Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dėl uždraustų dainų kalintam baltarusiui teko palikti šalį: Lietuvos himną sugrojo vos kirtęs sieną

Minsko gatvėse grojęs protestų himnais tapusias dainas, o vėliau koncertuose rinkęs lėšas nuo represijų nukentėjusiems baltarusiams, Timote Suladze jau du kartus buvo įkalintas. Į Lietuvą pabėgęs baltarusis 15min papasakojo apie psichologinius kankinimo būdus Baltarusijos įkalinimo įstaigose ir kaip laukdamas vizos jis išmoko sugroti Lietuvos himną.
Timote Suladze
Timote Suladze / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Spalio pradžioje T.Suladze trimitu grojo Minsko Nepriklausomybės aikštėje. Jis atliko oficialiai neuždraustas, tačiau tokias dažnai protestuose skambančias ir režimui nepriimtinas dainas kaip „Тры чарапахi“ bei „Стены Рухнут“. Už tai jam buvo skirta 13 parų arešto.

VIDEO: Baltarusių protesto daina „Тры чарапахi“

Išėjęs į laisvę, T.Suladze ėmė dalyvauti koncertuose įvairiuose Minsko rajonuose, o surinktas lėšas skyrė paramos fondui „BY_help“. Tiesa, po septynių tokių pasirodymų jis ir vėl buvo sulaikytas, jam skirta 15 parų Žodzinos izoliatoriuje.

T.Suladze, priešingai nei daugybė baltarusių, įkalinimo įstaigose nebuvo sumuštas, tačiau pasakoja apie psichologinius kankinimo būdus.

„Žodzinos izoliatoriuje dienos metu – nuo 6 val. ryto iki 10 val. vakaro – neleidžiama net prisiliesti prie lovos. Dieną gali sėdėti tik ant nedideliuko suoliuko prie stalo. Paskaičiavome, kad vienam žmogui tenka tik apie 60 centimetrų. Taip pat gali vaikščioti po kamerą – trijų ar keturių kvadratinių metrų erdvę“, – 15min pasakojo baltarusis.

Anot T.Suladzės, kelias valandas rytais izoliatoriuje būdavo labai garsiai grojamos propagandinės dainos, pavyzdžiui, „Любимую не отдают“. Šviesa kameroje nebūdavo išjungiama net naktį, todėl užmigti būdavo itin sudėtinga.

T.Suladze tvirtina, kad Žodzinos izoliatoriuje kalinamiems asmenims neteikiama medicininė pagalba. Susirgęs koronavirusu, jis nesulaukė nė gydytojo, nė vaistų, kuriuos jam bandė perduoti mama.

„Jie sako, kad kovoja su koronavirusu, tačiau tuo pat metu arbatą du žmonės turi gerti iš vieno puodelio. Į vieną kamerą sodina sveikus žmones su jau sergančiais COVID-19. Manau, kad jie tai daro tyčia“, – 15min pasakojo T.Suladze.

Baltarusio teigimu, griežčiausia bausmė už taisyklių nesilaikymą – pasodinimas į karcerį. Be to, iš „prasikaltusiųjų“ gali atimti čiužinius ir patalynę, grasinama juos sumušti.

VIDEO: 15/15: Iš pirmų lūpų – protestai Baltarusijoje, įkalinimas perpildytose areštinėse

Suprato, kad reikia išvykti

Antrą kartą išėjęs į laisvę T.Suladze ir toliau socialiniuose tinkluose reiškė palaikymą represijų aukoms, ragino padėti nukentėjusiesiems susimokėti baudas.

Jis suprato, kad reikia palikti šalį, kai feisbukas ėmė mirgėti nuo žinių apie pažsįtamų sulaikymus ir areštus. Vėliau T.Suladze tikina sužinojęs, kad asmenys buvo įkalinti už tai, kuo užsiėmė jis pats – padėjo susimokėti baudas.

Baltarusijos pasienyje jam teko gudrauti – baltarusišką plietybę nuslėpė, pasieniečiams parodė savo Rusijos ir Sakartvelo pasus: tikino, kad važiuoja į Kaliningradą atostogauti.

Nuo Lietuvos pasieniečių savo pilietybių jis neslėpė: papasakojo, kad gimė ir didžiąją dalį gyvenimo dalį praleido Baltarusijoje, o rusišką ir kartvelišką pasus įgijo vėliau.

Į Lietuvą T.Suladze atvyko ne vienas – su trim šunimis.

„Esu labai dėkingas Lietuvos vyriausybei, pasienio tarnybai. Pasieniečiai mane labai šiltai sutiko, suteikė kambarį su visais man ir mano šunims reikalingais daiktais“, – pasakojo jis.

Laukdamas atsako, ar jam bus suteikta humanitarizė viza, T.Suladze išmoko groti Lietuvos himną. Jį šalikelėje sugrojo vos gavęs vizą ir kirtęs Lietuvos sieną.

VIDEO: Baltarusis muzikantas dėl „uždraustos“ muzikos buvo įkalintas – pabėgęs į Lietuvą dar pasienyje išmoko groti Lietuvos himną

T.Suladze tikisi įstoti į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją (LMTA) – šiuo metu turi tik muzikos teorijos, o ne atlikimo diplomą.

„Esu čia mažiau nei savaitę, bet labai mėgstu šį miestą ir šalį. Man čia labai malonu būti“, – tvirtino jis.

Nuo protestų Baltarusijoje pradžios pernai rugpjūtį Vidaus reikalų ministerija išdavė 792 leidimus šios šalies piliečiams atvykti į Lietuvą ypatingais humanitariniais tikslais. Iš jų 367 Baltarusijos piliečiai jau yra Lietuvoje, o prieglobsčio pasiprašė 87 asmenys.

15min jau rašė, kad dalis į Lietuvą atvykusių baltarusių susiduria su finansinėmis ir psichologinėmis problemomis.

Baltarusijoje masiniai protestai kilo pernai rugpjūtį paskelbus, neva prezidentu didele persvara ir vėl perrinktas ilgametis autokratas Aliaksandras Lukašenka. Vakarai šių rinkimų rezultatų nepripažįsta.

Į gatves pernai išėjus tūkstančiams baltarusių, pareigūnai juos vaikė guminėmis kulkomis, kurtinamosiomis granatomis, guminių lazdų smūgiais ir brutaliais sulaikymais. Išėjusieji iš izoliatorių pasakojo apie kankinimus.

Žmogaus teisių grupė „Viasna“ skelbia, kad šiuo metu Baltarusijoje yra 220 politinių kalinių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai