Prokurorai prašė Sayfullo Saipovui, sausį nuteistam dėl kelių kaltinimų nužudymu ir terorizmu, skirti mirties bausmę.
Tačiau prisiekusiesiems Manhatano federaliniame teisme dėl to vienbalsiai nesutarus, 35 metų S.Saipovui skirta įkalinimo iki gyvos galvos bausmė be teisės būti paleistam pirma laiko.
2017-ųjų spalio 31 dieną, niujorkiečiams rengiantis švęsti Helovyną, S.Saipovas išsinuomota transporto priemone apie pusantro kilometro važiavo dviračių taku Manhatane.
Tai buvo daugiausiai aukų pareikalavęs išpuolis Niujorke nuo 2001-ųjų rugsėjo 11-osios, kai džihadistų grupuotės „al Qaeda“ nariai užgrobtais lėktuvais smogė Pasaulio prekybos centrui.
Tarp žuvusiųjų yra penki draugai iš Argentinos. Dar mažiausiai 12 žmonių buvo sužeisti, kol policijos pareigūnai sustabdė S. Saipovą šaudami jam į pilvą.
S.Saipovas, kuris į Jungtines Valstijas persikėlė 2010-aisiais, sakė veikęs džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) vardu.
Jo teismas buvo pirmas federalinis procesas dirbant prezidento Joe Bideno administracijai, kurio metu Teisingumo departamentas siekė mirties bausmės.
Tai buvo daroma nepaisant J.Bideno nepritarimo mirties bausmei ir galiojančio federalinių egzekucijų moratoriumo, kurį 2021-ųjų liepą paskelbė generalinis prokuroras Merrickas Garlandas.
Ekspertų nuomone, tai tikriausiai rodo, kad Teisingumo departamentas mirties bausmei pritaria tik teroristinių nusikaltimų atvejais.
Jei S.Saipovui būtų paskirta mirties bausmė, ją būtų buvę galima įvykdyti tik atšaukus moratoriumą ateityje valdant kokiam nors kitam prezidentui.
JAV dauguma mirties bausmių yra įvykdomos atskirų valstijų, o ne federalinės vyriausybės.
Niujorke, kuriame panaikinta mirties bausmė valstijos lygmeniu, praėjusį kartą egzekucija buvo įvykdyta 1963 metais.