Anot dienraščio, E.Macrono, proeuropietiško globalizacijos šalininko, vizija kardinaliai skiriasi nuo dviejų nacionalistų – D.Trumpo Amerikoje ir V.Putino Rusijoje.
Nuotoliniu būdu jau būta susikirtimų dėl tokių klausimų kaip karas Sirijoje, pasaulinis atšilimas, tarptautinė prekyba ir konfliktas Ukrainoje.
Ar skirsis nuo F.Hollande'o?
Nors formaliai paramos Marine Le Pen D.Trumpas neišreiškė, jis išties negailėjo pagyrų šiai kraštutinių dešiniųjų pažiūrų kandidatei – JAV prezidentas ją vadino „stipriausia dėl sienų ir dėl to, kas vyksta Prancūzijoje“.
„Jis (D.Trumpas – red.) turėtų būti kuklesnis, – dar sausį, gindamas ES nuo kritikos iš už Atlanto, teigė E.Macronas. – Pone Trumpai, niekada nepamirškite, ką esate mums skolingi – savo laisvę, egzistenciją. Pone Trumpai, pažvelkite į savo istoriją, tai Lafayetto istorija, tai mūsų!“
D.Trumpas su E.Macronu pirmą kartą susitiks gegužės pabaigoje Briuselyje, kur vyks NATO viršūnių susitikimas.
E.Macronas perima valdžia šalyje, kurios ginkluotosios pajėgos vienos galingiausių pasaulyje ir kuri turi branduolinį ginklą bei nuolatinę vietą Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje.
E.Macronas: „Pone Trumpai, niekada nepamirškite, ką esate mums skolingi – savo laisvę, egzistenciją.“
Įtikinama jo pergalė prieš Marine Le Pen reiškia ir platų pastarosios kandidatės užsienio politikos programos atmetimą – radikalė žadėjo uždaryti Prancūzijos sienas, išvesti šalį iš ES ir NATO bei atgaivinti ryšius su Rusija.
Dabar E.Macronas gavo mandatą vykdyti savo užsienio politiką, kuri nelabai kuo skirsis nuo jo pirmtako Francois Hollande'o.
Kratosi rusiškų vertybių
Nors tęstinumo netrūks, Prancūzijos santykiai su Rusija gali dar labiau pašlyti – mat Kremlius, kaip ir Amerikoje pernai, stengėsi daryti įtaką rinkimams.
Per kampaniją E.Macrono judėjimas „En Marche!“ buvo viešai apkaltinęs Rusijos vyriausybę naudojant valstybines propagandos priemones kandidato šmeižtui.
O įtampa gali dar labiau išaugti, jei Prancūzijos tyrėjai nustatys, kad į E.Macrono kampanijos serverius įsilaužė ir praėjusią savaitę pavogtą informaciją išplatino būtent Rusijos tarnybų pasiųsti programišiai.
E.Macronas žada laikytis griežtos linijos dėl sankcijų Rusijai ir tvirtina, kad apie jų atšaukimą bus galima kalbėti tik įgyvendinus įsipareigojimus pagal Minsko susitarimus.
„Mes nepasiduosime Rusijos ar Putino vertybėms, kurios nėra tokios, kaip mūsų“, – praėjusią savaitę per debatus su M.Le Pen teigė E.Macronas.
Jis žada laikytis griežtos linijos dėl sankcijų Rusijai ir tvirtina, kad apie jų atšaukimą bus galima kalbėti tik įgyvendinus įsipareigojimus pagal Minsko susitarimus.
Galiausiai Sirijos klausimu E.Macronas leidžia atvirai suprasti manantis, kad V.Putino sąjungininkui Basharui al Assadui nėra vietos valdžioje. Jis yra teigęs: „Sirijos žmonės turi vieną priešą: Basharą al Assadą.“
Vardiklis – kova su terorizmu
Nors E.Macronas yra išsakęs kritikos D.Trumpui, jis lygiai taip pat yra pasižadėjęs dirbti su JAV prezidentu. Jų nuomonės neretu atveju skiriasi, bet E.Macronas padarė tai, ką D.Trumpas gerbia – nugalėjo didele persvara.
JAV prezidentas tinkle „Twitter“ pasveikino E.Macroną su „didele pergale“ ir pareiškė laukiantis bendro darbo.
Labiausiai šie lyderiai gali nesutarti dėl pasaulinio atšilimo. Vasarį E.Macronas vaizdo įraše pakvietė JAV klimatologus persikraustyti į Prancūziją, nes D.Trumpo administracijoje netrūksta vadinamųjų klimato skeptikų.
„Žinau, kad jūsų naujasis prezidentas nusprendė kėsintis į jūsų biudžetą, jūsų iniciatyvas – jis itin skeptiškas kovos su klimato kaita atžvilgiu. Aš dėl pasaulinio atšilimo abejonių neturiu“, – tada kalbėjo E.Macronas.
Patarimo, kaip bendrauti su D.Trumpu, kuris pernai sveikino „Brexit“ ir prognozavo ES subyrėjimą (tiesa, vėliau apsigalvojo), prancūzas neabejotinai klaus Vokietijos kanclerės Angelos Merkel, su kuria sekmadienį jau „šiltai pasikalbėjo“.
Nors A.Merkel ir D.Trumpas nesutaria dėl prekybos, globalizacijos, klimato kaitos ir imigracijos, vardiklį jie susitikę Vašingtone vis dėlto rado – NATO kovos su terorizmu operacijas ir pastangas sutriuškinti islamo ekstremizmą.
O pastarasis iššūkis E.Macronui itin aktualus – Prancūziją pastaraisiais metais drebino teroristiniai išpuoliai, kuriuos rengė šalyje užaugę ir suradikalėję islamistai.
„Manau, kad jie su D.Trumpu turi puikią progą kalbėtis apie kovą su terorizmu. Prancūzai tikrai aktyviai kovoja su teroristais Šiaurės Afrikoje“, – teigė Strateginių ir tarptautinių studijų centro Europos programos direktorė Heather Conley.