2020 01 23 /12:42

Demokratai ragina respublikonus elgtis drąsiai per D.Trumpo apkaltos teismą

Demokratai trečiadienį per istorinį Donaldo Trumpo apkaltos teismą Senate apkaltino prezidentą, kad jis bandė sukčiauti, siekdamas užsitikrinti perrinkimą antrai kadencijai lapkritį vyksiančiuose rinkimuose.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / „Scanpix“/AP nuotr.

Jie taip pat paragino respublikonus turėti drąsos objektyviai išnagrinėti bylą prieš prezidentą.

Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas Adamas Schiffas, vadovaujantis bylos kaltintojams, kelias valandas metodiškai dėstė argumentus nuščiuvusiame Senate, kur šią savaitę prasidėjo trečias per visą šalies istoriją prezidento apkaltos teismas.

Demokratas kalbėjo apie tai, kaip D.Trumpas siekė užsienio subjektų kišimosi į JAV rinkimus, kai „piktnaudžiaudamas savo įgaliojimais prašė pagalbos iš užsienio, kad padidintų savo perrinkimo galimybes“.

VIDEO: D.Trumpas tapo trečiuoju JAV prezidentu istorijoje, kuriam pradėta apkalta: teks stoti prieš Senato teismą

„Ir kai buvo sučiuptas, jis pasinaudojo savo įgaliojimais, kad sutrukdytų tyrimui dėl jo neteisėto elgesio“, – sakė A.Schiffas, vadovavęs tyrimui, po kurio demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai gruodžio 18 dieną nubalsavo už D.Trumpo apkaltą.

A.Schiffas atmetė respublikonų argumentus, kad ne Senatas, o Amerikos rinkėjai turi spręsti, ar D.Trumpas gali toliau dirbti Baltuosiuose rūmuose.

„Dėl prezidento neteisėto elgesio negali būti sprendžiama prie balsadėžių, nes negalime būti tikri, kad balsavimas bus sąžiningas“, – sakė A.Schiffas.

D.Trumpas kaltinamas prašęs Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio inicijuoti tyrimą prieš jo potencialų varžovą lapkritį vyksiančiuose rinkimuose demokratą Joe Bideną, kaip spaudimo svertą panaudojęs karinės pagalbos šiai šaliai įšaldymą.

„Prezidentas D.Trumpas sulaikė šimtų milijonų dolerių karinę pagalbą su Rusija kariaujančiai strateginei partnerei, kad užsitikrintų užsienio pagalbą savo perrinkimui“, – sakė A.Schiffas per posėdį, kurį tiesiogiai transliavo televizija.

VIDEO: JAV diplomato smūgis: D.Trumpas iš Ukrainos reikalavo paslaugos už paslaugą

„Kitaip tariant, sukčiautų. Jei toks elgesys neužtraukia apkaltos, tuomet niekas jos neužtraukia“, – kalbėjo jis.

A.Schiffas keliskart pertraukė savo kalbą, kad parodytų per Atstovų Rūmų tyrimą parodymus davusių liudytojų apklausų vaizdo įrašus, taip pat įrašus su paties D.Trumpo pasisakymais.

Jis prašė visų senatorių atidėti į šalį politinį šališkumą ir būti objektyviais sprendžiant D.Trumpo likimą.

A.Schiffas ragino juos be išankstinių nuostatų įvertinti parodymus, kuriuos davė tokie žmonės, kaip ambasadoriai Gordonas Sondlandas ir Marie Yovanovitch, taip pat buvusi Nacionalinės saugumo tarybos pareigūnė Fiona Hill.

„Jie rizikavo viskuo, savo karjera. Ir taip, aš žinau, dėl to, ką jūsų paprašyta nuspręsti, jūs taip pat rizikuojate“, – sakė A.Schiffas senatoriams.

„Tačiau jeigu jie galėjo pasielgti drąsiai, galime ir mes“, – pridūrė jis, užbaigdamas beveik devynias valandas trukusį posėdį.

„Gana greitai išteisins“

Tačiau kol kas nematyti jokių ženklų, kad respublikonai, 100 vietų Senate turintys 53 vietų daugumą, galėtų nusigręžti nuo prezidento, garsėjančio savo tūžmingomis žodinėmis atakomis prieš tariamus priešus.

„Neišgirdau nieko nauja“, – per pertrauką sakė senatorius respublikonas Johnas Barrasso.

