Didžiausias Rusijos opozicijos priešas: Kremlius ar ji pati?

Rusijos liberalioji opozicija pastaraisiais mėnesiais susidūrė su įvairaus tipo spaudimu – nuo sekso vaizdo įrašų platinimo iki fizinio smurto. Artėjant rugsėjo mėnesio rinkimams į Rusijos Valstybės Dūmą Kremlius bando kaip įmanoma daugiau atakuoti kritikus. Bet tuo pačiu metu opozicijos atstovai įsitraukę į dar destruktyvesnę kovą. Kovą vienas su kitu.
A.Navalnas ir M.Kasjanovas
A.Navalnas ir M.Kasjanovas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Rusijos Dūmos rinkimai, vyksiantys rugsėjo 18-ąją, turėtų duoti toną būsimiems šalies lyderio rinkimams, kurie vyks 2018 metais. Vladimiras Putinas bandys užsitikrinti dar šešerių metų kadenciją Kremliuje.

Šiuo metu Dūmoje pirmuoju smuiku griežia premjero Dmitrijaus Medvedevo vadovaujama ir Kremliui nuolanki „Vieningosios Rusijos“ partija. Jai tariamą opoziciją sudaro trys kitos partijos, kurios išties tėra vadinamosios sisteminės opozicijos dalis.

Tikrojoje opozicijoje pilna nedidelių politinių grupių, kurių pažiūros išsidėsto nuo liberalizmo iki kraštutinio nacionalizmo. Šios politinės jėgos negauna galimybės pasirodyti Kremliaus valdomoje viešojoje erdvėje.

Neturint jokio sisteminio palaikymo, joms neįmanoma įsitvirtinti kaip alternatyvai. Tačiau ir tai nesutrukdo kai kuriems Rusijos opozicijos atstovams prasprūsti pro V.Putino gniaužtus.

Trukdo dalyvauti rinkimuose

2013 metais gavęs galimybę dalyvauti Maskvos mero rinkimuose Aleksejus Navalnas surinko net 27 proc. rinkėjų palaikymą. Kremlius padarė išvadas ir dabar daro viską, kad liberalios opozicijos partijos neperžengtų 5 proc. barjero.

Kremlius taip pat daro viską, kad Maskvoje ir Sankt Peterburge nepasikartotų 2011-ųjų protestų dėl nesąžiningų rinkimų scenarijus.

„Kremlius užsiėmė atsargią poziciją. Tuo pat metu jis nedemonstravo tolerancijos ir netgi naudojo jėgą bei grasinimus, parodydamas, kad žmonės praras laisvę, jei bandys protestuoti“, – kalbėjo politikos analitikė Maša Lipman.

Aleksejaus Navalno brolis buvo įgrūstas į kalėjimą, o opozicijos lyderiu vadintas Borisas Nemcovas nušautas praėjusių metų vasario mėnesį. Jo byloje kaltinamaisiais paversti čečėnų smogikai, kurie taip ir neatvedė link nužudymo užsakovo.

Artėjant rinkimams, atakos prieš opozicijos atstovus tapo dar intensyvesnės ir peržengė bet kokias padorumo ribas.

Lalekseev/Wikimedia.org nuotr./Rusijos opozicijos mitingas Maskvoje 2012 metų kovo 5-ąją. Iš kairės į dešinę: Michailas Kasjanovas, Grigorijus Javlinskis, Sergejus Mitrochinas, Vladimiras Kara-Murza jaunesnysis ir Borisas Nemcovas.
Lalekseev/Wikimedia.org nuotr./Rusijos opozicijos mitingas Maskvoje 2012 metų kovo 5-ąją. Iš kairės į dešinę: Michailas Kasjanovas, Grigorijus Javlinskis, Sergejus Mitrochinas, Vladimiras Kara-Murza jaunesnysis ir Borisas Nemcovas.

Išplatino gėdingą vaizdo įrašą

Rusijos valstybinė televizija nepasidrovėjo transliuoti anonimiškai gautą vaizdo įrašą, kuriame buvęs šalies premjeras, o dabar opozicinės „Parnas“ partijos lyderis Michailas Kasjanovas užsiiminėja seksu su kita opozicijos veikėja Natalija Pelevina.

Vėliau vaizdo įraše girdima, kaip pora žeminančiai atsiliepia apie kitus kolegas iš opozicinių politinių judėjimų.

Tai, kad šis vaizdo įrašas pateko būtent į valstybinės televizijos rankas, leidžia spėti, kad prie vaizdo kamerų montavimo M.Kasjanovo apartamentuose nagus prikišo ir saugumo tarnybų atstovai.

Po šio vaizdo įrašo išplatinimo, opozicijos dauguma pareiškė, kad dabar M.Kasjanovas nebegalės vesti partijos į rinkimus kaip sąrašo pirmasis numeris. Tuo metu pats buvęs šalies premjeras tikino, kad toks sprendimas rodytų susitaikymą su Kremliaus šantažu.

„Bus ir daugiau provokacijų“, – tikino M.Kasjanovas. „Jei nesugebėsime su jomis susitvarkyti ir susitaikyti, tai pademonstruosime savo silpnumą“, – aiškino „Parnas“ lyderis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Michailas Kasjanovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Michailas Kasjanovas

Opozicija skilo

Tai neįtikino vieno aktyviausių opozicijos atstovų Ilja Jašino, kuris pareiškė, kad N.Pelevina gali būti Federalinės saugumo tarnybos agentė. M.Kasjanovo sugulovė paneigė šiuos gandus, tačiau atsisakė eiti į rinkimus sąraše.

Vėliau savo įraše socialiniuose tinkluose N.Pelevina išvadino I.Jašiną „melagiu, apgailėtinu ir nepatikimu žmogumi“.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ilja Jašinas pristatė ataskaitą „Putinas. Karas“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ilja Jašinas pristatė ataskaitą „Putinas. Karas“

A.Navalno Progreso partija nusprendė palikti koaliciją, tačiau jos lyderiui vis dar neleidžiama dalyvauti rinkimuose dėl teismo sprendimo, ribojančio jo laisvę.

Opozicijos žvaigžde vadinamas A.Navalnas tikina, kad skirtingai nei susikompromitavusio M.Kasjanovo vedama „Parnas“, jo Progreso partija turi realią galimybę peržengti 5 proc. barjerą ir suburti tikros opozicijos frakciją Dūmoje.

„Jų strategija yra tokia – neleisti tikrai pavojingiems žmonėms dalyvauti. O kitus jie sunaikina, pasinaudodami spaudimu ir jų pačių kvailumu“, – aiškino A.Navalnas.

„Jie tikėjosi, kad aš gausiu tik kokius aštuonis procentus ir pasitrauksiu, bet pasirodė, kad išties galiu surinkti balsus. Tada man pritaikė teisinius apribojimus ir neleido dalyvauti rinkimuose. Man oficialiai uždrausta dalyvauti kampanijoje“, – skundėsi A.Navalnas.

Gresia fizinis susidorojimas

Gegužės mėnesį A.Navalną palaikanti grupė buvo užpulta kazokų Krasnodaro regione. Policija nekreipė dėmesio į šį išpuolį. Vėliau Rusijos valstybinėje televizijoje pasirodė dokumentinis filmas, kuriame buvo dėstoma, kad A.Navalnas yra britų žvalgybos agentas.

Galiausiai Rusijos opozicijos atstovas sulaukė netiesioginių grasinimų iš V.Putinui lojalaus Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas

„Nežinome, kaip blogai viskas gali baigtis, ar tie žmonės regionuose veikia savo valia, ar gauna įsakymus iš viršaus“, – svarstė M.Lipman, kalbėdama apie atakas prieš opozicijos atstovus.

„Manau, kad ekonominei situacijai prastėjant, sulauksime tik dar daugiau smurto“, – prognozavo ji.

Kol opozicinės partijos baiminasi Kremliaus smogikų atakų, jų rinkėjus tik dar labiau skaldo vidiniai nesutarimai.

„Esame silpni ir turėti tokių vidinių problemų yra gėdinga“, – teigė iš rinkimų pasitraukusi N.Pelevina. „Tai turėtų būti išgyvenimo klausimas. Jie nužudė Borisą. Jie įkalino žmones. Jie taip elgiasi visą laiką. Turėtume veikti kartu, bet vietoje to elgiamės atvirkščiai“, – liūdnai konstatavo opozicijos aktyvistė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai