„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 07 13 /10:50

Donaldas Trumpas atskrido į Paryžių, bet jį lydi skandalo dėl Rusijos šešėlis

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį atvyko į Paryžių, tačiau jo nepaleidžia gilėjantis ir netgi jo vyresnįjį sūnų jau įtraukęs skandalas dėl galimo Rusijos kišimosi į praėjusių metų rinkimus.
 Donaldas Trumpas ketvirtadienį atskrido į Paryžių
Donaldas Trumpas ketvirtadienį atskrido į Paryžių / „Scanpix“/AP nuotr.

D.Trumpas bus pompastiško Bastilijos paėmimo dienos parado garbės svečias. Prieš Prancūzijos nacionalinės dienos minėjimo iškilmes jis dar lankysis Invalidų rūmuose, kur palaidotas Prancūzijos imperatorius Napoleonas Bonaparte'as, ir vakarieniaus Eiffelio bokšte įsikūrusiame restorane, įvertintame „Michelin“ žvaigždute.

D.Trumpas ir neseniai išrinktas Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas stebės karių paradą Eliziejaus Laukuose bei pažymės JAV įsitraukimo į Pirmąjį pasaulinį karą Prancūzijos pusėje 100 metų sukaktį.

Prieš išvykdamas į Europą D.Trumpas trečiadienį dar bandė ginti savo vyriausiąjį sūnų Donaldą jaunesnįjį. Jis gyrė sūnų, paskelbusį savo susirašinėjimą elektroniniais laiškais su viena rusų teisininke, už „skaidrumą“ ir dar kartą politine „raganų medžiokle“ pavadino skandalą dėl respublikono komandos galimo susimokymo su Maskva, kad jo naudai būtų paveikti 2016 metų rinkimai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas jaunesnysis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas jaunesnysis

39 metų E.Macronas, prieš šešias savaites Versalio rūmuose priėmęs Rusijos vadovą Vladimirą Putiną, tikisi istorija ir Prancūzijos didybe sužavėti nenuspėjamąjį D.Trumpą.

Londone, Berlyne, Briuselyje ir Paryžiuje Europos lyderiai svarsto, kaip geriausia būtų dirbti su JAV prezidentu, kurio nacionalistinė politika „Pirmiausia – Amerika“ jau sujaukė transatlantinius santykius.

E.Macronas su naujuoju Baltųjų rūmų šeimininku tikisi sukurti tokius ryšius, kad jis galėtų daryti įtaką JAV politikai ar bent jau išvengti įtemptų situacijų tarp Europos Sąjungos ir Vašingtono.

E.Macronas su naujuoju Baltųjų rūmų šeimininku tikisi sukurti tokius ryšius, kad jis galėtų daryti įtaką JAV politikai ar bent jau išvengti įtemptų situacijų tarp Europos Sąjungos ir Vašingtono.

Visgi tarp abiejų partnerių tvyro įtampa dėl požiūrio į klimato kaitą ir prekybą.

D.Trumpas pernai atvirai kritikavo Bendriją, o kovą, per pirmąjį susitikimą su Vokietijos kanclere Angela Merkel, respublikonas netgi nepaspaudė jai rankos.

„Labai sudėtinga žaisti šachmatais su žmogumi, kurio strategija yra visiška paslaptis, o vienintelis pastovus dalykas yra jo siekis užtikrinti nacionalinį Amerikos interesą, – naujienų agentūrai AFP sakė užsienio reikalų ekspertas Bertrand'as Badie iš Paryžiaus universiteto „Sciences Po“. – Įsivaizduoti, kad galite pakeisti jo nuomonę dėl kažko, yra tiesiog beprotiška.“

E.Macronas – D.Trumpo priešingybė

Per JAV ir Prancūzijos lyderių derybas daugiausiai dėmesio veikiausiai bus skiriama bendrai kovai su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS) Irake ir Sirijoje. Amerikiečių ir prancūzų kariai tame regione bendradarbiauja jau ilgą laiką.

Be kita ko, E.Macronas su žmona Brigitte ir D.Trumpas su sutuoktine Melania drauge vakarieniaus Eiffelio bokšte įsikūrusiame restorane ir mėgausis nuostabia Paryžiaus panorama.

„Scanpix“/AP nuotr./Prancūzijos prezidento žmona Brigitte Trogneux
„Scanpix“/AP nuotr./Prancūzijos prezidento žmona Brigitte Trogneux

D.Trumpas ir E.Macronas yra itin skirtingi; jų požiūriai nesutampa dėl daugybės dalykų: pradedant globalizacija, baigiant imigracija.

Šiemet per Prancūzijos prezidento rinkimų kampaniją E.Macronas netgi buvo pavadintas „Antitrumpu“, kitaip tariant, D.Trumpo priešingybe.

Maža to, įvertinus didžiulį jų amžiaus skirtumą – 71 metų D.Trumpas yra beveik dvigubai vyresnis už Prancūzijos lyderį – galima manyti, kad jiedu nė neturi jokių bendrų pomėgių.

Maža to, įvertinus didžiulį jų amžiaus skirtumą – 71 metų D.Trumpas yra beveik dvigubai vyresnis už Prancūzijos lyderį – galima manyti, kad jiedu nė neturi jokių bendrų pomėgių.

Praėjusį mėnesį E.Macronas kritikavo D.Trumpo sprendimą trauktis iš Paryžiaus klimato susitarimo ir panaudojo prieš respublikoną jo paties šūkį.

„Padarykime mūsų planetą vėl didžią“, – tąkart pareiškė jis. Šis jo pareiškimas itin priminė D.Trumpo kampanijos šūkį „Padarykime Ameriką vėl didžią“.

Ketvirtadienį E.Macronas regioniniam laikraščiui „Ouest-France“ sakė, kad Paryžius ir Vašingtonas turi „esminį sąlyčio tašką: kovoti su terorizmu ir apsaugoti savo svarbiausius interesus“.

Visgi jis taip pat apgailestavo dėl „protekcionistinės tendencijos, (kuri) vėl iškilo Jungtinėse Valstijose“.

„Noriu apginti laisvą ir teisingą prekybą“, – pridūrė prezidentas.

Tuo metu šaltiniai iš Prancūzijos prezidentūros tikina, kad dvišaliai santykiai su JAV yra puikūs, nepaisant didelio atgarsio sulaukusio E.Macrono smarkaus rankos paspaudimo D.Trumpui, kai gegužę jiedu pirmąkart susitiko NATO viršūnių susitikimo kuluaruose.

„Santykiai yra puikūs“, – pareiškė vienas E.Macrono komandos narys.

Pragmatiškas požiūris

Manuelis Lafont’as Rapnouil iš strateginių studijų centro „European Council on Foreign Relations“ teigė, kad E.Macronas neturi kito pasirinkimo kaip tik pamėginti užmegzti ryšius su JAV prezidentu.

„Kad ir ką manote, Jungtinės Valstijos tebėra Jungtinės Valstijos, ir mums jų reikia dėl daugybės klausimų. Negalite tiesiog pasakyti „ten yra D.Trumpas, taigi palaukime, kol jo nebebus“, – sakė jis AFP. – Net jei labai sudėtinga dirbti su tokiu nenuspėjamu (žmogumi) kaip jis, turite pamėginti išgelbėti tai, ką galite.“

Saugumą per iškilmes užtikrins 11 tūkst. policijos pareigūnų. Prancūzijoje tebegalioja nepaprastoji padėtis, įvesta po 2015 metų lapkričio teroro atakų Paryžiuje, kai IS džihadistai keliose sostinės vietose nužudė iš viso 130 žmonių.

Liepos pradžioje policija pateikė kaltinimus vienam 23 metų vyrui, įtariamam kraštutinių dešiniųjų aktyvistui, planavus nužudyti E.Macroną per Bastilijos paėmimo dienos paradą.

D.Trumpas į Prancūziją atvyko pirmųjų Nicą sukrėtusio teroro akto metinių išvakarėse. Praėjusių metų liepos 14-ąją tunisietis Nicos mieste nužudė 86 žmones, kai sunkvežimiu įsirėžė į Bastilijos paėmimo dieną švenčiančią minią. Už šią ataką atsakomybę taip pat prisiėmė IS.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs