Žinoma, tai turbūt yra šauksmas tyruose. Jei D.Trumpas nekalba apie žmogaus teises Šiaurės Korėjoje ar Rusijoje, kažin ar jam staiga parūpės situacija Lenkijoje, kur, kaip neseniai nustatė ES Teisingumo Teismas, negerbiamas teisės viršenybės principas.
„Prezidente, atvykstate į valstybę, kurioje jau nebepaisoma teisės viršenybės“, – pirmadienį paskelbtame laiške rašo Lenkijos Respublikos ambasadorių konferencija. Laišką anglų kalba galite skaityti čia.
Ragina negriauti ES ir NATO
D.Trumpas į Lenkiją turėtų atvykti šeštadienį – Varšuvoje kitą dieną jis dalyvaus Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ųjų metinių minėjime.
Pasaulinis konfliktas prasidėjo 1939-ųjų rugsėjo 1 dieną, kai nacistinė Vokietija užpuolė Lenkiją, o į rytinę šios šalies dalį po poros savaičių įsiveržė ir sovietai.
Į ceremonijas Varšuvoje atvyks ir dar daugiau nei 40 pasaulio šalių lyderiai, tarp jų – ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.
23 buvę Lenkijos ambasadoriai, kurių dalis yra dirbę ir užsienyje, ir namuose, taip pat paragino D.Trumpą nustoti skaldyti Europos Sąjungą ir NATO.
JAV prezidentui laiške primenama, kad Lenkijos – šalies, kurios geografinė padėtis sudėtinga – saugumui ir net išlikimui labai svarbus šių tarptautinių organizacijų tvirtumas.
„Izoliuota, priešų apsupta, su kaimynėmis konfliktuojanti ir, kaip prieš Antrąjį pasaulinį karą, vien nuo tolimų aljansų priklausoma Lenkija – tiesus kelias į dar vieną katastrofą“, – rašo diplomatai.
Neapykantos kritiškiems teisėjams kampanija
Buvusių diplomatų laišką kai kurie kritikai Lenkijoje sutiko neigiamai. Buvęs ambasadoriai buvo išvadinti nusivylusiais buvusio elito nariais, negalinčiais susitaikyti su tuo, kad prarado turėtas privilegijas.
„Jie negali priimti fakto, kad ir kiti, nauji žmonės turi teisę kurti Lenkijos užsienio politiką. Jie šmeižia Lenkiją tarptautinėje erdvėje“, – „wPolityce“ teigė sociologas, diplomatas Ryszardas Zoltanieckis.
D.Trumpas į Lenkiją, šalį, kurios dešiniųjų vyriausybė, kaip ir JAV prezidentas, labai atšiauriai žvelgia į migrantus, buvo atvykęs 2017 m., tuomet lenkai Baltųjų rūmų šeimininką sutiko itin entuziastingai.
Tada D.Trumpas pasakytoje kalboje liaupsino Lenkiją kaip Vakarų civilizacijos gynėją, o apie demokratiją ar teisės viršenybę neužsiminė, nors kaip tik tuo metu valdančioji „Teisės ir teisingumo“ partija visu greičiu vykdė teismų reformą.
R.Zoltanieckis: „Jie negali priimti fakto, kad ir kiti, nauji žmonės turi teisę kurti Lenkijos užsienio politiką. Jie šmeižia Lenkiją tarptautinėje erdvėje.“
Dabar kaip tik paaiškėjo, kad Lenkijos teisingumo ministerija kurstė neapykantos kampaniją internete, kurios taikiniais tapo vyriausybės atžvilgiu kritiški teisėjai.
Ambasadorių konferenciją sudaro 41 buvęs Lenkijos ambasadorius. Visi jie skelbia susirūpinimą dėl demokratijos Lenkijoje aižėjimo ir šalies reputacijos tarptautinėje erdvėje.
Organizacija buvo suburta 2017-aisiais, kai „Teisės ir teisingumo“ partija jau buvo atėjusi į valdžią.