D.Trumpui pašalinti iš pareigų reikia 67 – dviejų trečdalių Senato narių – balsų. Antradienį per kelis balsavimus dėl pagrindinių apkaltos teismo taisyklių senatoriai balsavo griežtai pagal partines linijas.

Respublikonai sužlugdė kelis demokratų bandymus pasiekti, kad pirmosiomis apkaltos teismo dienomis duoti parodymų į Senatą būtų iškviesti nauji liudytojai, o Baltieji rūmai ir Valstybės departamentas perduotų bylai svarbius dokumentus.

D.Trumpas apkaltos teismą pavadino „apgaule“ ir sakė tikįs, kad Senatas jį „gana greitai išteisins“.

Prezidentas gynė respublikonų sprendimą atmesti demokratų reikalavimą iškviesti duoti parodymų naujus liudytojus, tarp jų buvusį prezidento patarėją nacionalinio saugumo klausimais Johną Boltoną ir Baltųjų rūmų administracijos vadovą Micką Mulvaney. Pasak prezidento, pavyzdžiui, J.Boltono iškvietimas liudyti būtų „nacionalinio saugumo problema“.

Vėliau D.Trumpas įsišėlo tviteryje, kur iki 22 val. 30 min. paskelbė 150 žinučių – tai rekordinis jo vienos dienos žinučių skaičius nuo prezidentavimo pradžios.

Žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, jog kai kurie demokratai svarsto galimybę siekti, kad J.Bidenas ar jo sūnus Hunteris būtų iškviesti duoti parodymų mainais į svarbių administracijos pareigūnų liudijimus. Tačiau vienas iš demokratų lyderių tai paneigė.

H.Bidenas dirbo vienos Ukrainoje įsikūrusios gamtinių dujų bendrovės valdyboje, kai jo tėvas ėjo JAV viceprezidento pareigas.

Tokie liudytojų manai nesvarstomi, sakė Senato demokratų lyderis Chuckas Schumeras.

Atstovų Rūmų paskirtiems bylos kaltintojams skirtos trys dienos po aštuonias valandas išdėstyti argumentams, kad D. Trumpas kaltas dėl piktnaudžiavimo įgaliojimais ir trukdymo Kongreso darbui.

Ketvirtadienio posėdyje bus daugiausiai kalbama apie teisinius ir konstitucinius apkaltos pagrindus, o penktadienį – apie faktus, susijusius su neteisėtu prezidento elgesiu, sakė A.Schiffas.

Vėliau Baltųjų rūmų teisininkų komanda taip pat turės 24 valandas gynybos argumentams išdėstyti.

D. Trumpo gynėjų komandai baigus dėstyti savo argumentus, senatoriai galės užduoti klausimus raštu. Juos perskaitys procesui vadovaujantis Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Johnas Robertsas.

Ištvermės išbandymas

D. Trumpo asmeninis advokatas Jay'us Sekulow sakė, kad Baltieji rūmai „įnirtingai ginčys bylą“.

Reaguodamas į A.Schiffo raginimą respublikonų senatoriams palaikyti demokratų siekį iškviesti duoti parodymų svarbius liudytojus, J.Sekulow griežtai atkirto, kad respublikonų pozicija turi pagrindą.

„Konstitucija gina vykdomosios valdžios išimtines teises. Tam yra priežastis“, – sakė jis žurnalistams.

Artimiausios dienos tikriausiai bus rimtas ištvermės išbandymas senatoriams, iš kurių 14-a jau yra 75 metų amžiaus ar vyresni.

Senatoriams draudžiama į salę įsinešti mobiliuosius telefonus ar kitus elektronikos prietaisus, todėl posėdžio metu dalis jų tyliai šnekučiavosi ar kažką rašė savo bloknotuose.

Neturėdami išmaniųjų telefonų, įstatymų leidėjai, tarp jų ir nuosaikesnių pažiūrų respublikonai, kurių šįmet laukia įtempta kova dėl perrinkimo, gali sutelkti visą dėmesį į argumentus ir įrodymus.

A Schiffo kalba sulaukė aštrios kritikos iš kai kurių respublikonų, tačiau daugelis teisės ekspertų ir analitikų gyrė jo pasirodymą.

„Pribloškiantis, įspūdingas @RepAdamSchiff pristatymas, pradėjęs teismą“, – tviteryje parašė buvęs ilgametis Baracko Obamos patarėjas Davidas Axelrodas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų