Diplomatinė krizė? Be prezidento žinios Rumunijos premjerė pažadėjo ambasadą Jeruzalėje

Svarbioje Izraeliui konferencijoje Rumunijos ministrė pirmininkė Viorica Dancila pažadėjo perkelti šalies ambasadą Izraelyje iš Tel Avivo į Jeruzalę. Sulaukusi prezidento Klausio Iohannio kritikos, grįžusi į šiuo metu Europos Sąjungai pirmininkaujančią tėvynę V.Dancila tikino, esą dėl ambasados perkėlimo ji pareiškė „asmeninę nuomonę“.
Viorica Dancila
Viorica Dancila / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kovo 24-ąją Vašingtone Amerikos ir Izraelio viešųjų reikalų komiteto (AIPAC) konferencijoje dalyvavusi V.Dancila paskelbė, kad Rumunija perkels ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę.

„Rumunijos vyriausybė inicijavo procesą, skirtą įvertinti galimybę perkelti Rumunijos ambasadą į Jeruzalę. Todėl džiaugiuosi AIPAC auditorijai pranešdama, kad, užbaigus analizę, kurią atliks visi sprendimų priėmime dalyvaujantys konstituciniai veikėjai, ir pasiekus visišką konsensusą, aš, kaip premjerė, ir vyriausybė, kuriai vadovauju, perkelsime Rumunijos ambasadą į Jeruzalę, Izraelio sostinę“, – V.Dancilą cituoja portalas hotnews.ro.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ivanka Trump prie JAV ambasados Jeruzalėje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ivanka Trump prie JAV ambasados Jeruzalėje

Premjerės teigimu, vyriausybė pradėjo „galimybės įvertinimo procesą“ po to, kai JAV 2018 metais perkėlė ambasadą į Jeruzalę ir taip pripažino šį miestą Izraelio sostine. Vašingtono pavyzdžiu pasekė Gvatemala, ambasados perkėlimo galimybę svarsto ir Brazilija.

Premjeras, kandidatas į prezidentus Saulius Skvernelis neseniai teigė pergalės atveju neatmetantis galimybės sugrįžti prie Lietuvos ambasados perkėlimo į Jeruzalę klausimo.

Kritikai teigia, kad Jeruzalės pripažinimas Izraelio sostine kenkia taikos procesui Izraelio ir Palestinos konflikte: palestiniečiai siekia, kad Rytų Jeruzalė būtų pripažinta jų sostine.

Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis tikino, kad toks V.Dancilos pareiškimas demonstruoja „jos visišką užsienio politikos neišmanymą“.

Pasak K.Iohanniso, viešai paskelbdama apie sprendimą, kuris dar nėra priimtas, premjerė bando sukurti iliuziją, kad ambasados perkėlimas priklauso tik nuo vyriausybės.

Remiantis Rumunijos Konstitucija, galutinį žodį dėl tokio svarbaus žingsnio šalies užsienio politikoje turi tarti prezidentas. Be to, K.Iohannisas sakė, kad prezidentūra negavo jokios analizės apie ambasados perkėlimą, nors vyriausybė nuolat ją mini.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Klausas Iohannisas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Klausas Iohannisas

Sulaukusi prezidento kritikos ir tarptautinės žiniasklaidos dėmesio, V.Dancila tikino, kad jos pareiškimas Vašingtone buvo „asmeninė nuomonė“. Ji patvirtino, kad sprendimo teisė pagal Konstituciją priklauso prezidentui K.Iohannisui.

„Kalbėjau apie ambasados perkėlimą į Jeruzalę, tačiau sakiau, kad mums reikia žengti konstitucinius žingsnius. Nesakiau, kad perkelsiu ambasadą. Prezidento pareiškimas, ir tai, kaip jis kalbėjo, kad premjerė nežino žingsnių, mane nuvylė. <...> Tai – asmeninė nuomonė, kad ambasada turėtų būti perkelta“, – V.Dancila kalbėjo televizijos laidoje „Antena 3“.

Skirtingos reakcijos

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu teigė sveikinantis V.Dancilos pareiškimą AIPAC konferencijoje, kad ji „užbaigs procedūras, reikalingas atidaryti Rumunijos ambasadą Jeruzalėje“.

Jordanijos karalius Abdullah II paskelbė atšaukiantis vizitą Rumunijoje. Jis laikosi nuomonės, kad taika tarp Izraelio ir palestiniečių gali būti pasiekta tik įkūrus Palestinos valstybę, kurios sostinė būtų Rytų Jeruzalė.

„Scanpix“/AP nuotr./Benjaminas Netanyahu
„Scanpix“/AP nuotr./Benjaminas Netanyahu

Marokas diplomatiniais kanalais perdavė prašymą, kad Rumunijos Senato pirmininkas atšauktų vizitą šioje Šiaurės Afrikos šalyje.

Nors kai kurių Europos šalių vadovai, įskaitant Austrijos, Čekijos ir Vengrijos, yra išreiškę pritarimą ambasadų į Jeruzalę perkėlimui, šio žingsnio kol kas nežengė nė viena Europos valstybė.

Europos Sąjunga laikosi pozicijos, kad nė viena ambasada neturėtų būti perkelta į padalytą Jeruzalę. D.Trumpui paskelbus apie planus perkelti ambasadą į Jeruzalę, dauguma Bendrijos narių, įskaitant Lietuvą, Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje balsavo už tokį sprendimą smerkiančią rezoliuciją.

Prieš Rumunijai pradedant pirmininkauti Europos Sąjungai, Europos Komisijos (EK) prezidentas Jeanas-Claude'as Junckeris reiškė abejones dėl šalies gebėjimo tai daryti.

„ES pirmininkaujanti valstybė turi būti pasirengusi išklausyti kitus ir nustumti savo pačios problemas į šalį. Dėl šito turiu tam tikrų abejonių“, – interviu vokiečių dienraščiui sakė EK vadovas.

Pastaruoju metu Briuselio ir Bukarešto nuomonės kai kuriais klausimais smarkiai išsiskiria. Daugiausia įtampos kelia Rumunijos valdančiųjų planai pertvarkyti šalies teismų sistemą – esą ji padės pažaboti teisėjų piktnaudžiavimą.

Savo ruožtu Briuselis tikina, kad tokios reformos kenkia kovai su korupcija, itin paplitusia Rumunijoje. Dėl planų reformuoti teismų sistemą įvyko tūkstančius žmonių pritraukę protestai.

Ne pirmas kartas?

Pernai valdančiosios Rumunijos Socialdemokratų partijos lyderis Liviu Dragnea paskelbė, kad vyriausybė priėmė memorandumą dėl ambasados perkėlimo į Jeruzalę proceso.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Liviu Dragnea
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Liviu Dragnea

Tuomet Rumunijos prezidentūra paskelbė nebuvusi informuota apie tokį žingsnį, esą dėl tokių planų su K.Iohannisu nebuvo konsultuotasi.

Žiniasklaidos šaltinių teigimu, pernai Vokietijos kanclerė Angela Merkel kreipėsi į K.Iohannisą ragindama neperkelti ambasados.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai