Didžioji Britanija sunerimusi dėl rusų sukurto toksino pavojaus šalies visuomenei

Paaiškėjus, kad į ligoninę patekusi britų pora apsinuodijusi tuo pačiu nervus paralyžiuojančiu toksinu „Novičiok“, kuriuo bandyta nunuodyti buvusį dvigubą Rusijos agentą, įvairių sričių ekspertai pradėjo svarstyti, ar gali būti daugiau aukų ir kuo ypatinga ši medžiaga, rašo www.nation.co.ke.
Charlie Rowley ir Dawn Sturgess
Charlis Rowley ir Dawn Sturgess / „Facebook“ nuotr.

Vienas stipriausių toksinų

„Novičiok“ – tai sovietiniais laikais, šaltojo karo pabaigoje (apie aštuntą–devintą dešimtmetį) sukurtas nervus paralyžiuojančių medžiagų preparatas, kuris veikia jo įkvepiant.

„Novičiok“ sukelia daug skirtingų simptomų. Paveiktiems šių dujų asmenims vyzdžiai gali susitraukti iki aguonos grūdo dydžio, jiems gali sutrikti virškinimas, prasidėti seilėtekis ir ašarojimas, sutrikti suvokimas. Paprastai prasideda raumenų spazmai ir traukuliai, trinka kvėpavimas ir galiausiai sustoja širdis. Įkvėpus šios medžiagos simptomai gali pasireikšti per 1–2 minutes.

Manoma, kad toksinas „Novičiok“ naudojamas labai smulkių miltelių pavidalu, taip pat jis gali būti naudojamas skysta ar garų forma.

„Medžiaga susideda iš kelių netoksinių komponentų, kurie susijungę sudaro nervus paralyžiuojančią medžiagą“, – teigė teismo medicinos ekspertė Michelle Carlin.

„Novičiok“ daug pavojingesnis ir sudėtingesnis nei zarinas ar VX (kitos nervus paralyžiuojančios medžiagos – 15min). Jį sudėtingiau identifikuoti“, – antrino Gary Stephensas, dėstantis teismo chemiją.

Pasak jo, viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl šios medžiagos gali būti pagamintos, yra ta, kad jų komponentai neįeina į draudžiamų cheminių medžiagų sąrašą. Taigi reikalingus komponentus nesunku gauti, jie nesukelia pavojaus aplinkinių sveikatai.

Kaip jis veikia?

Nervus paralyžiuojantys preparatai yra toksiškiausi iš visų žinomų cheminių reagentų. Jie veikia centrinę nervų sistemą suardydami ryšius tarp smegenų, pagrindinių organų ir raumenų. Smegenys nebegali kontroliuoti raumenų, dėl to sutrinka kvėpavimas ir gresia paralyžius.

Gydymas

Konkretaus priešnuodžio nėra. Paprastai aukos prijungiamos prie širdies ir plaučių veiklą palaikančių aparatų, o į kraują lašinamas atropinas, kuris palengvina apsinuodijimo simptomus, susijusius su acetylcholino – parasimpatinės nervų sistemos mediatoriaus – blokavimu. Šis mediatorius kontroliuoja raumenų susitraukimus.

Nervus paralyžiuojanti medžiaga blokuoja fermentą, kuris kontroliuoja acetylcholino kiekį, jo pradeda gamintis nenormaliai daug, todėl ima vystytis raumenų nepakankamumas.

Ilgainiui organizmas išsivalo nuo nuodingos cheminės medžiagos ir vėl pradeda gaminti acetylcholino kiekį kontroliuojantį fermentą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje

Prognozės

44 metų Dawn Sturgess, trijų vaikų motina, mirė Solsberio ligoninėje. D.Sturgess ir jos partneris 45 metų Charlie Rowley birželio 30-ąją buvo atvežti į ligoninę kritinės būklės iš Eimsberio miestelio, esančio netoli Solsberio, kur kovą Sovietų Sąjungoje sukurta medžiaga „Novičiok“ buvo apnuodytas buvęs Rusijos karinės žvalgybos pulkininkas S.Skripalis ir jo duktė Julija.

Skripaliai kelias savaites praleido ligoninėje, bet galiausiai atsigavo.

Pasak medikų, jei šio cheminio preparato paveiktos aukos greitai gauna intensyvų gydymą, šansų išgyventi yra. „Tačiau reikia turėti omenyje, kad aukos, apnuodytos tokio pobūdžio organiniais fosfatais, greičiausiai turės neurologinių pažeidimų, kurie gali gerokai pakeisti jų gyvenimą“, – teigė Londono universiteto kolegijos neorganinės chemijos profesorė Andrea Sella.

Rizika kitiems

Ekspertai spėja, kad dozė, kuri apnuodijo porą, greičiausiai išliko po kovo mėnesį įvykusios atakos prieš S.Skripalį.

„Novičiok“ cheminiai reagentai pagaminti taip, kad išliktų stabilūs ir atsparūs aplinkos poveikiui. Jie gali ilgai išbūti aplinkoje neišgaruodami ir nesuirdami, – aiškino A.Sella. – Tai reiškia, kad jeigu konteineris ar koks nors paviršius buvo užterštas šia medžiaga, ji gali išlikti pavojinga pakankamai ilgai.

Todėl labai svarbu sužinoti vietas, kuriose lankėsi pora, kad būtų galima nustatyti, kur jie patyrė kontaktą su šia medžiaga. Kalbant abstrakčiai, visuomenei pavojus dėl šios medžiagos labai mažas, tačiau kol nebus rastas šaltinis, yra nedidelės rizikos, kad dar kas nors su šia medžiaga susidurs ir bus apnuodytas“.

Pasak mokslininkų, jeigu dar kas nors būtų apsinuodijęs šia medžiaga, jie jau būtų pajutę simptomus. Tai reiškia, kad žmonės gali būti ramūs – vietos, kuriose jie reguliariai lankosi, yra saugios.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai