Dėl pilietybės krizės Australija prarado jau devintą įstatymų leidėją

Iš Britanijos kilusi Australijos senatorė, trečiadienį tapo devinta įstatymų leidėja, paliekančia šalies parlamentą dėl 116 metų senumo konstitucijoje numatyto draudimo, neleidžiančio dvigubą pilietybę turintiems asmenims kandidatuoti į valstybės tarnybą.
Skye Kakoschke-Moore
Skye Kakoschke-Moore / „Scanpix“ nuotr.

Baiminamasi, kad ši konstitucijos sąlyga kelia pavojų dabartinei vyriausybei.

Skye Kakoschke-Moore, priklausanti nedidelei partijai „Nick Xenophon Team“, sužinojo esanti britė prieš gruodžio 1 dienos terminą, iki kurio Australijoje gimę senatoriai privalo pateikti dokumentus, įrodančius, kad jie neturi kitos šalies pilietybės, įgytos pagal kilmę – per imigravusius tėvus ar senelius.

„Mane ši žinia labai nuliūdino, – žurnalistams sakė susijaudinusi S.Kakoschke-Moore. – Britanijos vidaus reikalų ministerijos atsakymas mane nustebino.“

S.Kakoschke-Moore sakė buvusi nustebinta susiklosčiusios padėties. Senatorė aiškino, kad vaikystėje, 10-o dešimtmečio pabaigoje, kai ji gyveno Omane, ten esanti Jungtinės Karalystės ambasada jos tėvą informavo, kad jo dukrai negali būti suteikta Britanijos pilietybė, paveldėta iš jos motinos, 1957 metais gimusios tuometinėje Britanijos kolonijoje Singapūre, britų šeimoje.

S.Kakoschke-Moore atsistatydins kitą savaitę, Senatui atnaujinus darbą, o jos byla bus perduota Aukščiausiajam Teismui, nuspręsiančiam, kas ją pakeis.

Partijos lyderis Nickas Xenophonas spalio mėnesį atlaikė teismo bylą, kurios metu buvo tiriama, ar jis gali likti parlamente, nes turi tam tikro pobūdžio Britanijos pilietybę.

Jis spėjo, kad dvigubos pilietybės draudimas paveiks „daugybę kitų“, kai gruodžio 4 dieną bus paviešinti senatorių Australijos pilietybės įrodymai.

Premjero Malcolmo Turnbullo konservatorių koalicijai per papildomus rinkimus kitą mėnesį gresia prarasti dvi vietas Atstovų Rūmuose. Šis balsavimas rengiamas vieną valdančiųjų įstatymų leidėją pašalinus iš parlamento žemųjų rūmų, o kitam atsistatydinus dėl paveldėtos pilietybės.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Malcolmas Turnbullas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Malcolmas Turnbullas

Australijos nuostata, draudžianti dirbti parlamente dvigubą pilietybę turintiems asmenims, pasaulyje yra reta, o galbūt net vienintelė. Didėjant nežinomybės, kiek papildomų rinkimų gali tekti surengti dėl dabartinės krizės ir kuri partija galiausiai formuos vyriausybę, stiprėja spaudimas imtis konstitucinės reformos.

Manoma, kad už dviejų savaičių susirinkus Atstovų Rūmams, įstatymų leidėjams taip pat bus nustatytas terminas, per kurį jie turės įrodyti, kad jie turi tik Australijos pilietybę.

Įstatymų leidėjai, kurių gruodžio mėnesio deklaruotas pilietybės statusas išliks neaiškus, bus nukreipti į Aukščiausiąjį Teismą. Šis spręs, ar įstatymų leidėjai buvo išrinkti teisėtai. Keletas papildomų rinkimų, galimai pakeisiančių vyriausybės sudėtį, tikriausiai bus surengti per vieną savaitgalį ateinančių metų pradžioje.

Aukščiausiasis Teismas praėjusį mėnesį diskvalifikavo vicepremjerą Barnaby Joyce'ą, nes jis iš savo tėvo paveldėjo Naujosios Zelandijos pilietybę.

B.Joyce'as nedelsiant atsisakė Naujosios Zelandijos pilietybės ir gruodžio 2 dieną sieks apginti savo vietą vyriausybėje.

Įstatymų leidėjas Johnas Alexanderis atsistatydino, kai sužinojo, kad turi Britanijos pilietybę, kurią paveldėjo iš savo tėvo. Pilietybės jis atsisakė ir gruodžio 16 dieną sieks būti išrinktas dar kartą.

Australijos nuostata, draudžianti dirbti parlamente dvigubą pilietybę turintiems asmenims, pasaulyje yra reta, o galbūt net vienintelė.

Australijoje dvigubos pilietybės klausimas iškildavo retai, tačiau Aukščiausias Teismas praėjusį mėnesį diskvalifikavo penkis įstatymų leidėjus, tarp jų ir B.Joyce'ą, atmetęs vyriausybės mėginimus įrodyti, kad nežinojimas apie paveldėtą pilietybę yra tinkamas pasiteisinimas.

Senatoriai dažniausiai yra pakeičiami be rinkimų, pasirinkus atstovą iš tos pačios partijos. Tačiau Atstovų Rūmų įstatymų leidėjų likimas yra itin svarbus partijoms, kurioms reikalinga dauguma, kad jos galėtų suformuoti vyriausybę.

Prieš prarasdama dvi vietas vyriausybėje, valdančioji partija turėjo vienos vietos daugumą – 76 vietas iš 150.

Daugelis ginčija, kad dvigubos pilietybės draudimas yra netinkamas imigrantų tautai, kurios pusė gyventojų arba jų tėvai yra gimę užsienyje. Tačiau siekiant pakeisti konstituciją reikia, kad visi užsiregistravę rinkėjai balsuotų referendume, o tokie plebiscitai retai būna sėkmingi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai