2014 11 15 /17:02

V.Putinas G-20 susitikime sutiktas kaip priešas: jam pasakyta nešdintis iš Ukrainos

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas planuoja nedalyvauti sekmadienį vyksiančioje Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo darbo sesijoje ir grįžti namo anksčiau negu planuota. Tai sakė vienas pareigūnas, keliaujantis su V.Putinu, kuris patyrė didelį Vakarų šalių spaudimą dėl įvykių Ukrainoje.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas / „Scanpix“ nuotr.

Tiesa, Rusijos prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas paneigė šį pranešimą. „G-20 viršūnių susitikimas rytoj baigiasi, V.Putinas būtinai iš jo išvyks; kai visas darbas bus baigtas, prezidentas išvažiuos. „Reuters“ viską neteisingai rašo. Sankcijų tema buvo plačiai aptariama, bet aš nesakyčiau, kad kažkas spaudžia. Sankcijos aptariamos visuose dvišaliuose susitikimuose aktyviai ir plačiai, niekas nieko nespaudžia“, – aiškino D.Peskovas interviu radijui „Kommersant-FM“.

Griežti Kanados premjero žodžiai

Bene griežčiausia buvo Kanados premjero Stepheno Harperio reakcija vos susitikus su V.Putinu.  „Manau, paspausiu jums ranką, bet turiu pasakyti jums vienintelį dalyką: jūs turite nešdintis iš Ukrainos“, – S.Harperio žodžius V.Putinui per šį viršūnių susitikimą citavo Kanados lyderio atstovas Jasonas MacDonaldas.

Manau, paspausiu jums ranką, bet turiu pasakyti jums vienintelį dalyką: jūs turite nešdintis iš Ukrainos

V.Putino atsakymas į šį komentarą nebuvo palankus, pridūrė J.MacDonaldas savo elektroniniame laiške, išsamiau nepaaiškindamas.

Vėliau V.Putino atstovas spaudai D.Peskovas pasakė, kad Rusijos prezidentas atsakęs „deja, to neįmanoma padaryti, nes mūsų ten nėra“.

Aptarė su D.Cameronu

Situaciją Ukrainoje šeštadienį su V.Putinu aptarė Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas. D.Cameronas kaltino Maskvą „priekabiavimu prie mažesnės valstybės Europoje“.

Aiškiai juntamą įtampą tarp abiejų lyderių taip pat pabrėžė sprendimas D.Camerono ir V.Putino susitikimą Didžiojo dvidešimtuko (G-20) forumo kuluaruose surengti už uždarų durų.

Prieš kameras jie paspaudė vienas kitam rankas ir pasisveikino, bet susilaikė nuo bet kokių malonių žodžių

Prieš kameras jie paspaudė vienas kitam rankas ir pasisveikino, bet susilaikė nuo bet kokių malonių žodžių ir laukė, kol žurnalistai paliks kambarį, prieš pradėdami pokalbį, nurodė Rusijos naujienų agentūros.

Vienas šaltinis Dauningo gatvėje po to susitikimo sakė, kad D.Cameronas įspėjo Rusijos lyderį, jog jis privalo apsispręsti.

„Prasidėjus diskusijai dėl Ukrainos, premjeras aiškiai pareiškė, kad priėjome kelių išsišakojimą, kalbant apie tai, kur eisime toliau“, – Didžiosios Britanijos žiniasklaida citavo to šaltinio žodžius.

„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

„Galime pamatyti Minsko susitarimo įgyvendinimą ir iš to kylantį santykių pagerėjimą, – sakė šaltinis, turėdamas omenyje Kijevo ir prorusiškų separatistų sudarytą paliaubų sutartį, kurią palaikė Maskva. – Arba galime pamatyti, kad reikalai visiškai kitaip klostosi santykiuose tarp Rusijos ir Jungtinės Karalystės, Europos ir JAV.“

Vakarų šalys šią savaitę kaltino Rusiją, kad ši siunčia į rytų Ukrainą daugiau karinės technikos, didėjant nuogąstavimams, kad šiame regione gali atsinaujinti didelio masto susirėmimai.

Tiesa, Kremlius skelbė, kad per V.Putino ir D.Camerono susitikimą Brisbane buvo kalbama apie bendrą suinteresuotumą, jog Rusijos ir Vakarų šalių santykiai pagerėtų.

„Vladimiras Putinas ir Davidas Cameronas parodė esą suinteresuoti restauruoti ryšius (tarp Rusijos ir Vakarų) bei imtis veiksmingų priemonių (situacijai Ukrainoje) sureguliuoti, ir tai padėtų atsisakyti konfrontuojančių santykių“, – taip, anot Rusijos žiniasklaidos, Brisbane sakė V.Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Jie kalbėjosi apie fundamentalias dabartinio pablogėjimo santykiuose tarp Rusijos, Jungtinių Valstijų ir kai kurių Europos šalių priežastis“, – pridūrė jis.

Pasak D.Peskovo, V.Putinas ir D.Cameronas daugiausiai dėmesio skyrė Ukrainos situacijai, bet aptarė ir kitus klausimus.

B.Obama: „Tai grėsmė pasauliui“

Vykdamas į G-20 viršūnių susitikimą, JAV prezidentas Barackas Obama sakė, kad Rusijos agresija prieš Ukrainą yra „grėsmė pasauliui“, pridūręs, kad liepą įvykusi tragedija, kai Malaizijos keleivinis lėktuvas buvo numuštas virš separatistų kontroliuojamos teritorijos rytų Ukrainoje, yra pasibaisėtinas.

Tuo tarpu G-20 susitikimo šeimininkas Australijos premjeras T.Abbottas kaltino V.Putiną siekiu atgaivinti „prarastą carizmo šlovę“.

„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

Pastatė krašte

V.Putino izoliacija taip pat buvo akivaizdi, kai pozuojant G-20 forumo bendrai nuotraukai, jis buvo pastatytas krašte. Kai B.Obama ir Kinijos prezidentas Xi Jinpingas atskrido į Australiją, juos pasitiko šalies generalgubernatorius ir generalinis prokuroras; tuo tarpu V.Putiną pasitiko tik gynybos ministro pavaduotojas.

Nors ir tapęs didžiulio spaudimo taikiniu, V.Putinas daug šypsojosi ir paspaudė ranką viršūnių susitikimo šeimininkui – Australijos premjerui T.Abbottui, kuris grasino „suremti krūtines“ su Rusijos lyderiu, jeigu nesulauks atsakymų dėl oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo katastrofos Ukrainoje, tarp kurios aukų buvo 28 Australijos piliečiai ir gyventojai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas buvo pastatytas į patį kampą
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas buvo pastatytas į patį kampą

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai