15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 10 05 /10:58

Demokratai nurodė Baltiesiems rūmams perduoti dokumentus D.Trumpo apkaltos tyrimui

JAV Atstovų Rūmų demokratai penktadienį pateikė administracinį potvarkį Baltiesiems rūmams perduoti dokumentus, susijusius su įtarimais, kad prezidentas Donaldas Trumpas spaudė Ukrainą padaryti jam politinę paslaugą, intensyvėjant apkaltos tyrimui prieš valstybės vadovą.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / „Scanpix“/AP nuotr.

Tyrimui vadovaujantys Kongreso komitetai padidino spaudimą Baltiesiems rūmams, kaupiantis įrodymams, jog D.Trumpas neteisėtai naudojosi savo valdžia, kad įtikintų Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį padėti sukompromituoti jo politinį varžovą demokratą Joe Bideną mainais į karinę pagalbą.

J.Bidenas yra vienas pagrindinių pretendentų tapti Demokratų partijos kandidatu per 2020 metų prezidento rinkimus.

„Baltieji rūmai atsisakė bendradarbiauti ar netgi atsakyti į daugelį prašymų pateikti dokumentus“, – sakoma Atstovų Rūmų priežiūros, Žvalgybos ir Užsienio reikalų komitetams pirmininkaujančių demokratų pareiškime.

„Po beveik mėnesį trukusio trukdymo atrodo aišku, kad prezidentas pasirinko priešinimosi, trikdymo ir dangstymo kelią, – pridūrė jie. – Jo veiksmai nepalieka mums jokio pasirinkimo, tik pateikti šį administracinį potvarkį.“

Laiške Baltųjų rūmų administracijos vadovo pareigas einančiam Mickui Mulvaney komitetai reikalauja, kad jis perduotų reikalingą medžiagą iki spalio 18 dienos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas

Šis administracinis potvarkis buvo pateiktas po anksčiau penktadienį paskelbto nurodymo viceprezidentui Mike'ui Pence'ui pateikti kai kuriuos dokumentus.

Tyrėjai pabrėžia, kad M.Pence'as žinojo apie D.Trumpo pokalbius telefonu su V.Zelenskiu ir pats rugsėjo 1-ąją buvo susitikęs su Ukrainos lyderiu. Be to, jis galėjo dalyvauti pokalbiuose su D. Trumpu ir JAV diplomatais apie Ukrainą ir pastangas gauti politinės kompromituojančios medžiagos prieš J.Bideną.

Kongreso tyrėjai paviešino virtinę žinučių, išsiųstų su Ukraina susijusių JAV diplomatų, pagrindžiančių demokratų kaltinimus, kad D. Trumpas neteisėtai siekė užsienio pagalbos savo pastangoms būti perrinktam.

Be to, dienraštis „The Wall Street Journal“ pranešė, kad kad viename interviu respublikonas senatorius Ronas Johnsonas sakė, jog V.Zelenskio vyriausybei D.Trumpo pasiuntiniai buvo pasiūlę paslaugą už paslaugą, susiedami karinę pagalbą Ukrainai su antikorupciniu tyrimu dėl J.Bideno ir jo sūnaus, turėjusio verslo reikalų šioje šalyje, veiklos.

D.Trumpo atsakas

Prezidentas pateikė griežtą paneigimą ir tvirtino, kad nebuvo jokio siūlymo suteikti paslaugą už paslaugą. D.Trumpas savo elgesį aiškino būtinybe tirti „korupciją“.

„Man nerūpi Bideno kampanija, bet rūpi korupcija“, – jis sakė žurnalistams.

Buvęs JAV viceprezidentas atsakė pareiškimu, kad D.Trumpas yra „labiausiai korumpuotas prezidentas kokį esame turėję per šiuolaikinę istoriją“.

„Jis apkaltino save savo paties pareiškimais“, – per kampanijos renginį Los Andžele pridūrė J.Bidenas, praėjus dienai po D.Trumpo atviro paraginimo Pekinui ir Kijevui imtis tirti šio demokrato korupciją.

D.Trumpas užsiminė, kad J.Bideno sūnus Hunteris uždirbo „milijonus“, dirbdamas vieno Ukrainos magnato dujų įmonės direktorių valdyboje.

Tačiau iki šiol nebuvo rasta jokių įrodymų, kad kuris nors iš Bidenų netinkamai elgėsi.

Paviešintos diplomatų žinutės rodo, kad kai kuriems jų buvo kilę abejonių dėl D.Trumpo spaudimo V.Zelenskiui, įskaitant 400 mln. dolerių vertės karinės pagalbos Kijevui numanomą sustabdymą.

M.Romney smerkia D.Trumpą

Penktadienį demokratai apklausė M.Atkinsoną, nagrinėjusį pirminį pranešėjo skundą dėl galimai netinkamų D.Trumpo veiksmų.

Praeitą savaitę buvo paskelbtas šis skundas ir liepos 25-ąją įvykusio D.Trumpo pokalbio telefonu su V.Zelenskiu santrauka rodo, kad jis prašė „paslaugos“ ir užsiminė, kad reikėtų atlikti tyrimą dėl J.Bideno. Dėl šios priežasties Atstovų Rūmų demokratai pradėjo apkaltos tyrimą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mittas Romney
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mittas Romney

Atstovų Rūmų žvalgybos komiteto pirmininkas Adamas Schiffas sakė, kad M.Atkinsono liudijimas dar labiau pagrindžia jo sprendimą pirminį pranešėjo skundą pripažinti skubiai svarstytinu ir įtikinamu.

Pokalbio įrašas „rodo, kad Trumpas spaudė užsienio lyderį kištis į 2020 metų rinkimus, atliekant tyrimą dėl politinio oponento. Šie faktai negali būti rimtai užginčyti“, kalbėjo A.Schiffas.

D.Trumpas, keliskart pareiškęs, kad A Schiffą reikėtų teisti už valstybės išdavystę, penktadienį naujame atžarių „Twitter“ žinučių pliūpsnyje pavadino šį įstatymų leidėją „paliegusiu šunyčiu“.

Demokratams stiprinant puolimą prieš D.Trumpą, daugelis respublikonų tylėjo, palaikydami prezidentą, bet stengdamiesi išlaikyti atstumą.

Tačiau respublikonų senatorius Mittas Romney pasielgė kitaip – jis pasmerkė D. Trumpo pastaruosius pareiškimus, kad Pekinas ir Kijevas turėtų tirti galimą J.Bideno korupciją.

„Iš visko sprendžiant, prezidento įžūlus ir beprecedentis raginimas Kinijai ir Ukrainai tirti Joe Bideną yra klaidingas ir pasibaisėtinas“, – per „Twitter“ parašė M. Romney, 2012 metais tapęs Respublikonų partijos kandidatu į prezidentus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais