Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Diplomatijos veteranas Henry Kissingeris susitiko su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu

Iškilus JAV valstybės veikėjas Henry Kissingeris, prieš daugiau negu keturis dešimtmečius vadovavęs pastangoms nutraukti Šaltojo karo laikų priešiškumą tarp Vašingtono ir Kinijos, antradienį viešėdamas Pekine pareiškė prezidentui Xi Jinpingui, kad abi galybės dabar pajėgios nustatinėti pasaulio darbotvarkę.
Henry Kissingeris ir Xi Jinpingas.
Henry Kissingeris ir Xi Jinpingas. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Nebūčiau galėjęs įsivaizduoti, kad ateis diena, kai Kinija ir Jungtinės Valstijos galės kartu aptarinėti viso pasaulio taikos ir pažangos ateitį“, – H.Kissingeris sakė per susitikimą Didžiojoje liaudies salėje.

Šis 91 metų diplomatas ir strategas pagarsėjo dėl vadovavimo slaptoms deryboms, kurios tapo atvėrė kelią įnirtingo antikomunisto JAV prezidento Richardo Nixono istoriniam 1972 metų vizitui į Kinijos Liaudies Respubliką ir susitikimui su tos šalies lyderiu Mao Zedongu.

Galiausiai JAV ir Kinija 1979-aisiais užmezgė diplomatinius santykius, kai Vašingtonas pripažino teisėta komunistinę Pekino administraciją ir nutraukė oficialius ryšius su nacionalistų vyriausybe Taivane.

„Jūs visuomet būsite šiltai sutiktas, kai lankysitės Kinijoje, – Xi Jinpingas sakė H.Kissingeriui – Jūs esate ledų laužytojas abiejų šalių ryšiuose.“

H.Kissingeris, anksčiau dėstęs Harvardo universitete ir parašęs daugybę knygų apie diplomatiją bei tarptautinius santykius, pelnė 1973 metų Nobelio taikos premiją kartu Hanojaus diplomatu Le Duc Tho už Paryžiaus taikos derybas, leidusias užbaigti Vietnamo karą, nors tas Šiaurės Vietnamo politinio biuro narys nepriėmė prestižinio apdovanojimo.

Nors yra pelnęs pripažinimą kaip iškilus strategas ir diplomatas, H.Kissingeris tebėra įnirtingai kritikuojamas dėl 8-o dešimtmečio JAV politikos, palaikiusios autoritarinius režimus Pietryčių Azijoje ir Lotynų Amerikoje, ypač Čilėje ir Indonezijoje.

Xi Jinpingas sakė, kad Kinija santykius su JAV laiko „labai svarbiais“, taip pat prisiminė pernai lapkritį kartu su JAV prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama) Pekine surengtą viršūnių susitikimą.

„Pasiekėme konsensusą dėl daugelio dalykų, susijusių su abiejų didžiųjų šalių naujo santykių modelio kūrimo kryptimi“, – pažymėjo Xi Jinpingas, naudodamas Pekinui įprastą formuluotę, perteikiančią jo požiūrį, kad Kinija yra lygiateisė vienintelės pasaulyje supervalstybės atžvilgiu.

H.Kissingeris padėkojo Xi Jinpingui už tai, kad jis „atsitraukė“ nuo savo vykdomų reformų, kad „pasimatytų su privačiu piliečiu, viešinčiu Kinijoje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų