Anksčiau paskelbta, kad per Rusijos ir JAV derybas Saudo Arabijoje bus aptarta padėtis Juodojoje jūroje: saugumas joje ir galimas eksporto kelių atkūrimas.
D.Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Mike'as Waltzas sekmadienį pareiškė, kad derybose daugiausia dėmesio bus skiriama „paliauboms Juodojoje jūroje, kad abi šalys galėtų gabenti grūdus, degalus ir vėl pradėti vykdyti prekybą Juodojoje jūroje“.
Pasak leidinio, ES pakrantės valstybės Rumunija ir Bulgarija atsargiai vertina bet kokius reikšmingus padėties Juodojoje jūroje pokyčius, kurie būtų bet kokio platesnio galimo Rusijos ir JAV susitarimo dalis.
Šaltiniai mano, kad tai galėtų išplėsti Rusijos karinio jūrų laivyno veikimo zoną.
Ukraina sėkmingai išstūmė Rusijos laivyną iš vakarinės jūros dalies ir tai tapo vienu ryškiausių Kyjivo karinių pasiekimų per daugiau nei trejus metus trunkantį karą, pažymėjo žurnalistai.
Todėl spėjama, kad bet koks susitarimas bus naudingas Maskvai ir gali turėti įtakos jų šalių saugumui, nesuteikiant joms galimybės pareikšti savo nuomonės, nuogąstavo šaltiniai.
„Tai mūsų teritorija, ir mes nepasitikime rusais, jei jiems bus suteikta daugiau laisvės“, – sakė vienas pareigūnas.
Prezidento Donaldo Trumpo specialusis atstovas, vadovaujantis deryboms dėl paliaubų, Steve'as Witkoffas savaitgalį optimistiškai vertino derybas su Rusija.
„Manau, kad pirmadienį Saudo Arabijoje pamatysite tikrą pažangą, ypač kiek tai susiję su paliaubomis Juodojoje jūroje dėl laivų tarp abiejų šalių“, – sakė jis interviu „Fox News“.
Tuo pat metu Ukrainos parlamento narys Oleksandras Merežko pasidalijo lūkesčiais dėl šio JAV ir Rusijos derybų raundo. Pasak jo, jis skeptiškai vertina tokias derybas.
„Jau matėme, kad Vladimiras Putinas, nors tariamai ragina sudaryti paliaubas su Donaldo Trumpo administracija, savo veiksmais rodo visai ką kita. Tai reiškia, kad Kremliaus diktatorius, kaip visada, naudoja tą patį modelį: sako „taip“, bet iš tikrųjų daro visai ką kita“, – pažymėjo politikas.