Nacionalinės viešosios nuomonės apklausos Jungtinėse Valstijose rodo, kad D.Trumpo ir K.Harris šansai iš esmės yra lygūs, o neapsisprendusių rinkėjų yra vos 2-3 procentai.
Tačiau nepamirškite, kad Jungtinėse Valstijose prezidentai renkami ne pagal nacionalinį visuotinį balsavimą, o Rinkikų kolegijoje, kur penkiasdešimtyje valstijų varžomasi dėl 270 rinkikų balsų.
Vis dėlto net ir Rinkikų kolegijoje D.Trumpo ir K.Harris šansai yra lygūs, abu kandidatai turi savo saugias valstijas, todėl rinkimus lems tik kelios svyruojančios valstijos. Tai – Arizona, Džordžija, Mičiganas, Nevada, Šiaurės Karolina, Pensilvanija ir Viskonsinas.
Lenktynės susiveda į tai, kaip šiose keliose svyruojančiose valstijose balsuos maždaug 150-200 tūkst. rinkėjų. Tačiau tai, kad prezidento rinkimų varžybos susiveda į šių kelių valstijų rinkėjų balsavimą, nėra naujiena.
Prieš dvejus metus viešosios nuomonės apklausos rodė, kad Joe Bideno ir D.Trumpo lenktynės bus labai įtemptos, ir jų palaikymas buvo lygus nacionaliniuose populiarumo ir svyruojančių valstijų rinkimuose.
Net ir šiemet iki birželio mėnesio J.Bideno ir D.Trumpo rezultatai buvo lygūs. Tik po prasto J.Bideno pasirodymo prezidento debatuose birželį ir vėlesnių įvykių, įskaitant jo pakeitimą K.Harris, du pasikėsinimus į D.Trumpą ir nacionalinius suvažiavimus – apklausose įvyko šioks toks sukrėtimas.
Tačiau dabar vėl susiduriame su neįtikėtinu Amerikos politikos stabilumu ir poliarizacija, kai rinkėjai beveik tolygiai pasiskirstę tarp D.Trumpo ir K.Harris.
Šiuo metu rinkimai gali priklausyti nuo to, kaip elgsis jaunesni nei 30 metų rinkėjai.
Klausimai išlieka tie patys. Ekonomika yra svarbiausias klausimas, po jos – imigracija ir JAV pietinės sienos saugumas. Demokratams, ypač moterims, tai abortų ir reprodukcinių teisių klausimas. Kai kuriems, ypač jaunesniems nei 30 metų rinkėjams – Izraelio karas Gazos ruože.
Pastarasis klausimas gali būti svarbus veiksnys, turintis įtakos jų balsavimui, ypač tokioje valstijoje kaip Mičiganas, kurioje gyvena daug arabų kilmės amerikiečių. Keista, kad Ukraina ir Europos saugumas yra žemai sąraše klausimų, kurie, atrodo, jaudina Amerikos rinkėjus.
Rinkimams artėjant į pabaigą, atrodo, kad nei D.Trumpas, nei K.Harris negali daug ką padaryti, kad pakeistų rinkėjų nuomonę. Mąstymas jau yra susiformavęs, todėl dabar iš tiesų kyla klausimas, ar kiekvienas iš jų gali suburti savo elektoratą prie rinkimų balsadėžių
Visose Jungtinėse Amerikos Valstijose jau vyksta išankstinis balsavimas, tačiau nėra aiškių tendencijų, ar jis palankus kuriam nors iš kandidatų. Skirtingai nei prieš ketverius metus, kai D.Trumpas neskatino išankstinio balsavimo, dabar jis jį skatina, taip apsunkindamas prognozes.
Šiuo metu rinkimai gali priklausyti nuo to, kaip elgsis jaunesni nei 30 metų rinkėjai. Gali būti, kad šiuos jaunesnius rinkėjus nelengva užfiksuoti apklausose, todėl jie gali neatsispindėti jokiose apklausose.
Tai, kad D.Trumpas vienose apklausose pirmauja, o kitose atsilieka, gali rodyti, kad nedrąsių D.Trumpo rinkėjų yra nedaug. Tačiau jaunus rinkėjus sunku suskaičiuoti ar apklausti. Jei šie jaunesni rinkėjai pasirodys svyruojančiose valstijose, K.Harris tikriausiai laimės rinkimus, bet jei ne – tikriausiai pralaimės.
Tai paaiškina, kodėl muzikos žvaigždės Taylor Swift parama K.Harris gali būti svarbi. Nors įžymybių palaikymas paprastai yra nereikšmingas, T. Swift atvejis gali būti kitoks. Ir yra įrodymų, kad ji gali paskatinti jaunas rinkėjas moteris ateiti į rinkimus lapkričio 5 dieną.
Nėra visiškai neįmanoma, kad D.Trumpas vėl laimėtų Rinkikų kolegijoje, pralaimėjęs visuotinį balsavimą. Šiuo metu jis vis dar atrodo nedidelis favoritas. K.Harris paskutinėmis rinkimų dienomis turi įdėti daug darbo mobilizuoti šiuos jaunus rinkėjus šiose svyruojančiose valstijose, jei tikisi laimėti.