imunologo atsakymas apie pasiskiepijimą galėjo atrodyti neišsamus, mat jis susilaikė nuo detalesnio paaiškinimo, socialiniuose tinkluose ir kai kuriuose tinklalapiuose pasirodžiusios interpretacijos, esą jis sąmoningai atsisakė skiepytis, nes vakcinos tariamai nėra saugios, yra klaidingos.

Taip pat skaitykite: Ištraukė seną melą – ne, „Pfizer“ vadovas nevengė skiepų nuo COVID-19

Tai galima suprasti iš kelių paprastų detalių. „Google“ paieškos laukelyje įvedus „DW Sahin interview“ („Deutsche Welle“ pavadinimo santrumpa, „BioNTech“ įkūrėjo pavardė ir žodis „interviu“ angliškai), pats pirmas pasiūlytas variantas yra pokalbis su U.Sahinu.

Ekrano nuotr. iš „Deutsche Welle“ kanalo „YouTube“/Žurnalistas su „BioNTech“ vadovu Uhuru Sahinu kalbėjosi, kai Vokietijoje dar niekas nebuvo skiepijamas
Ekrano nuotr. iš „Deutsche Welle“ kanalo „YouTube“/Žurnalistas su „BioNTech“ vadovu Uhuru Sahinu kalbėjosi, kai Vokietijoje dar niekas nebuvo skiepijamas

8.30 min. trukmės įrašas yra neredaguotas interviu, dalis kurio (klausimas ir atsakymas apie nepasiskiepijimą nuo 6.25 min. laiko žymos) iškirpta išplito internete.

U.Sahinas, stovėdamas prie kažkokio pastato (galbūt „BioNTech“ būstinės“ durų, atsakė į keletą televizijos žurnalisto klausimų. Vienas jų buvo apie imunologo pasiskiepijimą.

Farmacijos kompanijos vadovas su žurnalistu kalbėjosi praėjusių metų gruodį – dar prieš pat masinės vakcinacijos pradžią.

Įrašas „Deutsche Welle“ kanale „YouTube“ buvo paskelbtas 2020 m. gruodžio 22 d. Europos vaistų agentūra buvo ką tik paskelbusi, kad „Pfizer“/„BioNTech“ sukurta vakcina (vėliau pavadinta „Comirnaty“) yra efektyvi ir saugi naudoti. Kaip tik nuo šio fakto žurnalistas pradėjo pokalbį.

Taip pat skaitykite: Melas, kad „Pfizer“ vadovas Albertas Bourla nesiskiepijo: jis jau gavo trečią dozę

Tik po šio sprendimo Europos Sąjunga uždegė žalią šviesą vakcinacijai nuo SARS-CoV-2. Ji beveik visoje Bendrijoje prasidėjo tų pačių metų gruodžio 27-ąją.

Kitaip tariant, U.Sahinas pokalbio metu teoriškai net negalėjo būti pasiskiepijęs bendra tvarka – kaip eilinis Vokietijos gyventojas, nebent jam skiepas būtų buvęs suleistas kaip jos sukūrėjui. „BioNTech“ darbuotojai vakcinų bandymuose dalyvauti negalėjo.

Net pradėjus vakcinaciją jis neturėjo atsidurti tarp pirmųjų, gavusių skiepą, mat tuo metu jam buvo tik 55 metai. Kaip žinoma, daugelyje šalių pirmiausia buvo vakcinuojami medicinos darbuotojai, globos įstaigų darbuotojai, vyresni nei 80 metų amžiaus ir gretutinių ligų turintys žmonės.

Vokietijoje prioritetinių grupių sąrašą pradėjo tie, kuriems daugiau nei 80 metų, COVID-19 sergančius pacientus gydantys medikai, tam tikri sveikatos apsaugos ir globos namų darbuotojai. Nė į vieną iš šių grupių U.Sahinas nepateko.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./„BioNTech“
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./„BioNTech“

Viename interviu imunologas pripažino kartu su žmona Ozlem Tureci, kuri yra medikė, mokslininkė, viena iš „BioNTech“ įkūrėjų ir prisidėjo prie vakcinos sukūrimo, dvejoję dėl skubaus skiepijimosi, bet ne dėl saugumo, o etikos sumetimų. Pora norėjo palaukti, kol ateis eilė pagal amžių, bet, raginami kitų, jau 2021 m. sausio pabaigoje jie pasiskiepijo.

Taip pat skaitykite: Melagienų taikinyje atsidūrė „Pfizer“ vakcinas gaminančios įmonės vadovas

„BioNTech“ atstovas spaudai agentūrai „Reuters“ ne tik patvirtino šią informaciją, bet ir nurodė, kad generalinis direktorius gavo ir sustiprinančiąją „Comirnaty“ dozę.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų