Donaldo Trumpo ir respublikonų lyderių derybos įvertintos teigiamai

Numanomas JAV respublikonų kandidatas į prezidento postą Donaldas Trumpas ketvirtadienį neužsitikrino Atstovų Rūmų pirmininko Paulo Ryano oficialaus palaikymo, bet abu veikėjai pareiškė atlikę „teigiamą žingsnį“ partijos suvienijimo link, nekilnojamojo turto magnatui siekiant užimti Baltuosius rūmus.
Donaldas Trumpas atvyksta į susitikimą su Paulu Ryanu
Donaldas Trumpas atvyksta į susitikimą su Paulu Ryanu / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

D.Trumpas, kuriam šis susitikimas buvo itin svarbus ankstyvas išbandymas prieš lapkritį vyksiančius visuotinius rinkimus, aptarė su P.Ryanu ir kitais respublikonų lyderiais tarpusavio nesutarimus.

Nors keli respublikonai pripažino, kad partijoje išlieka gilių nesutarimų dėl tikėtino visuotinių rinkimų vėliavnešio, kurio pareiškimai dažnai būna nutolę nuo konservatyviosios ideologijos, D.Trumpas po šių susitikimų optimistiškai kalbėjo apie užkastą karo kirvį.

„Puiki diena D.C. (Vašingtone) su @PirmininkuRyanu ir respublikonų vadovybe. Viskas iš tikrųjų puikiai klojosi“, – D.Trumpas rašė savo žinutėje.

Vėliau paskelbtame bendrame pranešime D.Trumpas ir P.Ryanas teigė, kad šis susitikimas buvo „teigiamas žingsnis suvienijimo link“, ir pabrėžė, kad partijos svarbiausias tikslas – lapkritį įveikti tikėtiną demokratų kandidatę Hillary Clinton.

Vis dėlto P.Ryanas, kuris praeitą savaitę tvirtino dar „nesantis pasiruošęs“ palaikyti D.Trumpo kaip partijos vėliavnešio, šįkart irgi neišreiškė oficialaus palaikymo.

„Manau, visa tai juda teigiama kryptimi, ir galvoju, kad tai pirmasis daug vilčių teikiantis susitikimas, – P.Ryanas sakė žurnalistams. – Kita vertus, per 45 minutes neįmanoma susitarti dėl visų procesų, problemų ir principų, apie kuriuos kalbamės.“

Nors nesutarimų išlieka, D.Trumpas atrodė sudaręs trapią taiką su partijos lyderiais, kurie nesivaržydavo jį aštriai kritikuoti per pirminių rinkimų kampaniją.

„Nors atvirai kalbėjome apie savo nedaugelį nesutarimų, pripažįstame, kad taip pat esama daug svarbių sričių, kur mūsų nuomonės sutampa, – sakoma D.Trumpo ir P.Ryano bendrame pranešime. – Surengsime papildomas diskusijas, bet liekame įsitikinę, kad tai puiki galimybė suvienyti mūsų partiją ir laimėti šį rudenį, taip pat esame visiškai pasiryžę dirbti kartu, kad pasiektume tą tikslą.“

Milijardierius verslininkas, kuris anksčiau niekada nėra siekęs būti išrinktas į kokį nors postą, taip pat susitiko su aukšto rango Senato respublikonais, įskaitant Senato daugumos lyderį Mitchą McConnellą, kuris pareiškė savo palaikymą D.Trumpui.

Charlie Dentas dar neįtikintas

Centristinių pažiūrų respublikonas Atstovų Rūmų narys Charlie Dentas, kuris nedalyvavo ketvirtadienio susitikimuose, sakė, kad D.Trumpo apsilankymas Vašingtonas buvo „galimybė prasklaidyti debesis“.

D.Trumpas „turi įtikinti daugelį amerikiečių, tarp jų mane, kad jis pasiruošęs vadovauti šiai didžiai šaliai“, teigė įstatymų leidėjas.

„Šiuo metu dar nesu įtikintas, bet esu pasiruošęs klausytis“, – pridūrė jis.

46 metų P.Ryanas, kuris yra jaunesnės kartos atstovas negu 69 metų D.Trumpas, žadėjo pakeisti partijos įvaizdį ir ištiesti ranką mažumų grupėms.

Daugelis įtakingų „Didžiosios senosios partijos“ veikėjų baisėjosi matydami, kaip provokuojantis D.Trumpas įžeidinėjo meksikiečius, žemino moteris ir žadėjo uždrausti musulmonams atvykti į Jungtines Valstijas.

Visgi D.Trumpas pastaruoju metu judėjo arčiau centro ir leido suprasti atsisakantis savo raginimų nebeįsileisti musulmonų. Trečiadienį jis sakė „Fox“ radijui, kad tai „tebuvo pasiūlymas“.

Respublikonų nacionalinio komiteto pirmininkas Reince'as Priebusas, kuris taip pat susitiko su D.Trumpu, aiškino, kad P.Ryanas buvo sukrėstas staigios D.Trumpo pergalės ir kad jis dar nori „ilgiau tempti gumą“ prieš pareikšdamas savo palaikymą.

Prie Respublikonų nacionalinio komiteto būstinės susirinkę apie 12 protestuotojų skandavo „Neturintys dokumentų! Neįbauginti!“, mesdami iššūkį D.Trumpo pažadui deportuoti milijonus neteisėtų imigrantų, jeigu bus išrinktas.

D.Trumpas ignoravo protestuotojus ir į pastatą pateko per užpakalines duris.

Daugelis partijos elito veikėjų, tarp jų 2012 metų kandidatas Mittas Romney ir abu buvę prezidentai Bushai yra nusistatę prieš D.Trumpą, bet taip pat esama ženklų, kad plečiasi pastangos susitaikyti su milijardieriumi ir jį palaikyti.

Septynių Atstovų Rūmų komitetų pirmininkai trečiadienį išreiškė palaikymą magnatui, savo pranešime, kurį išplatino D.Trumpas, sakydami, kad „mums visų svarbiausia susitelkti aplink respublikonų kandidatą“ ir išsaugoti daugumą abiejuose Kongreso rūmuose.

Kai kurie įnirtingiausi D.Trumpo priešininkai, tarp jų senatorius Lindsey Grahamas, argumentuoja, kad respublikonams, kovojantiems dėl perrinkimo, būtų naudingiau atsiriboti nuo kontroversiškai vertinamo milijardieriaus.

Vis dėlto netgi L.Grahamo pozicija atrodė sušvelnėjusi: senatorius sakė, kad trečiadienį įvyko „gera 15 minučių diskusija“ telefonu tarp jo ir D.Trumpo apie nacionalinio saugumo reikalus, magnatui stengiantis pagerinti ryšius su įvairiomis partijos frakcijomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų