Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Dėl JAV gynybos sekretoriaus J.Mattiso ateities susirūpinę ir respublikonai, ir demokratai

„Jis – šiek tiek demokratas“, – praėjusią savaitę apie JAV gynybos sekretorių Jamesą Mattisą pasvarstė šalies prezidentas Donaldas Trumpas. „Apie NATO žinau daugiau nei jis“, – pridūrė Amerikos lyderis. Tokie pasisakymai išties keisti, tad Vašingtone dabar jau spėliojama, ne ar, o kada keisis Pentagono vadovas. Tiesa, priešinasi tiek respublikonai, tiek opozicijoje dirbantys demokratai.
JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas
JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kaip rašo „Politico“, JAV nacionalinio saugumo aparato lyderiai baiminasi, kad J.Mattisas netrukus neteks posto ir kad asmuo, kuriuo jį pakeis D.Trumpas, prezidento kaprizų atžvilgiu bus kur kas nuolankesnis ir ne toks nepriklausomas.

Juk būtent J.Mattisas atkalbėjo D.Trumpą, kuris jau buvo pasiryžęs be skrupulų su visais civiliais bombarduoti „Islamo valstybės“ (IS) teritorijas Sirijoje ar išvesti visas JAV pajėgas iš Afganistano.

Jis sušvelnino Vašingtono reakciją į cheminio ginklo panaudojimą Sirijoje ir atvirai prieštaravo D.Trumpo sprendimui pasitraukti iš tarptautinio susitarimo dėl Irano branduolinės programos.

Nerimą Pentagone dabar kelia ženklai, kad D.Trumas, nors ir toliau vadinantis J.Mattisą „geru vyruku“, ruošiasi atsisveikinti su gynybos sekretoriumi. Skelbiama, kad J.Mattisas pareigas turėtų palikti po lapkritį vyksiančių vidurio kadencijos rinkimų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas

O tai reiškia nemenką susirūpinimą Kongrese – daugelis JAV įstatymų leidėjų laiko J.Mattisą bent šiokio tokio stabilumo chaotiškoje D.Trumpo administracijoje simboliu. Pats Pentagono vadovas gandus apie jo patraukimą neigia, bet kalbos neslūgsta.

Demokratai: tvirtas saugumo ramstis

„Sekretorius Mattisas yra vienas nedaugelio pasitikėjimą keliančių pareigūnų Trumpo administracijoje. Ir kalbu ne kaip šališkas demokratas, – teigė demokratas senatorius Brianas Schatzas. – Kai mūsų partneriai ir priešininkai pagalvoja apie JAV gynybos departamentą, tai, kad ten yra sekretorius Mattisas, gerina mūzų poziciją.“

Kongreso nariai tvirtina bijantys, kad gali pasikartoti tai, kas nutiko D.Trumpo patarėją nacionaliniam saugumui Herbertą Raymondą McMasterį pakeitus „vanagu“ Johnu Boltonu, o valstybės sekretorių Rexą Tillersoną – konservatyviuoju Mike'u Pompeo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mike'as Pompeo
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mike'as Pompeo

„Įpėdiniai gali ir nebūti geri. Antai Boltonas – kur kas prastesnis pareigūnas nei McMasteris“, – pastebėjo demokratas senatorius Timas Kaine'as, dirbantis Ginkluotųjų pajėgų komitetas.

Jei J.Mattisas išties trauktųsi, tai vyktų tokiu pat metu, kai į pensiją ruošiasi išeiti daug JAV ginkluotųjų pajėgų vadų, įskaitant JAV Jungtinio štabų vadų komiteto viršininką generolą Joe Dunfordą.

J.Mattisas Vašingtone gerbiamas, nes visada išlieka ramus. Be to, JAV kariuomenėje jis laikomas tikra legenda.

„Jei jis trauktųsi, būtų žymiai daugiau netikrumo. Kas jį pakeis?“ – klausė Jackas Reedas, aukščiausio rango demokratas Senato Ginkluotųjų pajėgų komitete.

T.Kaine'as priminė, kad tvirtinant J.Mattisą gynybos sekretoriumi už jo nominaciją balsavo ir daugelis tų senatorių, kurie priešinosi visiems kitiems D.Trumpo administracijos pasiūlytiems kandidatams į kitus departamentus.

„Sekretorius Mattisas ir generolas Dunfordas šiuo metu yra tikrieji JAV nacionalinio saugumo ramsčiai. Jei jie pasitrauks, Amerikos saugumui ir mūsų nacionalinio saugumo komandai bus padaryta ypač didelė žala“, – perspėjo T.Kaine'as.

„Scanpix“/AP nuotr./Timas Kaine'as
„Scanpix“/AP nuotr./Timas Kaine'as

Malšino D.Trumpo impulsyvumą

J.Mattisas Vašingtone gerbiamas, nes visada išlieka ramus. Be to, JAV kariuomenėje jis laikomas tikra legenda.

Tam tikra prasme Pentagono vadovas užtikrina JAV gynybos politikos tęstinumą ir šaltakraujiškai, be blaškymosi laikosi linijos Irano politikos ir karų Afganistane, Irake bei Sirijoje klausimais.

Kas dėl Afganistano ir kovos su IS, J.Mattisas sėkmingai vystė strategijas, kurios plačiąja prasme atitiko B.Obamos administracijos požiūrį. Jis priešinosi D.Trumpo impulsams griebtis drastiškesnių permainų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas

J.Mattisas kone apsimetė, kad neišgirdo D.Trumpo kalbų apie galimą IS pozicijų „kiliminį bombardavimą ar apie pajėgų išvedimą iš Afganistano. Strategija nei Sirijoje, nei Afganistane iš esmės nesikeitė.

Vieši Pentagono vadovo pasisakymai taip pat tarsi užtrenkdavo duris pasiūlymams, kurie intriguodavo D.Trumpą. Vieną tokių idėjų skelbė saugumo kontraktininkų kompanijos „Blackwater“ įkūrėjas Erikas Prince'as, siūlęs privatizuoti karą Afganistane.

J.Mattisas subtiliau nei būtų norėjęs prezidentas reagavo į Sirijos režimo sprendimą panaudoti cheminį ginklą prieš civilius.

Jis per pokalbius Baltuosiuose Rūmuose švelniausią Damasko nubaudimo scenarijų – ribotus smūgius į tris taikinius Sirijoje – sugebėjo pavaizduoti kaip griežtą bausmę B.al Assadui. Įtikintas D.Trumpas pasirašė po veiksmų planu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Cheminio ginklo ataka Sirijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Cheminio ginklo ataka Sirijoje

Tiesa, kalbant apie politiką Irano klausimu, J.Mattiso ir D.Trumpo bei prezidentą remiančių ultrakonservatorių pozicijos kertasi, ir gana viešai.

Gynybos sekretorius nesėkmingai priešinosi D.Trumpo administracijos sprendimui pasitraukti iš tarptautinio susitarimo dėl Irano branduolinės programos.

Svarios priežasties permainoms nėra

Tokia J.Mattiso nepriklausomybė, regis, pradėjo vesti D.Trumpą iš kantrybės. Praėjusią savaitę prezidentas gynybos sekretorių, kuris, anot žurnalisto Bobo Woodwardo, nemėgsta D.Trumpo, pavadino „šiek tiek demokratu“.

J.Mattisas, kuris tuo metu buvo išvykęs į Aziją, buvo priverstas viešai priminti: „Aš niekada nesiregistravau kokioje nors politinėje partijoje.“ Ir pridūrė: „Aš esu jo (D.Trumpo, – red.) komandos narys. Niekada nekalbėjome apie mano pasitraukimą.“

Bet „Politico“ šaltiniai vis tiek tikina, kad D.Trumpas „atsikratys J.Mattiso po vidurio kadencijos rinkimų“. Esą Baltieji Rūmai tokį sprendimą jau yra priėmę.

„Mattisas vykdė savo paties užsienio politiką. Jis buvo Tillersono partneris ir kartu užgožė McMasterį. Dabar, kai dirba Pompeo ir Boltonas, išmušė lemtinga valanda“, – tvirtino portalo šaltinis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas

„Svarbiausia yra tai, kad Trumpo ir Mattiso požiūriai skiriasi. Trumpas visada nori permainų, o Mattisas nori išlaikyti dabartinę pusiausbyrą“, – teigė ir gynybos pramonės konsultantas, su Pentagono vadovybe siejamas Lorenas Thompsonas.

J.Mattisas: „Aš esu D.Trumpo komandos narys. Niekada nekalbėjome apie mano pasitraukimą.“

„Jis nebevakarieniauja su prezidentu, – pridūrė L.Thompsonas. – Manau, kad jie nutolo vienas nuo kito ir nebeskaito iš vieno lapo, jei kalbėtume apie prioritetus.“

Tiesa, karybos ir užsienio politikos specialistas nešališkame Brookingso institute Michaelas O'Hanlonas nemano, kad J.Mattisas, kurį jis esą labai vertina kaip tinkantį ir respublikonams, ir opozicijai, apskritai trauksis – esą gynybos sekretorius naudingas D.Trumpui politine prasme.

O vienas anoniminis administracijos pareigūnas pareiškė, kad D.Trumpui būtų sunku be svarios priežasties atleisti J.Mattisą – nebent prezidentas jį išstumtų pamažu, vis pažerdamas po žiupsnį kritikos.

„Jei jis negali jums pasakyti susirasti išėjimą, jis privers jus patį susirasti, kaip išeiti. Bet tai gali būti vienas atvejų, kai bus nuspręsta, kad kasdienio švaistymosi peiliais nereikia“, – tikino pareigūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos