„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Donaldas Trumpas – didžiausi pavojaus signalai Lietuvai ir Europai

Trečiadienį paaiškėjus, kad naujuoju JAV prezidentu išrinktas Donaldas Trumpas, filosofas ir apžvalgininkas Paulius Gritėnas savo feisbuko paskyroje įvardijo, kokių problemų naujasis prezidentas ir jo administracija sukels Ukrainai, Europai ir Lietuvai.
Donaldas Trumpas Floridoje
Donaldas Trumpas Floridoje / „Scanpix“/AP nuotr.

„Didžiausia problema su Trumpo administracija bus jo principingai neigiamas požiūris į Europos partnerius ir jo didelė simpatija Vengrijai.

Kad ir ką mes bekalbėtume apie tai, kad galime užmegzti dvišalius ryšius, įsiteikti, kažkaip palenkti priimti mus kartą ar du Vašingtone, bet tiesa tokia, kad Trumpas ateina su pažadu taikyti griežtą ekonominę politiką ne tik konkurencijos su Kinija, bet ir konkurencijos su Europa atžvilgiu. Prancūzijos, Vokietijos (vokiečių brigados ar „Rheinmetall“ staiga nepakeis amerikiečių kariai ar investicijos) ir kitų mūsų sąjungininkų gali laukti skausminga tarifų politika. Ir visa tai karo ir būtinybės ginkluotis atgrasymui ar gynybai kontekste“, – tikina P.Gritėnas.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Paulius Gritėnas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Paulius Gritėnas

Pasak jo, D.Trumpo politikos tikslas yra mažinti Europos konkurenciją, mat jis Europą mato kaip varžovą ir gynybos išlaikytinį.

„O mes esame tos Europos dalis ir ženkliai priklausomi nuo Prancūzijos ar Vokietijos galimybių didinti gynybinius pajėgumus, nuo jų politinio stabilumo ir finansinio augimo“, – tikina apžvalgininkas.

Dar vienas pavojaus signalas – Donaldui Trumpui žymiai didesnę įtaką nei Emmanuelis Macronas ar net Andrzejus Duda darys Viktoras Orbanas.

Pasak P.Gritėno, V.Orbanas tikrai siūlysis ES vardu tapti tarpininku Rusijos-Ukrainos derybose, į kurias būsima administracija „gali tiesiog jėga atvilkti ukrainiečius“:

„V.Orbanas yra populiariausias referuojamas Europos politikas Trumpo kalbose ir nuo rusiškų dujų priklausomo Orbano vizijoje ne tokia Europa ir ne tokie jos santykiai su Rusija, kokių mes norėtume.

Taigi, jei manome, kad mes kažkaip prasmuksime, susikalbėsime asmeniškai, susidraugausime su konkrečiais administracijos atstovais, tai neužmirškime, kad būsime Europos Sąjungos politikos dalis. Ir kuo silpnesni bus Trumpo nekenčiami mūsų partneriai, tuo stipresnį balsą įgys tie, kurie jau dabar laukia galimybės sukirsti rankomis su Putinu, pasidalinti Ukrainą savo įtakos zonomis ir pradėti reformuoti Europą naujųjų autokratijų pavyzdžiu.

Karo akivaizdoje visiems reikia stiprios Europos ir tvirtos daugiašalės, pasitikėjimu paremtos partnerystės su JAV. Ir Trumpas ne tik to nesiūlo, bet ir stoja į Europos skaldytojų pusę“, – apžvalgoje rašo P.Gritėnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau