E.Macronas atsakė D.Trumpui: aš politika ar diplomatija užsiimu ne „Twitter“

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienio vakarą atsakė į JAV lyderio Donaldo Trumpo asmeninį retorinį išpuolį jo atžvilgiu. Į pašaipius komentarus E.Macronas atsakė ramiai, primindamas Baltųjų rūmų Vašingtone šeimininkui istorinius faktus ir pridurdamas: „Sąjungininkai – ne vasalai.“
Emmanuelis Macronas
Emmanuelis Macronas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kaip rašo „The New York Times“, atvykęs vizito į Prancūzijos lėktuvnešį „Charles de Gaulle“ E.Macronas interviu vienai televizijai aiškiai leido suprasti, kad D.Trumpui neatsakys įžeidimais – jis kalbėjo apie ilgalaikius bendrus Vašingtono ir Paryžiaus interesus.

„Politika ar diplomatija neužsiimu žinutėmis tviteryje, – pažymėjo Prancūzijos vadovas. – Kiekviename svarbiame mūsų istorijos momente mes buvome sąjungininkai, o sąjungininkai vieni kitus gerbia.“

E.Macronas priminė, kad amerikiečiai ir prancūzai vieni kitus remia dar nuo 1776 metų, kai prancūzų generolas Marquisas de Lafayette'as kovojo JAV nepriklausomybės kare. Prancūzija finansiškai gausiai rėmė 13 nusilpusių kolonijų.

Prancūzijos prezidentas taip pat pareiškė manantis, kad D.Trumpas savo komentarus tviteryje skyrė savo rinkėjams JAV: „Jis užsiima Amerikos politika.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas ir Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas ir Donaldas Trumpas

Prancūzijoje E.Macronas aštriai sukritikavo nacionalizmą (D.Trumpas šiemet paskelbė esantis nacionalistas, – red.), o JAV lyderis atsakydamas pašiepė žemus E.Macrono reitingus.

D.Trumpas taip pat pareiškė, kad prancūzai per nacių okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais jau mokėsi kalbėti vokiškai, bet tuomet juos išgelbėjo amerikiečiai.

Tokiais komentarais, beje, paskelbtais Prancūzijai pagerbiant 2015-ųjų teroro atakų Paryžiuje aukas, D.Trumpas reagavo į, jo nuomone, E.Macrono pasiūlymą įkurti Europos armiją, kuri turėtų gintis ir nuo JAV.

Iš tiesų E.Macronas pareiškė, kad Prancūzija ir Europa turi ryžtingiau gintis nuo kibernetinių atakų, rengiamų iš „Rusijos, Kinijos ir net Jungtinių Valstijų“. Apie Europos armiją Prancūzijos prezidentas užsiminė vėliau – kaip ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Kalbėdamas trečiadienį, E.Macronas ir toliau nenusileido dėl Europos pajėgų suformavimo idėjos.

Jis pabrėžė, kad tokia armija nereikštų nusisukimo nuo NATO ar Prancūzijos ir JAV partnerystės, ir pridūrė, esą ji garantuotų Prancūzijos suverenitetą ir taptų galimybe Prancūzijai ir kitoms Europos šalims padėti kitoms valstybėms krizinėse situacijose. E.Macronas kaip pavyzdžius paminėjo Lenkiją ir Graikiją.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Emmanuelis Macronas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Emmanuelis Macronas

„Sąjungininkai nėra vasalai“, – pabrėžė E.Macronas.

Anksčiau trečiadienį Prancūzijos vyriausybės atstovas Benjaminas Griveaux žurnalistams pareiškė, kad D.Trumpui stinga „įprasto padorumo“.

Antradienį Paryžius į JAV prezidento komentarus nereagavo, nes nenorėjo, kad žodžių karas užtemdytų ceremonijas, skirtas teroro aukoms, kurių iš viso buvo net 130, atminti.

„Islamo valstybės“ surengti išpuoliai Prancūzijoje nusinešė daugiausia aukų nuo Antrojo pasaulinio karo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų