Labai tikimės, kad bus įmanoma iki Kalėdų ir Naujųjų metų antplūdžio paskelbti Šarm aš Šeichą saugiu
Didžioji Britanija planuoja nepaprastąsias priemonės, kad būtų evakuoti šalies piliečiai, atostogaujantys Šarm aš Šeiche, ketvirtadienį nurodė užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas.
„Dabar dirbame su oro bendrovėmis ir Egipto institucijomis, kad būtų imtasi nepaprastųjų trumpalaikių priemonių, kurios leis mums saugiai sugrąžinti Šarm aš Šeiche esančius Britanijos turistus“, – Ph.Hammondas sakė televizijai „Sky News“.
„Tikimės, kad jos bus parengtos rytoj ir kad žmonės, kurių lėktuvai turėjo išskristi vakar arba šiandien, galėtų pradėti išvykti rytoj, – pridūrė jis. – Šios nepaprastosios priemonės bus tęsiamos, kol išgabensime britus turistus, dabar esančius Šarm aš Šeiche, per ateinančią savaitę arba 10 dienų.“
Ph.Hammondas užsiminė, kad gali praeiti daugiau laiko, kol bus atkurtas įprastas skrydžių į tą Raudonosios jūros kurortą režimas.
„Negaliu jums pasakyti, ar tai truks dienas, savaites ar mėnesius. Labai tikimės, kad bus įmanoma iki Kalėdų ir Naujųjų metų antplūdžio paskelbti Šarm aš Šeichą saugiu ir atnaujinti įprastus reisus tarp Jungtinės Karalystės bei“ to kurorto, aiškino diplomatijos vadovas.
Pavyzdžiu pasekė ir Nyderlandai
Laikinai skryždius į Šarm aš Šeichą nutraukė ir Nyderlandai. Tokį sprendimą priėmusi šalies valdžia, kaip ir atsakingos Didžiosios Britanijos institucijos, įtaria, kad lėktuvas galėjo būti susprogdintas.
Kaip praneša NL Times, šiuo metu Šarm eš Šeiche ilsisi 408 olandai. Jiems rekomenduojama kreiptis į turistines agentūras dėl papildomos informacijos.
Lėktuvas susprogdintas?
Anksčiau britai pranešė apie tai, kad yra tikimybė, jog lėktuvas buvo susprogdintas.
„Yra reikšminga tikimybė, kad tą katastrofą sukėlė sprogstamasis užtaisas lėktuve“, – užsienio reikalų sekretorius Ph.Hammondas sakė po nepaprastojo kabineto posėdžio.
Yra reikšminga tikimybė, kad tą katastrofą sukėlė sprogstamasis užtaisas lėktuve
Premjero Davido Camerono atstovė sakė, kad „neseniai išaiškėjo“ informacija, padidinusi nuogąstavimus, kad Rusijos lėktuvą galėjo sunaikinti bomba.
Šis Britanijos vyriausybės pareiškimas buvo paskelbtas diplomatiškai neparankiu metu – prieš pat Egipto prezidento Abdel Fattaho al Sisi vizitą. Egipto lyderis anksčiau sakė, kad pareiškimai, esą tas lėktuvas galėjo būti susprogdintas, yra „nepagrįsta prielaida“.
Apie 20 tūkst. Britanijos piliečių, kurie šiuo metu yra Šarm aš Šeiche, bus padėta išvykti, kai oro uoste bus imtasi papildomų saugumo priemonių, nurodė Ph.Hammondas.
Sekretorius padėkojo institucijoms Egipte, kurio ekonomika yra labai priklausoma nuo turizmo sektoriaus, ir sakė, kad pastarąjį sprendimą priėmė „labai nenoriai“.
Atsakomybę prisiėmė IS
Sprendimas nedelsiant sustabdyti skrydžius buvo priimtas po to, kai grupė Britanijos saugumo ekspertų atliko pirminį saugumo padėties Šarm aš Šeiche įvertinimą.
Džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojai tvirtino esantys atsakingi už Rusijos lainerio katastrofą, bet daugiau detalių nepateikė. Vienas JAV pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP, kad tokia ataka „būtų būtent tai, ką norėtų padaryti ISIL“, pavartodamas alternatyvų IS akronimą.
Jeigu ši prielaida pasitvirtintų, tai būtų pirmasis atvejis, kai IS padėjo bombą keleiviniame lėktuve.
D.Camerono biuras sakė, kad ministrai „skubiai“ tarsis su oro bendrovėmis ir Egipto institucijomis, siekdami atnaujinti susisiekimą oru su tuo daug turistų pritraukiančiu kurortu ir išskraidinti planavusius sugrįžti arba sutrumpinusius savo atostogas britus.
Ekonominių skrydžių bendrovė „easyJet“ nurodė, kad ketvirtadienį turėję įvykti jos skrydžiai į Šarm aš Šeichą ir iš jo buvo atšaukti dėl vyriausybės rekomendacijų. Bendrovė pridūrė, kad taip pat bus peržiūrėtas jos būsimų reisu tvarkaraštis.
Visi keleiviai, užsisakę bilietus skrydžiams į tą oro uostą ateinančioms dviem savaitėms, galės prašyti grąžinti pinigus arba pasirinkti kitus reisus, informavo „easyJet“. Tuo tarpu Egipte įstrigę keleiviai bus apgyvendinti viešbučiuose.
Prancūzijos oro vežėjų flagmanė „Air France“ ir Vokietijos „Lufthansa“ po pastarosios katastrofos paskelbė, kad jų lėktuvai nebeskraidys virš Sinajaus pusiasalio. Airijos aviacijos valdyba taip pat rekomendavo oro bendrovėms nebeskraidyti virš to pusiasalio.
Egiptą kasmet aplanko apie 900 tūkst. britų, o D.Camerono biuras pabrėžė, kad ministrai „pripažįsta jų vizitų Egipte svarbą“.