E. Muskas Lenkijoje aplankė Aušvicą, dalyvaus diskusijoje apie antisemitizmą internete

Milijardierius verslininkas Elonas Muskas (Ilonas Maskas) pirmadienį aplankė Aušvicą ir per renginį Lenkijoje turi kalbėti apie antisemitizmą internete.
Piotr Homel / ZUMAPRESS.com
Piotr Homel / ZUMAPRESS.com

Šis jo vizitas surengtas praėjus porai mėnesių po to, kai kilo audringa reakcija dėl jo pritarimo antisemitinei sąmokslo teorijai.

Europos žydų asociacija (EŽA) pranešė, kad E. Muskas padėjo vainiką ir kartu su EŽA pirmininku, rabinu Menachemu Margolinu, privačiai apsilankė buvusioje mirties stovykloje. Nuotraukose užfiksuota, kaip E. Muskas lankosi šioje vietoje laikydamas sūnų ant pečių.

Vėliau E. Muskas ir JAV dešiniųjų pažiūrų politikos komentatorius Benas Shapiro (Benas Šapiras) turi kalbėti EŽA organizuojamoje konferencijoje.

Šis renginys vyks po to, kai lapkritį E. Muskas pasidalijo tviterio žinute apie antisemitinę sąmokslo teoriją ir pareiškė, kad ji yra „tikra tiesa“. Vėliau jis atsiprašė.

Technologijų magnatas taip pat susidūrė su kaltinimais dėl neapykantos kalbos plitimo „X“ nuo tada, kai 2022-ųjų spalį perėmė šią socialinės žiniasklaidos svetainę, tuomet besivadinusią „Twitter“.

Krokuvoje jis susitiks su aukšto rango Europos šalių politiniais veikėjais, kad „aptartų ir rastų sprendimus, kaip įveikti didžiulį antisemitizmo augimą Europoje“, pranešė EŽA.

Pranešime teigiama, kad ši nerimą kelianti tendencija stiprėja nuo karo Gazos Ruože pradžios.

Konfliktas įsiplieskė, kai spalio 7 dieną palestiniečių islamistų grupės „Hamas“ kovotojai surengė precedento neturinčius išpuolius prieš Izraelį, per kuriuos žydų valstybėje žuvo apie 1 140 žmonių, dauguma – civiliai gyventojai, nurodo naujienų agentūra AFP, remdamasi oficialiais duomenimis.

Per išpuolius kovotojai taip pat pagrobė apie 250 įkaitų, iš kurių, Izraelio teigimu, apie 132 tebėra Gazos Ruože.

Izraelis į tai atsakė nesiliaujančiu bombardavimu ir sausumos puolimu, per kuriuos žuvo mažiausiai 25 105 žmonės, daugiausia moterys ir vaikai, rodo „Hamas“ valdomo anklavo sveikatos ministerijos duomenys.

EŽA simpoziumas Lenkijoje rengiamas prieš pat 79-ąsias Aušvico–Birkenau koncentracijos stovyklos išlaisvinimo metines. Sausio 27-oji yra tapusi Holokausto aukų atminimo diena.

1940–1945 metais nacistinės Vokietijos okupuotoje Lenkijoje pastatytoje stovykloje žuvo milijonas Europos žydų ir daugiau kaip 100 tūkst. kitų tautų žmonių.

„Pavyzdys kitiems“

Rugsėjį per tiesiogiai „X“ platformoje transliuotą diskusiją EŽA pirmininkas rabinas M. Margolinas pakvietė E. Muską apsilankyti Aušvice. Jis sakė, kad tai būtų labai stiprus pareiškimas, kuris galėtų daug prisidėti prie informuotumo apie Holokaustą ir pastangų kovoti su antisemitizmu.

E. Muskas sutiko, kad tai galėtų būti „naudinga (...) kaip pavyzdys kitiems“. Kitoje diskusijos vietoje jis apibūdino save kaip „siekiamybe žydą“ ir sakė, kad lankė hebrajų ikimokyklinio ugdymo įstaigą.

„Absurdiška būti kuo nors kaltinamam, kai visi įrodymai rodo priešingai ir visa mano gyvenimo istorija iš tikrųjų yra prosemitinė“, – tada pridūrė verslininkas.

E. Muskas pagrasino pateikti ieškinį pilietinių teisių grupei „Anti-Defamation League“ („Kovos su šmeižtu lygai“) dėl jos teiginių, kad nuo to laiko, kai jis perėmė platformos „X“ valdymą, joje smarkiai padaugėjo probleminių ir rasistinių pasisakymų

Bendrovė „X Corp.“ taip pat šiuo metu teisiasi su pelno nesiekiančia bendrove „Media Matters“ dėl to, kad ji, vaizduodama svetainę kaip kupiną antisemitinio turinio, atbaidė reklamuotojus.

Didelis vaidmuo

Lapkritį paskelbtame komentare „X“ E. Muskas tikra tiesa pavadino įrašą, kuriame teigiama, kad žydų bendruomenės propaguoja neapykantą baltiesiems. Įrašas buvo kritikuojamas kaip atkartojantis seniai tarp baltųjų viršenybės šalininkų paplitusią sąmokslo teoriją.

E. Musko pareiškimas paskatino stambių reklamuotojų pasitraukimą iš „X“, o Baltieji rūmai apkaltino jį antisemitizmo skatinimu.

Vėliau socialinės žiniasklaidos titanas atsiprašė už tai, ką pavadino „tiesiogine prasme blogiausiu ir kvailiausiu įrašu, kokiu kada nors esu pasidalijęs“. Jis teigė, kad ši pastaba buvo neteisingai interpretuota ir kad jis stengėsi ją paaiškinti vėlesnėse žinutėse.

Vėliau „SpaceX“ įkūrėjas apsilankė Izraelyje, tačiau teigė, kad ši kelionė buvo suplanuota anksčiau ir nebuvo, jo žodžiais, atsiprašymo turas.

Izraelio prezidentas Isaacas Herzogas (Isaakas Hercogas) pasakė technologijų magnatui, kad jam tenka didžiulis vaidmuo kovojant su antisemitizmu.

„Turime kovoti kartu, nes platformose, kurioms vadovaujate, deja, yra daug (...) antisemitizmo“, – svečiui sakė I. Herzogas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis