„Pabrėžta, kad šis dialogas turi įtraukti visus Ukrainos regionus, visas grupes“, – sakė S.Lavrovas per spaudos konferenciją.
S.Lavrovas aiškino, kad Maskva mato viltį pokalbiuose su JAV ir Europos Sąjunga. „Tai suteikia mums vilties, kad JAV ir ES yra nuoširdžiai suinteresuotos trišaliu bendradarbiavimu su Rusija“, – teigė jis.
Anot Rusijos užsienio reikalų ministro, Ukrainoje yra įstatymas, kuriuo šalis deklaruojama neutralia, ir Rusija yra pasirengusi šį statusą užtikrinti
Anot Rusijos užsienio reikalų ministro, Ukrainoje yra įstatymas, kuriuo šalis deklaruojama neutralia, ir Rusija yra pasirengusi šį statusą užtikrinti. „Kalbant apie neutralumą politiniais ir kariniai terminais, aš nelabai suprantu, ką reiškia politinis neutralumas... Nemanau, kad jis iš tikrųjų gali egzistuoti šiuolaikiniame pasaulyje“, – kalbėjo S.Lavrovas.
Priimtas dokumentas
Jis pažymėjo, kad visi sutinka, kad dialogas turi būti „visa apimantis, skaidrus ir atskaitingas“. Keturšalių derybų dalyviai pritarė dokumentui apie padėtį šalyje.
„Mes patvirtinome dokumentą – tai Ženevos balandžio 17-osios pareiškimas, kuriame mes sutarėme, kad būtina iš pradžių imtis konkrečių veiksmų įtampai deeskaluoti, visų Ukrainos piliečių saugumui užtikrinti“, – sakė S. Lavorvas per spaudos konferenciją.
„Mes susitarėme, kad visos šalys susilaikys nuo bet kokio smurto, bet kokio gąsdinimo, provokuojančių veiksmų; ir mes ryžtingai pasmerkėme bei atmetėme bet kokias ekstremizmo, rasizmo, religinio nepakantumo išraiškas, tarp jų ir antisemitizmą. Tai labai aktualus reikalavimas dėl to, kas vyksta pastaraisiais mėnesiais šiandieninėje Ukrainoje“, – nurodė ministras.
„Tarp veiksmų, kurių mes raginame imtis, yra šie: visos neteisėtos ginkluoto formuotės turi būti nuginkluotos, visi neteisėtai užimti pastatai turi būti sugrąžinti teisėtiems savininkams, okupuotos aikštės, gatvės ir kitos viešosios vietos visuose Ukrainos miestuose turi būti išlaisvintos“, – pabrėžė S.Lavrovas.
Dar nurodoma, kad krizę sureguliuoti turi patys ukrainiečiai.
S.Lavrovas spėjo sukritikuoti Ukrainą
S.Lavrovas spaudos konferencijos metu taip pat sakė, kad Ukrainos sprendimas neįsileisti Rusijos piliečių į šalį yra diskriminacinis ir įžeidžiantis.
Kartu Rusijos ministras paneigė, kad Rusijos kariai yra Ukrainoje, ir sukritikavo Ukrainos kariuomenės dislokavimą šalies Rytuose. „Mes neturime jokio noro įvesti savo karines pajėgas į Ukrainą, kur gyvena broliška tauta“, – sakė jis.
J.Kerry: Ukrainos valdžia turi teisę naudoti kariuomenę
JAV valstybės sekretorius perspėjo, kad jeigu smurtas Ukrainoje nesiliaus, ir nebus matomas progresas, Rusija susilauks rimtų pasekmių
JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry gyrė Ukrainos valdžios susitvardymą sudėtingos situacijos šalyje, tačiau pabrėžė, kad valdžia negali tylėti, kai grasinama šalies suverenumui. „O dabar tai ir vyksta Ukrainoje“, – sakė JAV politikas pridurdamas, kad karinių pajėgų naudojimas Ukrainoje yra pateisinamas.
Jis gyrė ir Ukrainos laikinąjį premjerą Arsenijų Jaceniuką bei jo Ukrainos viziją – didesnę autonomiją regionams, biudžeto peržiūrėjimą, vietinius rinkimus.
J.Kerry padėkojo Ukrainos ir Rusijos ministrams, kad šiandien jie pademonstravo ryžtą dirbti kartu ieškant krizės sprendimo.
J.Kerry taip pat pasmerkė Donecke iškabintus antisemitinius skelbimus, kuriuose aiškinama, kad visi žydai turi užsiregistruoti arba išvykti.
„2014-aisiais tai netoleruotina ir groteskiška. Tai daugiau nei nepriimtina“, – pareiškė JAV valstybės sekretorius.
Rusija gali susilaukti rimtų pasekmių
JAV valstybės sekretorius perspėjo, kad jeigu smurtas Ukrainoje nesiliaus, ir nebus matomas progresas, Rusija susilauks rimtų pasekmių. Tačiau teigė, kad Ženevoje susirinkta ne grasinti, o rasti sprendimą.
J.Kerry paklaustas apie Krymą, atsakė, kad šiandien buvo susirinkta kalbėti ne apie tai. „Šiandien mes kalbame apie smurtą Ukrainoje“, – teigė jis.
Žurnalistų paklaustas, ar buvo kalbėta apie reikalavimą atitraukti Rusijos karius nuo sienos su Ukraina, JAV valstybės sekretorius sakė, kad rusai žada ilgainiui tai padaryti – jeigu situacija rims. „Jie nurodė, kad jau atitraukė vieną batalioną, – sakė J.Kerry. – Mes tikimės, kad kai bus imtasi anksčiau išvardintų žingsnių, jie atitrauks ir kitus.“
Laikinasis Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas teigia, kad Rusija po derybų Ženevoje turėtų nedelsdama atitraukti savo diversantus iš Rytų Ukrainos
Tačiau J.Kerry pabrėžė, kad dokumente išvardinti žingsniai dėl situacijos deeskalavimo yra tik pirminiai, ir jokiu būdu ne galutiniai.
Papildyta 00.04 val. A.Jaceniukas: Rusija turi nedelsiant atsitraukti
Laikinasis Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas teigia, kad Rusija po derybų Ženevoje turėtų nedelsdama atitraukti savo diversantus iš Rytų Ukrainos, rašo naujienų agentūra „Unian“.
A.Jaceniukas per ketvirtadienio Ministrų kabineto susitikimą sakė, kad „iš Rusijos tikimasi nedelsiant atitraukti savo diversantus ir nutraukti paramą vadinamiems protestuotojams, kurie rankose laiko automatus, liautis remti teroristus ir separatistus“.
„Tuomet nereikėtų mums susitikti Ženevoje, tuomet mes susitvarkytume – jeigu Rusija nustotų remti teroristus, kurti savus tinklus, finansuoti juos ir destabilizuoti padėtį Ukrainoje“, – pareiškė A.Jaceniukas.