Kaip skelbia Vokietijos visuomeninis transliuotojas „Deutsche Welle“, spalio 29 dieną Lenkijoje užfiksuotas rekordinis susirgimų korovirusu skaičius – daugiau kaip 20 tūkstančių.
Epidemiologas ir vyriausybės patarėjas Andrzejus Horbanas iš karto pradėjo skambinti pavojaus varpais.
Jis įspėjo, kad tokiu tempu šalies sveikatos apsaugos sistema greitai pasieks savo ribą.
„Jei naujų infekcijų augimas išliks dabartiniame lygyje, išeities nebebus, ir mes turėsime užsidaryti, – perspėjo A.Horbanas. – Mūsų sistema pajėgi priimti iki 30 000 COVID-19 pacientų, kuriems gali būti suteikta geriausia medicininė pagalba“.
Mūsų sistema pajėgi priimti iki 30 000 COVID-19 pacientų, kuriems gali būti suteikta geriausia medicininė pagalba.
Anot epidemiologo, jeigu pacientų būtų daugiau, tai gali sugriauti Lenkijos sveikatos sistemą.
Lovos sparčiai pildosi
„Deutsche Welle“ interneto svetainėje publikuotame straipsnyje rašoma, kad Lenkijos vyriausybė pažadėjo greitai suteikti 35 000 reanimacijos ir intensyvios pagalbos lovų koronaviruso pacientams.
Šiuo metu tokių lovų šalyje yra 22 500.
Iš jų beveik 15 000 yra užimtos. O kasdien vis hospitalizuojama po maždaug 700 COVID-19 pacientų.
Iš visų 11 000 Lenkijoje esančių plaučių ventiliatorių 1700 buvo rezervuoti sergantiems koronavirusu. Šiuo metu 1200 iš jų jau yra naudojami.
Vos prieš mėnesį Lenkijos ligoninės turėjo priimti 2400 COVID-19 pacientų ir tik 140 jų buvo gydomi su dirbtiniais plaučių ventiliatoriais.
Vos prieš mėnesį Lenkijos ligoninės turėjo priimti 2400 COVID-19 pacientų ir tik 140 jų buvo gydomi su dirbtiniais plaučių ventiliatoriais.
Jeigu infekcijos plitimas išliks dabartiniame lygyje, ligoninės visu pajėgumu dirbs maždaug po dviejų savaičių.
Dramatiška situacija ligoninėse
Viena didžiausių Lenkijos problemų dabar – medicinos darbuotojų trūkumas. Nors tai buvo aktuali problema dar prieš pandemiją, sakoma „Deutsche Welle“ publikacijoje.
Iš 4000 gydytojų, kurie kasmet parengiami Lenkijoje, keli šimtai išvyksta dirbti į užsienį, nes nenori dirbti chroniškai nepakankamai finansuojamoje šalies sveikatos sistemoje.
Paramedikai ir pacientai jaučia skausmingą gydytojų trūkumo poveikį.
Lenkijos žiniasklaidos priemonėse skelbiama apie daugybę atvejų, kai žmonės, nepaisant gyvybei pavojingų sveikatos sutrikimų, nesulaukia pagalbos, nes COVID-19 pacientai turi prioritetą patekti į ligonines.
Įrašyti pokalbiai, kuriuos paramedikai nutekino transliuotojui TVN24, atskleidė, kaip dėl vieno paciento jie kelias valandas buvo siuntinėjami pirmyn atgal tarp keturių ligoninių.
Nevilties apimta greitosios pagalbos komanda vienos didžiausių Varšuvos ligoninių priėmimo skyriuje galiausiai paklausė, ar jie turėtų palikti pacientą ant slenksčio, ir netgi iškvietė policiją.
Tačiau net ir pareigūnai nesugebėjo priversti gydytojų priimti pacientą – intensyviosios terapijos skyrius buvo užpildytas COVID-19 pacientais, nurodo „Deutsche Welle“.
Pasakojimą apie dramatišką situaciją ligoninėje feisbuke paskelbė anesteziologijos skyriaus vadovas Tomaszas Siegelas.
Paskirtas ligoninės direktoriumi medicinai, jis vos po savaitės paliko pareigas, nes jam atrodė neįmanoma per kelias dienas atlaisvinti 38 lovas reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje, kaip nurodė sveikatos apsaugos ministras.
„Kur perkelti ten dabar besigydančius pacientus? Ministras man nesako, nes vietos niekur nėra“, – rašė T.Siegel.
Kur perkelti ten dabar besigydančius pacientus? Ministras man nesako, nes vietos niekur nėra.
Anot jo, norint atlaisvinti reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrius, reikėjo laiko, darbuotojų ir lėšų.
„Oficiali statistika buvo „grožinė literatūra“. Administracinius įsakymus valdantieji kūrė tik „norėdami surengti spaudos konferenciją ir nusiplauti tų žmonių, kurie miršta prieš mūsų akis ir kurie toliau mirs, nes negauna pagalbos, kraują sau nuo rankų“, – paskelbė medikas.
Ketvirtadienį Varšuvos nacionaliniame stadione, kur įrenginėjama lauko ligoninė, surengtoje spaudos konferencijoje Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis kalbėjo, kad „mes ruošiame jus labai rimtam scenarijui“.
Tokiose laikinosiose ligoninėse, kurios dabar statomos visoje Lenkijoje, galės būti gydoma iki 10 000 COVID-19 pacientų.
Tačiau neaišku, kas juos prižiūrės.
„Deutsche Welle“ interneto svetainėje skelbiamame straipsnyje sakoma, kad dėl šios priežasties Lenkijos parlamentas ką tik patvirtino naujas finansines paskatas gydytojams ir slaugos personalui.
Norintieji dirbti COVID-19 fronto linijoje gautų nemažą naudą. Pavyzdžiui, gydytojai uždirbs dvigubai daugiau nei jų bazinės algos.
Be to, jie bus iš dalies atleisti nuo atsakomybės, kai gydys COVID-19 pacientus.