„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Dideliame aukštyje sprogęs Šiaurės Korėjos paleistas užtaisas JAV tiesiog „išjungtų“

Įtampa tarp Šiaurės Korėjos ir JAV toliau auga. Donaldas Trumpas neseniai prakalbo apie ribotą Kim Jong Unui likusį laiką, o Pchenjanas tai suprato kaip karo paskelbimą. Ekspertai vieną iš Šiaurės Korėjos pareiškimų vertina labai rimtai – vos vienas palyginti nedidelis sprogimas galėtų JAV sukelti absoliutų chaosą.
Šiaurės Korėja skelbia išbandžiusi „naujo tipo“ sparnuotąsias raketas
Dideliame aukštyje sprogęs Šiaurės Korėjos užtaisas JAV tiesiog „išjungtų“ / „Scanpix“ nuotr.

Elektromagnetinio impulso ginklas – branduolinis užtaisas, kuris savo sprogimu didelės tiesioginės žalos nepadaro, tačiau paskleistas elektromagnetinis šokas visiškai išjungia elektros sistemas.

Teoriškai tai sukeltų milžinišką chaosą – aukų skaičius augtų keletą savaičių. Juk elektra žmonėms yra reikalinga ne tik darbui ar patogumui namuose užtikrinti, bet ir saugumui. Visuomenėje netrūksta asmenų, kurie suskumba pasinaudoti galimybe pralobti plėšikaudami ar darydami kitus nusikaltimus.

Elektros dingimas sustabdytų visą viešąjį šalies gyvenimą, žmones greitai užvaldytų išgyvenimo instinktas ir panika.

Yra manančių, kad sėkmingai įvykdyta tokia ataka gali pražudyti net 90 proc. JAV gyventojų. Tai, žinoma, nėra tiesa, tačiau žuvusiųjų ir nukentėjusiųjų skaičius būtų didžiulis, o ką jau kalbėti apie ekonominį chaosą.

Manote, kad tokios technologijos Šiaurės Korėjai neįkandamos, o gal ir nežinomos? Paskutinį savo branduolinio ginklo bandymą valstybė būtent taip ir apibūdino – kaip atominę bombą, galinčią sukelti priešišką valstybę destabilizuojantį elektromagnetinį impulsą.

Kaip tai veiktų?

Įprastai atominė bomba pasireiškia trimis naikinimo būdais – sprogimo banga, karščiu ir radiacija. Jei užtaisas sprogsta netoli žemės, viską nusiaubia sprogimo banga ir karštis, radiacija turi palyginti mažai reikšmės.

Jei būtų bandoma sukelti chaosą elektros perdavimo linijose, užtaisas būtų detonuotas kosmose. Daug energijos turintys gama spinduliai 25-35 km aukštyje susidurtų su oro molekulėmis, ir, išlaisvindami elektronus, kurie, kaip stiprus elektromagnetinis smūgis, vadinamas E1, staiga pasuktų Žemės link. Po to sektų E2 ir E3 smūgiai.

Tokiai bangai sukelti reikalingas labai stiprus užtaisas ir galimybė jį susprogdinti labai dideliame aukštyje. Tiesa, tam nebūtinas taiklumas.

Didžiulėje šio ginklo paveiktoje teritorijoje sugestų beveik viskas, kas yra susiję su elektronika ar elektros tinklais.

Taiklumas, žinoma, yra sunkiai pasiekiamas tokioms valstybėms kaip Šiaurės Korėja, todėl elektromagnetinis impulsas joms – visai viliojantis tikslas. Didžiulėje šio ginklo paveiktoje teritorijoje sugestų beveik viskas, kas yra susiję su elektronika ar elektros tinklais.

E1 visų pirma sugadintų kompiuterius, maršrutizatorius ir saugumo įrangą. Kompiuteriai svarbūs ne tik namams, bet ir elektrinėms, oro uostams, bankams ir t.t. Vadinasi, chaosas – garantuotas.

E2, apibrėžiamas kaip energingų neutronų smūgis, didelės žalos nepadarytų, nes primintų žaibą, kuriam elektronika yra atspari.

Tuo tarpu E3, sukeltas paties branduolinio ugnies kamuolio išsiplėtimo, būtų lėta ir labai ilgą poveikį turinti banga, kuri sugadintų transformatorius ir didžiausio galingumo elektros linijas. Pabrėžiama, kad tokia bomba sistemas ne išjungtų sistemas, o sugadintų.

Jų pataisyti nebūtų kaip – juk ir tarnyboms reikia elektros energijos.

Taip panaudotas branduolinis užtaisas gali išjungti elektrą net 1100 km spinduliu. Šios zonos pakraščiuose ir pačiame centre poveikis būtų silpnesnis, bet vis tiek jaučiamas. Vadinasi, pora koordinuotų sprogimų galėtų išjungti „visas“ JAV.

Kas tuomet? Šalis grįžtų į XIX amžių? Kiltų chaosas ir žmonės griebtųsi ginklų? O gal JAV tam pasiruošusi ir susitvarkytų su elektromagnetiniu smūgiu?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų