Draudimas išduoti vizas 7 šalių piliečiams galios mažiausiai 90 dienų, rašo CNN. Į JAV dabar bus uždrausta atvykti Irako, Sirijos, Irano, Libijos, Somalio, Sudano ir Jemeno piliečiams – iš viso apie 134 milijonui žmonių. Draudimas negalioja diplomatams ir tarptautinių organizacijų nariams.
Aukšto rango Baltųjų rūmų pareigūno teigimu, tai yra tik pirmasis žingsnis platesnio draudimo link. Jo teigimu, sąrašas bus plečiamas. Per 30 dienų bus vertinama, kurias šalis taip pat įtraukti į draudimo sąrašą.
Paklaustas, pagal kokius kriterijus bus pasirenkamos šalys, pareigūnas atsakė, kad paprasčiausiai „mandatas yra išlaikyti Ameriką saugią“. „Nerizikuosime“, – pridūrė jis.
Per rinkimų kampaniją D.Trumpas kalbėjo apie draudimą visiems musulmonams atvykti į JAV.
Stabdoma pabėgėlių priėmimo programa
Naujuoju įsakymu D.Trumpas taip pat keturiems mėnesiams sustabdė pabėgėlių priėmimą į JAV. Per tą laiką bus vertinamas pabėgėlių paraiškų patenkinimo procesas, kuris ir dabar jau yra labai griežtas – pabėgėliui, kurio prašymas patenkinamas, paprastai reikia daugiau nei dvejų metų, kad jis patektų į JAV. D.Trumpas mano, kad taip vis tiek į šalį gali patekti teroristai, todėl jis nori, kad būtų vykdomas ypač nuodugnus patikrinimas.
JAV prezidentas taip pat daugiau nei perpus sumažino pabėgėlių, kurie 2017-aisiais gali būti priimami į JAV, skaičių – nuo 110 tūkst. iki 50 tūkst.
Naujajame įsakyme rašoma, kad prioritetas turi būti suteikiamas tiems pabėgėliams, kurie persekiojami religiniu pagrindu – t.y., kurie savo šalyje yra religinės mažumos atstovai. Taip į JAV dar galėtų patekti krikščionys, bėgantys iš musulmoniškų šalių, bet iš tų pačių šalių nuo karo bėgantiems musulmonams durys į JAV būtų užtrenktos.
Atskirai paminėti Sirijos pabėgėliai – D.Trumpo manymu, jų atvykimas į JAV yra „žalingas JAV interesams“, todėl sustabdomas jų priėmimas. Jiems bus draudžiama patekti į JAV neribotą laiką, kol prezidentas pats paskelbs, kad jie nebekelia pavojaus.
D.Trumpas smerkiamas už religinę diskriminaciją
Piliečių laisvių grupės ir daugelis kovos su terorizmu ekspertų iš anksto pasmerkė šias priemones. Pasak, jų suplakti į krūvą konfliktų aukas ir ekstremistus yra nehumaniška.
„Ypač nuodugnus patikrinimas – tai eufemizmas, už kurio slepiasi musulmonų diskriminacija,“ – pareiškė Amerikos pilietinių laisvių sąjungos vykdantys direktorius Anthony Romero.
Ypač nuodugnus patikrinimas – tai eufemizmas, už kurio slepiasi musulmonų diskriminacija.
Anot jo, D.Trumpo įsakas, kuriame griežčiau traktuojamos šalys, kurių gyventojų daugumą sudaro musulmonai, pažeidžia JAV Konstituciją, draudžiančią religinę diskriminaciją.
Amerikos ir islamo santykių tarybos Čikagos skyriaus direktorius Ahmedas Rehabas sakė, kad jo grupė imsis teisinių priemonių, kad šis įsakas būtų panaikintas.
Nobelio taikos premijos laureatė Malala Yousafzai pareiškė esanti „labai nuliūdinta“. Pakistanietė, kuriai Talibano ekstremistai 2012 metais šovė į galvą, paragino D. Trumpą neapleisti „bejėgiškiausių“ pasaulyje vaikų ir šeimų.
Tačiau naujasis įsakas sulauks už D.Trumpą balsavusių nacionalistinių pažiūrų amerikiečių palaikymo. Be to, nors D.Trumpas neįvykdė pernai prezidento rinkimų kampanijos metu išsakyto grasinimo uždrausti visiems musulmonams atvykti į JAV.
D.Trumpo šalininkai tvirtina, kad šios priemonės yra būtinos siekiant užkirsti kelią tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ ar džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) šalininkams apsimetus pabėgėliais patekti į JAV.
JAV Valstybės departamentas, kuris kartu su Nacionalinio saugumo departamentu turės įgyvendinti naująsias priemones, pareiškė esąs pasirengęs iš karto pradėti jas taikyti.
„Pranešime apie bet kokius pakeitimus, susijusius su kelionėmis į Jungtines Valstijas, kai tik turėsime šią informaciją,“ – sakė Valstybės departamento atstovas Markas Toneris.
„Rimtai vertiname savo atsakomybę apsaugoti Amerikos visuomenę ir tuo pačiu toliau siekti padėti labiausiai pažeidžiamiems žmonėms pasaulyje,“ – pridūrė jis.