Kijevo Nepriklausomybės aikštėje sekmadienį pasirodė ir buvęs prezidentas Petro Porošenka – tikino, kad pastangos dėl taikos derėtis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu neatneš teigiamų rezultatų.
„Nepasitikėkite Putinu. Niekada. Visiškai. Putinas viskuo manipuliuoja – turiniu, faktais, skaičiais, žemėlapiais, emocijomis. Jis nekenčia Ukrainos ir ukrainiečių, jis nemato mums vietos politiniame Europos žemėlapyje“, – sakė P.Porošenka.
„Raudonosios linijos“, kurias gruodžio pradžioje pristatė trys parlamento frakcijos, apima penkis reikalavimus: jokios federalizacijos, jokių nuolaidų dėl Krymo, jokių nuolaidų dėl Ukrainos euroatlantinės integracijos krypties, jokių rinkimų okupuotose Donbaso teritorijose neatitraukus rusų pajėgų ir Kijevui neatgavus sienos kontrolės, jokio tarptautinių ieškinių prieš Rusiją panaikinimo.
Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius 15min teigė, kad V.Zelenskis į susitikimą buvo išlydėtas labai aiškiai, todėl jis neturi manevro laisvės, net jei jaus spaudimą iš išorės.
Taika – tik Maskvos sąlygomis
M.Laurinavičiaus manymu, joks proveržis šiose taikos derybose nėra įmanomas, nes jis priklauso nuo Rusijos pozicijos.
„Kol kas nėra jokio pagrindo manyti, kad Rusijos pozicija pasikeitė. Ji, nors nevartodama tokių žodžių, reikalauja Ukrainos kapituliacijos – kad Minsko susitarimai būtų įgyvendinti pagal tai, kaip juos supranta Rusija.
Kad Donbasas formaliai būtų perduotas Ukrainos jurisdikcijai išlaikant visą Rusijos įtaką: nuo sienos kontrolės klausimo iki sprendimo, kas dalyvaus rinkimuose“, – teigė VPAI vyriausiasis analitikas.
Pasak M.Laurinavičiaus, V.Zelenskis turi mandatą siekti taikos, o ne siekti taikos bet kokia kaina. Analitikas atkreipė dėmesį į prieš pat Normandijos ketverto derybas pasirodžiusią apklausą: tik 14 proc. Ukrainos piliečių pasisako už taiką bet kokia kaina.
Portale „Republic“ rusų analitikas Vladimiras Frolovas rašo, kad „Kremlius derybose nenori netikėtumų“. Esą V.Putinas greičiausiai nediskutuos nieko, dėl ko nebuvo raštu susitarta prieš susitikimą.
Tyrimų centro „Internews Ukraine“ ekspertas Volodymyras Jermolenko RL/RFE sakė, kad nesvarbu, koks progresas bus pasiektas Paryžiuje, oponentai Kijeve jį kritikuos. „Manau, kad bet kokios nuolaidos Rusijai Ukrainoje bus vertinamos labai blogai“, – tikino V.Jermolenko.
Pasak analitiko, svarbiausia susitarti, kad būtų sustabdyti apsišaudymai. Esą jei politinis susitarimas nebus pasiektas, reikėtų galvoti apie socialinius ir humanitarinius klausimus: pagerinti prieigą prie sveikatos apsaugos, maisto, išsilavinimo ir t.t.
„Deja, humanitarinius ir socialinius klausimus nustelbė aklavietė politiniame procese“, – sakė V.Jermolenko.
Pasak V.Jermolenkos, „Zelenskis neabejotinai yra pasiruošęs kompromisams“. „Tačiau nesu tikras, ar Putinas nori kompromisų“, – sakė jis.
Savo ruožtu M.Laurinavičius tikina, kad gali būti paskelbta deklaracija, jog šalys taikos keliu pajudėjo dar toliau. „ Tačiau nematau nė prielaidų, kodėl būtų galima tikėtis kokių nors rezultatų“, – 15min sakė M.Laurinavičius.
Spaudimas iš Vakarų?
V.Frolovas „The Moscow Times“ teigė, kad „galima užbaigti karą, tačiau tik Maskvos sąlygomis“. O V.Zelenskio derybinę poziciją susilpnino Ukrainos sąjungininkai.
Prieš derybas Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ragino Europą pagerinti santykius su Rusija.
„Macronas suteikė svertų Putinui per atvirai pasakydamas, kad nori pagerinti santykius su Rusija bet kokia kaina, ir net su Maskva užtikrinti Europos saugumą, be JAV paramos. Tad kodėl Putinas turėtų nusileisti?“, – V.Frolovą cituoja „The Moscow Times“.
Pasak M.Laurinavičiaus, vargu, ar E.Macrono pasisakymai susilpnino V.Zelenskio derybinę poziciją, nes jam vis tiek reikia atsižvelgti į situaciją Ukrainoje.
Vis dėlto, analitikas mano, kad V.Zelenskis iš E.Macrono ir Vokietijos kanclerės Angelos Merkel gali patirti didesnį ar mažesnį spaudimą, kad reikia dėl kažko susitarti.
Pirmadienį Paryžiuje vyksta pirmasis vadinamojo Normandijos ketverto susitikimas nuo 2016 metų.
Ukrainoje būsimos derybos vertinamos prieštaringai: vieniems jos kursto viltis, kad gali būti pagaliau susitarta atnaujinti įstrigusį taikos procesą, kitiems tuo tarpu neramu, kad V.Zelenskis, susidūręs su politikos sunkiasvoriu V.Putinu, gali padaryti savo šaliai nenaudingų nuolaidų Rusijai.