Klausimas dėl vienos gyvūnais besirūpinančios britų labdaros organizacijos, evakavusios augintinių iš Talibano užimto Kabulo, pakurstė abejones B.Johnsono sąžiningumu, ministrui pirmininkui laukiant vidaus tyrimo dėl vakarėlių karantino metu išvadų, galinčių nulemti jo, kaip lyderio, ateitį.
Londono policija tuo metu pradėjo savo tyrimą ir, kaip pranešama, studijuoja dėl šio skandalo padarytas aukšto rango pareigūnės, atidėjusios savo ataskaitos paskelbimą, išvadas.
Rugpjūtį Užsienio reikalų ministerijos rašyti elektroniniai laiškai, kuriuos dabar paskelbė vienas parlamento komitetas, rodo, kad diplomatai minėjo B.Johnsono sprendimą evakuoti labdaros organizacijos „Nowzad“ darbuotojus ir gyvūnus.
Tuo metu B.Johnsonas neigė reikalavęs pirmumo šiai buvusio kario Paulo Farthingo vadovautai organizacijai, laikiusiai Afganistane šunų ir kačių prieglaudų.
„Lygiavertė labdaros organizacija „Nowzad“, vadovaujama buvusio Karališkojo jūrų laivyno jūrų pėstininko, gavo daug viešumo ir ministras pirmininkas ką tik leido evakuoti jos darbuotojus ir gyvūnus“, – rašyta viename laiške, paminint ir kitas to paties norėjusias labdaros organizacijas.
P.Farthingas gerai išmanė, kaip reikia bendrauti su žiniasklaida.
Paskubomis vykdant evakuaciją buvo palikta daug afganistaniečių, įvairiais būdais padėjusių britams.
Nuo to laiko JK bando išvežti iš Talibano kontroliuojamo Afganistano tuos, kuriuos įmanoma išvežti.
Nutekėjus minėtiems laiškams Dauningo gatvė trečiadienį pakartojo B.Johnsono paneigimą dėl „Nowzad“, o gynybos sekretorius Benas Wallace'as tvirtino, kad iš ministro pirmininko negavo jokio nurodymo pirmenybę teikti gyvūnams.
„Pasakyti tiesą“
„Ministras pirmininkas nepriėmė jokių individualių sprendimų dėl evakuacijos“, – ketvirtadienį televizijai „Sky News“ sakė valstybės sekretorė darbo ir pensijų reikalams Therese Coffey.
„Daug žmonių gali sakyti, kad ministras pirmininkas dalyvavo remiant jų konkrečius augintinių projektus, bet ministras pirmininkas sakė, kad nedalyvavo priimant individualius sprendimus“, – tvirtino ji.
Bendruomenių Rūmų užsienio reikalų komiteto pirmininkas konservatorius Tomas Tugendhatas sutiko, jog įmanoma, kad kai kurie valstybės tarnautojai naudojosi B.Johnsono vardu, įsikišus, kaip pranešama, ministro pirmininko sutuoktinei Carrie – gyvūnų teisių gynėjai ir P.Farthingo draugei.
„Reikia perskaityti elektroninius laiškus ir pažiūrėti, ar... buvo kitų žmonių... Tačiau tikra tai, kad gynybos sekretorius apie tai kalbėjo labai aiškiai ir aš tikrai juo tikiu“, – BBC radijui sakė T.Tugendhatas.
Vis dėlto „Nowzad“ reikalas vėl pakurstė klausimus dėl B.Johnsono sąžiningumo, kilus vadinamajam vakarėlių skandalui ir pasigirdus įtarimams dėl nesąžiningumo jo vyriausybėje.
Liberaldemokratų atstovė užsienio politikos klausimams Layla Moran paragino ministrą pirmininką „tuojau pat padaryti viešą pareiškimą [apie „Nowzad“], viską paaiškinti ir bent kartą pasakyti tiesą“.
Nelabai aišku, kada bus paskelbta valstybės tarnautojos Sue Gray ataskaita dėl vakarėlių Dauningo gatvėje, surengtų pažeidžiant tuo metu galiojusias kovos su pandemija taisykles.
B.Johnsono atstovas sakė, kad vyriausybė jos dar negavo ir tebėra įsipareigojusi ją visą paskelbti.
Tačiau Londono policijos sprendimas pradėti savo tyrimą paskatino pareigūnų diskusijas, ką dabar galima skelbti, o kas turėtų būti neįtraukta į pačios vyriausybės ataskaitą.
Pranešama, kad vyriausybės teisininkai ir žmogiškųjų išteklių pareigūnai drauge su valstybės tarnautojų profesinėmis sąjungomis taip pat tikrina šią ataskaitą.