Ši nesėkmė lėmė, kad Jungtinėse Valstijose ketvirtadienį federalinės įstaigos liks dramatiškai paralyžiuotos trečia dieną iš eilės dėl įšaldytų lėšų, nesimatant išeities iš šios krizės ir kylant pavojui ekonomikai.
Didėjant įtampai, B.Obama pasiuntė Volstritui aiškų perspėjimą, jog politinė krizė, paralyžiavusi federalinę vyriausybę, taip pat gali nulemti katastrofinį JAV nemokumą.
Tačiau kai jis po maždaug valandos susitiko su respublikonu Atstovų Rūmų pirmininku Johnu Boehneriu ir Senato mažumos lyderiu Mitchu McConnelliu, proveržio ženklų nesimatė.
Šimtai tūkstančių federalinių darbuotojų liko namuose, buvo uždaryti muziejai ir nacionaliniai parkai, sustabdyta dauguma mokslinių tyrimų, ir visa tai kelia pavojų ekonomikos augimui, kuris ir anksčiau buvo vangus.
Šimtai tūkstančių federalinių darbuotojų liko namuose, buvo uždaryti muziejai ir nacionaliniai parkai, sustabdyta dauguma mokslinių tyrimų, ir visa tai kelia pavojų ekonomikos augimui, kuris ir anksčiau buvo vangus.
„Prezidentas vėl pakartojo, kad nesiderės“, – pareiškė J.Boehneris, šiltą naktį Vašingtone išėjęs pasikalbėti su žurnalistais po derybų Baltųjų rūmų Vakarų sparne.
Bent jau dėl šio punkto abi pusės turėjo bendrą nuomonę.
Po derybų B.Obamos atstovas Jay Carney paskelbė pranešimą, kuriame sakoma, jog prezidentas vis dar tikisi, kad „sveikas protas“ nugalės.
Duodamas interviu televizijai CNBC, B.Obama sakė nesiderėsiantis dėl biudžeto reikalų, kol respublikonai nepriims teisės akto, pagal kurį būtų atnaujintas vyriausybės institucijų darbas ir būtų padidinta JAV skolinimosi riba, kuri šiuo metu yra 16,7 trln. dolerių.
Skolinimosi riba turi būti padidinta per dvi savaites, kitaip Vašingtonas pirmąkart taps nepajėgiu grąžinti vyriausybės skolų ir mokėti atlyginimų. Tokiu atveju gali nukentėti didžiausios pasaulyje ekonomikos kredito įvertinimas.
Senato demokratai blokavo kelis Atstovų Rūmų respublikonų priimtus teisės aktus dėl federalinės vyriausybės finansavimo, susietus su pastangomis atšaukti arba atidėti svarbiausiu B.Obamos vidaus politikos pasiekimu laikomą sveikatos apsaugos sistemos reformą, plačiai žinomą kaip „Obamacare“ – „Obamos priežiūra“.
Dėl šio nesusikalbėjimo nebuvo patvirtintas vyriausybės biudžetas naujiems fiskaliniams metams, o ketvirtadienį federalinių įstaigų paralyžius tęsis trečią dieną iš eilės.
Senato demokratų daugumos pirmininkas Harry Reidas po derybų kaltino J.Boehnerio poziciją ir žadėjo niekada neleisti respublikonams atšaukti įstatymo dėl sveikatos apsaugos pertvarkos.
„Esame tvirtai įsikibę “Obamacare„“, – sakė jis.
Savo interviu CNBC B.Obama paragino savo oponentus tiesiogiai kreiptis į finansų bendruomenę, kurią jau dabar yra apėmęs nerimas.
B.Obama buvo paklaustas, ar Vašingtoną tėra apėmusi viena iš daugelio pastaruoju metu stebėtų politinių krizių bei ginčų dėl biudžeto, kurie būdavo patikimai išsprendžiami paskutinę minutę iki galutinio termino.
Prezidentas pateikė neįprastai atvirų komentarų dėl situacijos, kuri gali paveikti padėtį rinkose, perspėdamas, kad investuotojams derėtų susirūpinti.
„Šįkart viskas kitaip. Manau, kad jie turėtų susirūpinti, – sakė jis. – Kai susiklosto padėtis, jog viena frakcija yra linkusi potencialiai nevykdyti JAV vyriausybės įsipareigojimų, tuomet esate pakliuvęs į bėdą.“
B.Obama sakė nesiderėsiantis, kol įstatymų leidėjai nepriims nutarimo dėl vyriausybės laikinojo finansavimo ir skolinimosi ribos padidinimo, tačiau po to jis būtų „pasiruošęs protingoms, mandagioms deryboms dėl ištisos virtinės klausimų“.
Prezidentas perspėjo, jog būtų siaubingas precedentas, jeigu kurios nors partijos įstatymų leidėjams būtų leista reikalauti išpirkos mainais į leidimą padidinti vyriausybės skolinimosi ribą.
Prezidentas perspėjo, jog būtų siaubingas precedentas, jeigu kurios nors partijos įstatymų leidėjams būtų leista reikalauti išpirkos mainais į leidimą padidinti vyriausybės skolinimosi ribą.
„Be abejo, esu suirzęs, nes tai visiškai nereikalinga“, – sakė B.Obama.
Viltys, kad vyriausybės paralyžių pavyks greitai užbaigti, blėsta.
„Daugeliu atvejų matosi žaidimo pabaiga, – respublikonas senatorius Johnny Isaksonas sakė televizijai MSNBC. – Šiuo metu jokios žaidimo pabaigos nesimato.“
Tačiau šiokios tokios pažangos ženklų buvo įžvelgta.
Demokratai pažadėjo paskirti derybininkus, kurie bus įpareigoti tartis dėl ilgalaikio biudžeto – su sąlyga, kad respublikonai sutiks nedelsiant priimti potvarkį dėl federalinės vyriausybės finansavimo šešioms savaitėms, neįtraukiant jokių išlygų, nukreiptų prieš „Obamacare“.
Anksčiau B.Obama susitiko su grupe įtakingų verslo vadovų, akivaizdžiai tikintis, kad jie paspaus J.Boehnerį priimti dokumentą dėl laikinojo finansavimo.
Banko „Goldman Sachs“ vadovas Lloydas Blankfeinas (Loidas Blankfeinas) perspėjo, kad Amerika žengia į pavojingą teritoriją, išsisukinėdama nuo sprendimo didinti skolinimosi ribą.
Ankstesni politikų ginčai dėl šio klausimo skaudžiai smogė JAV kredito reitingams.
„Yra precedentas vyriausybės uždarymui, tačiau nėra precedento bankrotui“, – Ll.Blankfeinas sakė po susitikimo su B.Obama.
Ši krizė jau paskatino B.Obama sutrumpinti seniai planuotą kelionę po Azijos šalis ir atšaukti vizitus Malaizijoje bei Filipinuose, kurie turėjo prasidėti ateinantį savaitgalį.