Donaldo Trumpo peikiama Kinija rengia branduolinį atsaką JAV

Branduolinių raketų dislokavimas visada siunčia tam tikrą geopolitinę žinią, bet ne visada aišku, kas yra tikrasis taikinys. Kinijos žiniasklaida antradienį pranešė apie galimą tarpžemyninių balistinių raketų „Dongfeng-41“ dislokavimą šiaurės rytuose, netoli sienos su Rusija, rašo „Stratfor“ analitinių tyrimų agentūra.
„Dongfeng“ raketos
„Dongfeng“ raketos / „Twitter“ nuotr.

Rusijos žiniasklaida iškart sureagavo į šią žinią, spėliodama, kokia gali būti Pekino intencija. Manoma, kad Kinija taip reaguoja į galimą JAV-Rusijos santykių atšilimą ir susitarimą dėl ginklų.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas iškart pareiškė, kad Maskva nemato tokio raketų dislokavimo Heilongdžiango provincijoje kaip grėsmės Rusijai.

Kremlius mąsto logiškai. Ilgo nuotolio balistinių raketų, galinčių nešti branduolinį užtaisą, dislokavimas netoli sienos su Rusija yra signalas ne Maskvai, o Vašingtonui.

Kinija turėjo branduolinių raketų, galinčių pasiekti JAV jau 9-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, bet tuometės „Dongfeng-5“ raketos nepasižymėjo patikimumu. Jų paleidimo procesas reikalavo daug pasiruošimo, o taikinio pasiekimo tikslumas taip pat kėlė daug abejonių.

„Dongfeng-41“ kieto kuro, branduolinį užtaisą galinčios nešti mobilios raketų sistemos kūrimas prasidėjo jau prieš trisdešimt metų, tačiau ne kartą buvo stabdomas ir atidedamas.

1991 metais buvo pristatytos vidutinio nuotolio „Dongfeng-21“ balistinės raketos, o 2006 metais ir tarpžemyninė jų versija „Dongfeng-31“, galinti pasiekti Indiją ar Rusiją.

JAV atžvilgiu, Kinija vis dar pasitikėjo senosiomis „Dongfeng-5“. Tai buvo vienintelio tipo raketos, galinčios pasiekti JAV sausumą.

JAV – pasiekiamas taikinys

Pristačius „Dongfeng-41“ tiesioginę grėsmę gali pajusti ir JAV. Rusija jau žinojo, kad ankstesnės šios balistinių raketų versijos galėjo pasiekti taikinius jos teritorijoje. Be to, dislokavimas šalia Rusijos sienos šias sistemas daro pažeidžiamas iš Rusijos pusės. O amerikiečiams tai yra naujas iššūkis.

Dislokavimas Heilongdžiango rajone paverčia beveik bet kurią JAV vietą Kinijos branduolinio ginklo taikiniu. Būtent todėl tame pačiame regione buvo dislokuotos ir primityvesnės „Dongfeng-5“ raketos.

Kinija tik įsibėgėja savo branduolinės galios vystymo projekte. Šis jos aktyvumas gali priversti sunerimti Indiją, o šios branduolinės galios augimas gali išjudinti ir Pakistaną.

Šaltojo karo laikų susitarimų žlugimas ir Donaldo Trumpo prezidentavimas žada įtemptus Kinijos ir JAV santykius, tad tai gali tapti pirmuoju žingsniu, demonstruojančiu, kad Pekinas nesibaimina Vašingtono grūmojimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų