Užkliuvo odos spalva
Dar pavasarį, likus gerokai laiko iki rinkimų finišo, buvo aptarinėjama, ar D.Trumpas turi odos problemų, o gal užsitepė per daug grimo. Kartu buvo dalijamasi nuotrauka, kurioje jo veidas atrodė nenatūralios oranžinės spalvos ir išmuštas rausvų dėmių. Priešingai nei kai kam atrodė, kadras yra autentiškas – jame užfiksuotas tiesiog per daug dirbtinio įdegio kremo užsitepęs eksprezidentas.
Fotografijoje D.Trumpas matyti tarp kostiumuotų žmonių, į kažką žiūrintis susikaupęs ar susikrimtęs. Ant galvos – garsioji į šoną sušukuotų geltonų plaukų kupeta, o veidas – nenatūraliai tamsus.
Ši nuotrauka internete buvo platinama ir anksčiau. Ją nuolat lydėjo pašaipos ir komentarai apie D.Trumpo išvaizdą bei sveikatą.
Socialiniame tinkle „Instagram“ eksprezidento veidas buvo palygintas su odine kušete, o „X“ – su vištienos kepsneliu, senais pietumis.
Abejota, ar tik nebuvo perspausta nuotraukų redagavimo programa ryškinant spalvas, nes „jis negali būti tokios spalvos“, spėliota, kad atvaizdas sukurtas dirbtinio intelekto. Vienoje „X“ paskyroje net iškeltas klausimas, ar eksprezidentas neserga odos liga.
Įvairiose žiniasklaidos priemonėse portreto autorystė priskirta fotožurnalistui Tannenui Maury ir naujienų agentūrai AFP. Šį portretą galima rasti ir nuotraukų bazėje „Getty Images“, kur ją gali įsigyti žiniasklaidos priemonės.
Taip pat skaitykite: D.Trumpo veidas nuotraukoje – nenatūraliai oranžinis: kas jam atsitiko?
JAV faktų tikrinimo tinklalapis „Snopes“ pasiteiravo fotografo, ar vaizdas prieš pasiūlant kitiems buvo redaguotas. „Nuotrauka yra autentiška. Padariau ją pasamdytas AFP“, – nurodė jis.
Taip pat skaitykite: D.Trumpas nesulaikytas: internete plinta dirbtinio intelekto sukurti vaizdai
Th.Maury eksprezidentą įamžino rinkimų kampanijos renginyje Klintono mieste Ajovos valstijoje šių metų sausio 6-ąją.
Fantazijos – po pasikėsinimo
Ne vieną melagieną pagimdė mėginimas jau per rinkimų kampaniją pasikėsinti į D.Trumpą. Socialiniuose tinkluose ir kitur internete pasipylė svarstymai, kas ir kodėl nutiko.
Internautai aiškino, kad pasikėsinimas galėjęs būti surežisuotas kaip rinkimų akcija, mat už verslininko nugaros buvo matyti „visai neišsigandęs“ rėmėjas, o „D.Trumpui svarbiau jo batas nei gyvybė“.
Pokalbis apie batus, kaip rodo garso įrašai, netrukus po šūvio išties vyko, o vienas vyras netoli tribūnos neatrodė priblokštas įvykio.
Bet tai neįrodo, kad pasikėsinimas buvo surežisuotas. Kiti renginio dalyviai iškart ėmė reaguoti į šūvius ir kilusią sumaištį, daugelis pasilenkė ar parkrito ant žemės, ne vienas išsigandęs ar bent nustebęs dairėsi aplink, greičiausiai dairydamiesi, iš kur atskriejo kulkos.
Taip pat skaitykite: Akimirka po šūvio: pokalbyje su Slaptosios tarnybos agentais D.Trumpas reikalavo paimti jo batus
Net paplito nuotraukos, kuriose slaptosios tarnybos pareigūnai (kurie tariamai specialiai neužkirto kelio šūviams) ir pats D.Trumpas matomi besišypsantys. Tačiau ši nuotrauka, kurios originalą publikavo ne viena žiniasklaidos priemonė, buvo pakeista.
Patys internautai matematiškai paaiškino, kad pasikėsinimas į pretendentą siekti JAV prezidento posto nebuvo suvaidintas.
Kas paskatino 20-metį Thomasą Matthew Crooksą šauti į kandidatą, tapo viena labiausiai diskutuojamų su incidentu susijusių temų. Tai, kad jis nenurodė aiškaus ideologinio motyvo, leido suklestėti sąmokslo teorijoms.
Internete greitai išplito įrašas, kuriame jaunas vyras angliškai tvirtina: „Mano vardas – Thomasas Matthew Crooksas. Nekenčiu respublikonų. Nekenčiu D.Trumpo. Ir, žinote ką? Jūs pasirinkote ne tą vaikiną!“.
Tačiau netrukus buvo paskelbta, kad įraše kalbantis vaikinas nebuvo T.M.Crooksas.
Kaip dažnai būna per įvairius reikšmingus įvykius ar procesus, socialinių tinklų vartotojai ėmė aiškinti, neva pasikėsinimą į D.Trumpą numatė animacinio serialo „Simpsonai“ kūrėjai.
Bet tai yra melas – internete nėra informacijos, kad jo kūrėjams būtų pavykę nuspėti ateitį.
Taip pat skaitykite: Šūvis į D.Trumpą apipintas legendomis: nuo režisūros iki „Simpsonų“ pranašystės
Išnarstė biografiją
Itin daug melagienų įkvėpė kita kandidatė į JAV vadovus K.Harris. Sąmokslo teorijų išpažinėjai aktyviai naršė po viceprezidentės biografiją ir atrado, kad jos protėvis buvo vergų savininkas, aiškino, kad moteris nėra afroamerikietė, o politinę karjerą pradėjo nuo romano su vedusiu vyru.
Iš dalies tiesa galėjo būti informacija apie giminaitį. Kai kurie tyrimai atskleidė, kad vienas iš K.Harris prosenelių iš tėvo pusės Hamiltonas Brownas gimė Šiaurės Airijos grafystėje Ko Antrime 1776 m. Tiesa, tai nėra įrodyta – prosenelis esą galėjęs būti kitas vyras tokia pačia pavarde.
Vyras emigravo į Jamaiką, tuometę britų koloniją, ir tapo entuziastingu vergų savininku cukraus plantacijose, kurios buvo salos ekonomikos pagrindas.
Viceprezidentės tėvas Donaldas Harrisas yra pripažinęs tokią savo protėvių praeitį.
K.Harris yra pirma moteris, juodaodė ir pietų azijietė, užimanti JAV viceprezidentės postą. Tokia pati būtų buvusi ir prezidentė. Būsimoji politikė gimė 1964 m. spalio 20 d. greta San Francisko esančiame Ouklande, indės ir jamaikiečio šeimoje. Ji save laiko juodaode.
Naujienų agentūra AP gandą apie romaną su vedusiu vyru seniai paneigė. Ji nurodė, kad tai buvo Kalifornijos politikas Willie’is Brownas, bet šie santykiai nebuvę paslaptis, o vyras tuo metu jau buvo išsiskyręs.
Taip pat skaitykite: Gandai apie K.Harris nesiliauja: abejonės dėl kilmės ir romanas su vedusiu vyru
Siūlė mažinti taršą, ne gyventojų
Rinkimų kampanijai įsibėgėjant, prisiminta K.Harris kalba, kurioje ji per klaidą paragino vietoj užterštumo mažinti žmonių skaičių. Anglų kalboje šie žodžiai skamba panašiai. Baltieji rūmai paskelbė teisingą kalbos tekstą, bet klipas buvo platinamas ir praėjus geriems metams.
Įraše girdėti, kaip viceprezidentė sako: „Kai investuosime į švarią energiją bei elektrines transporto priemones ir mažinsime gyventojų, daugiau mūsų vaikų galės kvėpuoti švariu oru ir gerti švarų vandenį.
Jos žodžiai sutikti pritarimo šūksniais ir plojimais. Nežinia, ar auditorija neįsiklausė, ar kontekstas leido suprasti mintį, ar paplota iš mandagumo, bet į šią frazę niekas nesureagavo neigiamai.
Šią frazę K.Harris ištarė pernai liepos 14 d., sakydama kalbą apie kovą su klimato kaita ir švaria energija paremtos ekonomikos kūrimą. Savo įžvalgomis ji dalijosi Coppino valstybiniame universitete Baltimorėje, Merilendo valstijoje.
Taip pat skaitykite: Ar tikrai K.Harris siūlė mažinti žmonių ir palikti daugiau švaraus oro vaikams?
Baltieji rūmai vėliau išplatino kalbos tekstą, kuriame žodis „gyventojų“ išbrauktas ir vietoj jo parašyta „užterštumą“. Angliškai šie žodžiai skamba panašiai (population ir pollution), tad gali būti, kad politikei, jau įpusėjus netrumpą kalbą, tiesiog susipynė liežuvis.
Ką viceprezidentė iš tiesų turėjo omeny, nesunku suprasti iš konteksto – prieš ir po pasakytų frazių.
JAV faktų tikrinimo tinklalapis „Lead Stories“ gavo Baltųjų rūmų patikinimą, kad iš tribūnos turėjo nuskambėti raginimas mažinti „taršą“, ne „gyventojų“.
Vietoj auskarų pamatė ausines
Po vienų kandidatų į prezidentus debatų dėmesio sulaukė K.Harris auskarai, kurie, pasak internautų, iš tikrųjų buvo belaidės ausinės.
Viceprezidentė debatams įsisegė auskarus su dideliais perlais ir dviem auksiniais koteliais, išlenktais J forma.
Interneto svetainėje „What Kamala Wore“, kurioje aprašomos jos aprangos detalės ir nurodomi gamintojai, paminėta, kad auskarai pagaminti „Tiffany & Co“. Šis auskarų modelis su pietų jūros perlais yra iš „Tiffany Hardwear“ kolekcijos.
„Praėjusį vakarą (debatų metu – red. past.) buvo skleidžiamas keistas pasakojimas, kad viceprezidentė segėjo auskarus su garso imtuvu.
Drąsiai galiu pareikšti, kad taip tikrai nebuvo. Tai – tie patys „Tiffany“ auskarai, kuriuos ji nešiojo ištisus mėnesius“, – rašė puslapio „What Kamala Wore“ žurnalistė.
Šioje svetainėje galima rasti ir senesnį įrašą, kad K.Harris pamėgti auskarai yra gaminami „Tiffany & Co“. Kartu publikuota ne viena nuotrauka, kurioje viceprezidentė užfiksuota su šiais papuošalais.
Internete taip pat galima rasti kadrų, kuriuose K.Harris matoma įsisegusi tą pačią auskarų porą (čia, čia, čia).
Belaidės ausinės „Nova H1 Audio Earrings“, kurių nuotrauka dalytasi kartu su K.Harris auskarų, iš tolo gali pasirodyti panašios vien dėl to, kad ir tų, ir tų dizaine yra balti perlai. Tačiau iš arčiau matyti, kad tai nėra tas pats produktas. Auskarai po perlu turi du auksinius išsišakojimus, o belaidės ausinės – vieną.
Taip pat skaitykite: K.Harris auskarai per debatus – kaip iš šnipų filmo: ar jie tikrai buvo ausinės?
Į šią keistą sąmokslo teoriją sureagavo ir ausinių gamintojas „Icebach Sound Solutions“. Jų atstovas pateikė kandų ir pašaipų atsakymą.
„Nežinome, ar ponia Harris naudojo vieną iš mūsų gaminių. Panašumas stulbinantis, ir, nors mūsų gaminys nebuvo specialiai sukurtas naudoti prezidento debatuose, vis dėlto jis tam tinka“, – teigė generalinis direktorius Malte Iversenas.
Teko neigti D.Trumpo žodžius
Vieną garsiausiai nuskambėjusių šių rinkimų melagienų išpopuliarino pats D.Trumpas.
Socialiniuose tinkluose pasirodė gandų, neva imigrantai iš Haičio Springfilde (Ohajo valstija) vagia gyventojų augintinius arba gaudo laukinius gyvūnus parkuose ir juos valgo. Ant jų užkibo ir šio kandidato komanda.
Pasakojimu apie juos savo paskyroje „X“ pasidalijo ir respublikonų kandidatas į viceprezidentus J.D.Vance‘as.
Per pirmuosius rinkimų debatus D.Trumpas pareiškė: „Springfilde jie (imigrantai – red. past.) valgo šunis. Žmonės kurie atvyko. Jie ėda kates. Jie ėda ten gyvenančių žmonių augintinius“.
Kai kurie internautai dalijosi policijos pareigūno kamera užfiksuota medžiaga, kurioje esą matyti haitietė, nužudžius katę. Moteris buvo areštuota už katės nužudymą ir jos valgymą. Policijos atstovas patvirtino, kad moteris yra ne imigrantė, o ilgametė Kantono (Ohajo valstija) gyventoja.
Pasirodė ir nuotrauka, kurioje matomas žąsį laikantis juodaodis vyras. „CBS News“ rado žmogų, padariusį šią nuotrauką, – taip pat kitur Ohajo valstijoje. Jis prisipažino sulaukęs grasinimų, kai nuotrauka paplito internete.
Taip pat skaitykite: D.Trumpas kaltina imigrantus iš Haičio grobiant ir valgant amerikiečių augintinius
Springfildo policija paneigė D.Trumpo paskelbtą istoriją. Miesto meras Robas Rue taip pat tikino, kad teiginiai, jog parkuose žąsys ar antys buvo nužudytos ir suvalgytos, yra nepagrįsti.
15min verdiktas: trūksta konteksto. JAV prezidento rinkimus lydėjo įvairios melagienos. Jų herojais tapo ne tik balsavimą laimėjęs D.Trumpas, bet ir jo konkurentė K.Harris. Tačiau daug klaidinančios informacijos tebuvo įvairios sąmokslo teorijos, kai kurias jų platino net pats būsimasis šalies vadovas.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.