Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Didžioji Britanija tylos minute pagerbė Pirmojo pasaulinio karo aukas, o prancūzai nušvilpė prezidentą

Didžiosios Britanijos gyventojai pirmadienį tylos minute pagerbė per Pirmąjį pasaulinį karą žuvusių tautiečių atminimą, pažymėdami akimirką, kai 1918 metais liovėsi griaudėję karo pabūklai.
Britai pagerbė Pirmojo pasaulinio karo aukas.
Britai pagerbė Pirmojo pasaulinio karo aukas. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Aukų atminimo minėjimas visoje šalyje prasidėjo lapkričio 11 dieną 11 valandą – tuo metu, kai prieš 95 metus įsigaliojo paliaubų sutartis.

Gyvenimas buvo sustojęs net Londono Hitrou oro uoste, kuris yra vienas judriausių pasaulyje – keleiviai žuvusiuosius pagerbė tyla tiesiog terminaluose.

Centrinėje Anglijos dalyje netoli Ličfildo esančiame Nacionaliniame memorialiniame botanikos sode vykusioje ceremonijoje dalyvavo ilgiausiai išgyvenusio Pirmojo pasaulinio karo veterano našlė Dorothy Ellis.

Memorialas yra suplanuotas taip, kad lapkričio 11 dieną 11 valalandą šviesos spindulys pro akmeninio paminklinio statinio viršų krenta taip, kad nušviečia jo viduje esantį vainiką.

Londone šimtai žmonių dalyvavo akcijoje „Tyla aikštėje“, kurią Trafalgaro aikštėje surengė Karališkojo britų legiono veteranų labdaros organizacija.

Žuvusieji buvo pagerbti ir Londono draudimo bendrovių pastate „Lloyd's“, kur dirbantys draudimo agentai ir brokeriai taip pat minutei buvo palikę savo darbus.

Karalienė Elizabeth II sekmadienį per Atminimo dienos mišias padėjo vainiką prie Kenotafo britų kariams Londone.

Gyvenimas buvo sustojęs net Londono Hitrou oro uoste, kuris yra vienas judriausių pasaulyje – keleiviai žuvusiuosius pagerbė tyla tiesiog terminaluose.

Anglikonų bažnyčios dvasinis vadovas Justinas Welby paminklą aplankė pirmadienį, kai minima Paliaubų diena.

„Šiuo metų laiku mums svarbu prisiminti ir padėkoti visiems tiems, kurie paaukojo savo gyvybes už laisvę per abu pasaulinius karus, o taip pat prisiminti tuos, kurie ir toliau rizikuoja savo gyvybėmis tarnaudami mūsų ginkluotosiose pajėgose“, – sakė Kenterberio arkivyskupas.

Karalienės Elizabeth sutuoktinis princas Philipas, kuriam dabar 92-ji ir kuris Antrojo pasaulinio metais tarnavo Karališkajame laivyne, pirmadienį buvo Belgijoje ir dalyvavo „Paskutinio patikrinimo“ (Last Post) ceremonijoje prie Meneno vartų Ipro mieste, kuris per Pirmąjį pasaulinį karą buvo virtęs griuvėsiais.

Ši ceremonija, aidint trimitui, prie memorialo britų ir Sandraugos šalių nežinomiems kariams, žuvusiems prie Ipro, vyksta kiekvieną vakarą.

Ant memorialo sienų yra įamžinta beveik 55 tūkst. žuvusiųjų pavardžių.

Princui turėjo būti oficialiai įteikti maišai su Flandrijoje per Pirmąjį pasaulinį karą žuvusių karių kapinių smėliu, kuris bus pervežtas į memorialą Londone.

Prancūzijos protestuotojai nušvilpė karo aukų minėjime dalyvavusį prezidentą

Oficialus Pirmojo pasaulinio karo aukų atminimo minėjimas, kuriam pirmadienį vadovavo Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as, virto triukšmingu protestu, susirinkusiems protestuotojams nušvilpus populiarumą praradusį šalies lyderį.

Prezidento automobiliui važiuojant garsiuoju Eliziejaus laukų prospektu, protestuotojai skandavo „Hollande'ai atsistatydink“ ir „Socialistų diktatūra“, savo šūksniais rūstindami tuos, kurie atėjo pagerbti milijonų žuvusiųjų per 1914–1918 metų karą.

„Jūs neturite teisės naudotis lapkričio 11-ąja. Jūs esate Prancūzijos gėda!“ – šaukė vienas Atminimo dienos ceremonijos stebėtojas.

Protestuotojams nepavyko išmušti prezidento iš vėžių – procesija toliau judėjo prospektu ir galiausiai padėjo gėlių vainiką prie Nežinomo kareivio kapo paminklo.

Protestuotojams pasipriešinus saugumo pareigūnams, buvo suimta 70 žmonių, pranešė policija. Kai kurie protesto dalyviai yra susiję su dešiniaisiais radikalais, tarp kurių ir grupuotė „Prancūziškas pavasaris“, pasisakanti prieš gėjų santuokas Prancūzijoje įteisinantį įstatymą.

Kai kurie tarp triukšmingųjų protestuotojų buvo su raudonomis kepurėlėmis, simbolizuojančias augantį visuomenės nusivylimą dėl kylančių mokesčių ir rekordinio nedarbo Prancūzijoje.

Vadinamasis „Raudonųjų kepurių“ judėjimas atsirado praėjusį mėnesį Bretanėje – žemdirbių regione, kur žmonės išėjo į gatves pasipuošę raudonais galvos apdangalais, prisimindami garsųjį XVII amžiaus „Raudonųjų kepurių sukilimą“ prieš mokesčių didinimą.

Tačiau protestuotojams nepavyko išmušti prezidento iš vėžių – procesija toliau judėjo prospektu ir galiausiai padėjo gėlių vainiką prie Nežinomo kareivio kapo paminklo visiems per karą žuvusiems kariams atminti.

Pietrytiniame Šatornaro mieste per Atminimo dienos minėjimą užpuolikai peiliu subadė miesto merą ir dar du žmones, pranešė policija.

Pirminiais duomenimis, užpuolikai buvo nesveikos psichikos asmenys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų