Prorusiškų separatistų apsišaukėliškos „Donecko liaudies respublikos aukščiausiasis teismas“ nurodė skirti mirties bausmę Saaudunui Brahimui, Aidenui Aslinui ir Shaunui Pinneriui. Šie asmenys buvo apkaltinti veikę kaip samdiniai Ukrainos pusėje.
Per tris dienas trukusį teismo procesą vyrai pripažino savo kaltę dėl „veiksmų, kuriais buvo siekiama užgrobti valdžią ir nuversti Donecko liaudies respublikos konstitucinę santvarką“, pranešė naujienų agentūra „Interfax“.
Kaltinamieji per mėnesį gali apskųsti nuosprendį.
Du Britanijos piliečiai balandį pasidavė Mariupolyje, uostamiestyje pietų Ukrainoje, kurį po kelias savaites trukusios apgulties užėmė Rusijos kariai, pranešė „Interfax“.
S.Brahimas pasidavė kovą rytiniame Volnovachos mieste.
Balandį abu britai buvo parodyti per Rusijos valstybinę televiziją, reikalaujant, kad ministras pirmininkas Borisas Johnsonas derėtųsi dėl jų paleidimo.
Kyjivą remiantis tarptautinis legionas kiek anksčiau pranešė, kad separatistai sučiupo tris užsieniečius kovotojus, įskaitant britą Andrew Hillą, ir galimai ruošiasi surengti jiems egzekuciją.
Tarptautinio legiono Ukrainai ginti (LIDU) atstovas Damienas Magrou pabrėžė, kad „mirties bausmės įvykdymas belaisviams yra karo nusikaltimas“.
Prorusiški pareigūnai pastarosiomis savaitėmis užsimena, kad sučiuptų ukrainiečių karių, įskaitant pulko „Azov“ kovotojus, gali laukti teismas ir mirties bausmė.
Nuo 1997 metų Rusijoje galioja mirties bausmės moratoriumas, bet taip nėra dviejuose Rytų Ukrainos separatistų dariniuose.
Keturi kovotojai savanoriai iš užsienio jau žuvo kovodami su Rusijos pajėgomis, vasario 24-ąją pradėjusiomis invaziją Ukrainoje, nurodo LIDU – oficiali kovotojų savanorių iš užsienio organizacija. Ji paskelbė žuvusiųjų – olando, australo, vokiečio ir prancūzo – pavardes, bet nenurodė, kada ir kaip jie žuvo.
Maskva šią savaitę paskelbė Ukrainoje nuo savo įsiveržimo pradžios nukovusi „šimtus“ užsienio kovotojų.
JK vyriausybė „labai susirūpinusi“ dėl mirties nuosprendžių dviem piliečiams
JK vyriausybė yra „labai susirūpinusi“ dėl britams Aidenui Aslinui ir Shaunui Pinneriui neteisėtai paskelbtų mirties nuosprendžių, pranešė Dauningo gatvė.
„Nuolat sakome, kad karo belaisviai neturėtų būti išnaudojami politiniais tikslais“, – sako ministro pirmininko B.Johnsono atstovė spaudai.
Pagal Ženevos konvenciją karo belaisviai turi teisę į kovotojo imunitetą ir jie neturėtų būti persekiojami už dalyvavimą karo veiksmuose.
Vyriausybė žada ir toliau bendradarbiauti su Ukrainos valdžios institucijomis, siekdami užtikrinti, kad būtų paleisti visi JK piliečiai, tarnavę Ukrainos ginkluotosiose pajėgose ir tapę belaisviais.
Užsienio reikalų sekretorė Liz Truss pareiškė, kad teismo nuosprendis yra „apsimestinis sprendimas, neturintis absoliučiai jokio teisėtumo“.
Abu britai jau kurį laiką gyveno Ukrainoje
Kaip rašo BBC, A.Aslinas Mykolajive gyvena nuo 2018-ųjų, tais pačiais metais vyras prisijungė prie Ukrainos jūrų pėstininkų pajėgų. A.Aslinas buvo susižadėjęs su ukrainiete.
Jis – buvęs slaugos darbuotojas, anksčiau su kurdų daliniais Sirijoje kovojęs prieš radikalistinę „Islamo valstybės“ grupuotę.
Kito Donecke mirties bausme nubausto brito – Shauno Pinnerio – šeima nurodė, kad jis buvo „gerai vertinamas“ JK kariuomenės karys, kol prieš ketverius metus persikėlė į Ukrainą, kad „pasinaudotų savo ankstesne patirtimi ir apmokymais Ukrainos kariuomenėje.“
Remiantis vyro artimaisiais, su kuriais bendravo BBC, Sh.Pinneriui patiko ukrainietiškas gyvenimo būdas, per pastaruosius ketverius metus ši šalis tapo jo namais.
„Per tą laiką jis susipažino su savo žmona ukrainiete, kuri labai daug dėmesio skiria humanitariniams šalies poreikiams“, – šeimą cituoja BBC.
Pasak jų, metų pabaigoje turėjo baigtis Sh.Pinnerio darbo sutartis, vyras planavo tęsti darbus humanitarinėje srityje.
„Shaunas yra linksmas, labai mylimas, geranoriškas vyras, sūnus, tėvas, brolis ir daugelio draugas“, – sakė artimieji.