Manoma, kad Baltarusijos režimo prašymą įvykdžiusių valstybių veiksmai padėjo Minsko pareigūnams rasti pretekstą mokesčių vengimu apkaltinti politinius kalinius ginančios organizacijos „Vesna“ vadovą.
Pirmoji paviešinta Lietuva jau atsiprašė dėl savo poelgio, o Lenkijoje ir Čekijoje istorija dar netapo plačiai žinoma.
Lenkijos generalinės pokuratūros atstovas Maciejus Kujawskis naujienų agentūrai PAP ketvirtadienį sakė, kad prokuratūra įvykdė teisinės pagalbos prašymą dėl A.Beliackio, nes neturėta jokios informacijos, kad jis susijęs su opozicijos veikla.
„Prokurorai pateikė prašymą dėl teisinės pagalbos, susijusios su A.Beliackiu, tačiau jame nebuvo jokios informacijos, indikuojančios, kad tai liečia opozicijos aktyvistą ar jo opozicinę veiklą“, – teigė M.Kujawskis.
Kaip PAP sakė Baltarusijos opozicijos atstovus remiančio Lenkijos organizacijos „Laisvė ir demokratija“ atstovas Michalas Dworczykas, Lenkijos prokurorai duomenis apie A.Beliackį baltarusiams pateikė gegužės mėnesį.
„Buvo priimtas teigiamas sprendimas, ir Lenkijos pusė suteikė A.Beliackio, taip pat ir kitų opozicijos atstovų sąskaitų duomenis“, – teigė jis.
Dviejų Lietuvos institucijų pareigūnai BNS ketvirtadienį patvirtino turintys informacijos, kad duomenis apie Baltarusijos žmogaus teisių aktyvisto A.Beliackio sąskaitas Baltarusijai perdavė ir Čekija. Patvirtinimo Prahoje gauti kol kas nepavyko.
Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad informaciją apie Minske sulaikyto vieno iš organizacijos „Vesna“ vadovų A.Beliackio piniginių lėšų judėjimą Lietuvos bankuose Baltarusijai suteikė Lietuvos teisingumo ministerija. Minskui taip pat buvo perduota informacija apie kito organizacijos atstovo Valentino Stefanovičiaus duomenis.
Teisingumo ministerija dėl to sulaukė daug kritikos ir atsiprašė, tačiau nuolat pabrėždavo, kad duomenys suteikti nežinant, kuo užsiima A.Beliackis ir kokias politines pasekmes tai gali turėti.