Trumpo tarptautinio viešbučio ir bokšto statybos Baku buvo sustabdytos praėjusiais metais, po to, kai šalies ekonomikai smogė nusmukusi naftos kaina.
Vietinis objekto statytojas ir objekto vystytojas iš paskutiniųjų stengiasi išsaugoti sutartis, išvengti milžiniškų nuostolių. Tuo metu beveik niekuo prie projekto neprisidėjęs ir tik savo vardą jam pardavęs Donaldas Trumpas į savo kišenę įsidėjo milijonus.
Uždirbo daugiau nei 2 milijonus
Respublikonų kandidatas į JAV prezidento postą praėjusiais metais deklaravo iš šio projekto nuo 2014 metų sausio mėnesio iki 2015 metų liepos mėnesio gavęs 2,5 milijono JAV dolerių pajamų. Prieš pateikdamas deklaraciją jis pridėjo dar 323 tūkstančių JAV dolerių uždarbį.
Jei D.Trumpas taptų JAV prezidentu, jis būtų pirmasis, turintis tokią pasaulinę nekilnojamojo turto imperiją: septynias poilsiavietes ir viešbučius užsienio valstybėse bei dar 11 projektų, kurie dar tik virsta realiais statiniais.
Lyg to dar ne gana, daugelis šių projektų yra valstybėse, kurios JAV politikos strategijoje yra priskiriamos rizikos šalims nacionalinio saugumo kontekste. Tai ir Turkija, Indonezija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Azerbaidžanas...
JAV santykius su šiomis valstybėmis gali formuoti paties D.Trumpo verslo interesai.
Padėjo tėvas ministras
Azerbaidžane D.Trumpo verslo partneriu tapo 35-erių metų Anaras Mammadovas. Šis žmogus susijęs su autoritariniu šalį valdančiu Ilhamo Alijevo režimu.
JAV valstybės departamentas pabrėžia, kad I.Alijevo rato žmonės skęsta korupciniuose santykiuose ir šiurkščiai pažeidinėja žmogaus teises.
A.Mammadovas pagarsėjo Azerbaidžane savo galimybėmis laimėti statybų konkursus puikiose vietose. Tai visiškai nenuostabu, nes statybų verslo magnato tėvas – šalies transporto ministras, dalinantis statybų leidimus savo sūnaus valdomoms įmonėms.
D.Trumpo ir A.Mammadovo sutartyje nustatytos sąlygos, kad JAV respublikonų kandidatas suteikia statiniui savo vardą kaip prekinį ženklą ir pasilieka teisę viešbutį valdyti po jo atidarymo dienos.
Žada atsisakyti verslo interesų
Kol kas nėra aišku, kaip sėkmės rinkimuose atveju D.Trumpas atsietų save nuo po visą pasaulį išsibarsčiusių verslo interesų. Jo patarėjas Alanas Gartenas teigė, kad D.Trumpas užtikrintų, jog jokie interesų konfliktai jo nesaistytų, tačiau neatskleidė paslapties šydo nuo klausimo: kaip?
„Ponas Trumpas nebūtų įtrauktas į kompanijų veiklą, jis atsiribotų nuo bet kokių sąsajų ar interesų konfliktų. Tai būtų padaroma greitai ir paprastai“, – dėstė A.Gartenas.
D.Trumpo patarėjas aiškino, kad dar prieš pasirašant sutartį su A.Mammadovu jie ištyrė situaciją Azerbaidžane ir ji nekėlė jokio nerimo. Paklaustas apie paaiškėjusius faktus dėl A.Mammadovo turtų kilmės, A.Gartenas atšovė, kad D.Trumpas apie tai sužinojo jau po sutarties pasirašymo.
„Šie faktai iškilo į viešumą 2013 ir 2014 metais, kai sutartis jau buvo pasirašyta“, – aiškino D.Trumpo patarėjas ir pridūrė, kad dabar situacija yra svarstoma ir sprendimai bus atlikti.
Pasinaudojo kvietimu
Žengti į Azerbaidžaną D.Trumpą paskatino šios šalies entuziastingi kvietimai vakariečiams palankiomis sąlygomis investuoti augančioje ir besiplečiančioje sostinėje Baku.
Vakarietiško kapitalo pritraukimu itin domėjosi viena turtingiausių šalies šeimų – Mammadovai. Šalies lyderio I.Alijevo patikėtinis Zija Mammadovas būdamas transporto ministru galėjo dalinti licencijas statyboms.
Visi mūsų valstybės ministrai yra turtingi, – ironizuodamas kalbėjo žurnalistas Raufas Afiroglu.
„Visi mūsų valstybės ministrai yra turtingi“, – ironizuodamas kalbėjo žurnalistas Raufas Afiroglu. „Mes jau prie to pripratę dar nuo sovietinių laikų“, – sakė opozicinio dienraščio „Yeni Musavat“ atstovas.
Jo teigimu, jaunesnysis A.Mammadovas, puikiai mokantis anglų kalbą, organizavo reklaminę akciją ir lobizmui išleido beveik 12 milijonų JAV dolerių. 2011 metais Vašingtone itin aktyviai veikė Azerbaidžano ir Amerikos aljansas, skatinęs amerikiečių verslininkus investuoti ir gauti milžinišką pelną.
Trejus metus iš eilės aljansas rengė ištaigingas vakarienes, kuriose puotavo ir demokratų ir respublikonų partijų elitas. Ši Azerbaidžano pompastika greitai patraukė ir D.Trumpo dėmesį. Jis pardavė teisę panaudoti jo vardą ir suteikė visas galimybes veikti.
Po metų į viešumą iškilo faktas, kad A.Mammadovas, naudodamasis tėvo sprendimais, galėjo gauti beveik milijardą JAV dolerių naudos iš transporto ministerijos sprendimų.
Bet tai nesustabdė D.Trumpo. Jo dukra Ivanka dar 2014 metais lankėsi statybų aikštelėje Azebaidžane ir kalbėjo, kad „tai bus vienas puikiausių viešbučių pasaulyje“. „Mes laukiame akimirkos, kai įspūdingos ir neprilygstamos Trumpo paslaugos bus pasiūlytos ir Azerbaidžane“, – tuomet suokė ji.
Viešbučio atidarymas buvo numatytas 2015 metais. O tada – tyla. Viešbučio gyvybę dabar rodo tik žibantis prekinis ženklas. D.Trumpas susirinko savo pinigus, jo pasamdytas vadybininkas išvyko darbuotis į Prahą, o praėjusių metų gruodžio mėnesį įrašas apie viešbutį-bokštą Azerbaidžane buvo pašalintas iš D.Trumpo verslo interneto tinklalapio.