Du JAV karinio jūrų laivyno pilotai numušti virš Raudonosios jūros per „draugiškos ugnies“ incidentą

Du JAV karinio jūrų laivyno pilotai saugiai katapultavosi po to, kai jų naikintuvas buvo numuštas virš Raudonosios jūros. Pasak JAV Centrinės vadovybės, visa tai buvo draugiškos ugnies incidentas. Tai rimčiausias įvykis, sukėlęs grėsmę JAV kariams per daugiau nei metus po to, kai JAV pradėjo taikytis į husių sukilėlius, rašo naujienų agentūra AP.
Naikintuvas „F/A-18 Hornet“
Naikintuvas „F/A-18 Hornet“ / TT NYHETSBYRÅN

Abu pilotai buvo išgelbėti po to, kai katapultavosi iš pažeisto orlaivio. Vienas iš jų patyrė nesunkius sužalojimus. Tačiau šis incidentas rodo, koks pavojingas tapo Raudonosios jūros koridorius dėl nuolatinių Irano remiamų husių išpuolių prieš laivybą, nepaisant rajone patruliuojančių JAV ir Europos karinių koalicijų, rašo AP.

Incidento metu JAV kariuomenė vykdė oro smūgius prieš Jemeno husių sukilėlius, tačiau nedetalizavo, kokia buvo jų misija.

JAV karinio laivyno nuotr./SM-6 raketa ginkluotas F/A-18 naikintuvas
JAV karinio laivyno nuotr./SM-6 raketa ginkluotas F/A-18 naikintuvas

Numuštas lėktuvas „F/A-18" buvo ką tik pakilęs nuo lėktuvnešio „USS Harry S.Truman“ denio. Anksčiau JAV Centrinė vadovybė pripažino, kad laivas įplaukė į Vidurio Rytus.

„Valdomų raketų kreiseris „USS Gettysburg“, priklausantis „USS Harry S.Truman Carrier Strike Group“, per klaidą apšaudė ir pataikė į „F/A-18“, – sakoma Centrinės vadovybės pareiškime.

Pasak AP, iš pradžių buvo neaišku, kaip „USS Gettysburg“ supainiojo orlaivį su priešo lėktuvu ar raketa, ypač atsižvelgiant į tai, kad kovinės grupės laivai yra sujungti ir radarais, ir radijo ryšiu.

Vėliau pranešta, kad karo laivai ir orlaiviai anksčiau numušė kelis husių bepiločius lėktuvus ir sukilėlių paleistą prieštankinę sparnuotąją raketą. Artėjanti priešiška husių ugnis jūreiviams suteikė vos kelias sekundes sprendimams priimti.

Jungtinės Valstijos pranešė, kad šeštadienį sudavė smūgius husių taikiniams sukilėlių kontroliuojamoje sostinėje Sanoje, įskaitant, jų teigimu, raketų sandėliavimo centrą ir „vadovavimo ir kontrolės objektą“.

Per operaciją amerikiečių pajėgos taip pat numušė eilę husių dronų ir sparnuotąją raketą virš Raudonosios jūros, sakoma JAV Centrinės vadovybės (CENTCOM) pranešime.

„CENTCOM pajėgos surengė tyčinius smūgius, kad sutrikdytų ir sužlugdytų husių operacijas, pavyzdžiui, išpuolius prieš JAV karinio jūrų laivyno karo laivus ir prekybinius laivus“, – sakoma pranešime.

„Šis smūgis atspindi nuolatinį CENTCOM įsipareigojimą saugoti JAV ir koalicijos personalą, regioninius partnerius ir tarptautinę laivybą“, – teigiama jame.

Husiai ne kartą taikėsi į prekybinius laivus Raudonojoje jūroje ir Adeno įlankoje, kurie, jų teigimu, yra susiję su Izraeliu, teigdami, kad solidarizuojasi su palestiniečiais Gazos Ruože, kur Izraelis ir islamistų grupuotė „Hamas“ kariauja nuo 2023-iųjų spalio 7-osios.

Dėl husių, kurie taip pat yra paleidę raketas į Izraelį, smūgių laivams Jungtinės Valstijos ir Jungtinė Karalystė yra surengę atsakomuosius smūgius.

JAV ataka prieš Saną buvo surengta tą pačią dieną, kai husių raketa pataikė į Izraelio komercinį centrą Tel Avivą, sužeisdama 16 žmonių per antrą tokį smūgį per kelias dienas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis