Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Egipte gyvenantis Marius Lukošiūnas: kas vyks nuvertus prezidentą, žino nebent Kasandra

Egipto prezidento Mohamedo Mursi nuvertimo buvo galima tikėtis nuo pat pernai vykusių rinkimų. Kaire dirbančio Mariaus Lukošiūno teigimu, daugelis gyventojų už jį balsavo, neturėdami pasirinkimo, o netrukus nusivylė. Kaip toliau klostysis įvykiai, sunku prognozuoti, tačiau lietuvis abejoja, ar gali įvykti kas nors panašaus kaip Libijoje ar Sirijoje.
Marius Lukošiūnas su sūnumi prie piramidžių
Marius Lukošiūnas su sūnumi prie piramidžių / Mariaus Lukošiūno asmeninio albumo nuotr.

„Daugelis tikėjosi, kad gali būti du variantai: pavyks susitarti, prezidentas priims tam tikras opozicijos sąlygas ir opozicija leisis į kompromisus. Kaip matome, tai neįvyko. Antras variantas buvo tas, kas ir įvyko“, – portalui 15min.lt ketvirtadienį sakė žurnalistas, buvęs Vilniaus universiteto Žurnalistikos instituto direktorius ir prezidento Spaudos tarnybos vadovas, UNESCO biuro patarėjas M.Lukošiūnas.

youtube.com iliustr./Marius Lukoaiūnas
youtube.com iliustr./Marius Lukošiūnas

Daugiau nei prieš metus išrinkto prezidento atžvilgiu egiptiečiai susiskaldė, kai tik paaiškėjo rezultatai. Vieni juo nepasitikėjo, kiti tikėjo besąlygiškai. Ir patys rinkimai buvo sudėtingi – į antrą turą pateko buvęs Hosni Mubarako premjeras, simbolizavęs nuverstą režimą, ir buvęs prezidentas M.Mursi, kuris daug kam simbolizavo islamizavimo grėsmę. Nemažai egiptiečių, anot M.Lukošiūno, prieš rinkimus vaikščiojo nuleidę galvas ir skundėsi neturintys pasirinkimo.

Dalis nutarė paremti eksprezidentą. Geras M.Lukošiūno pažįstamas – žinomas rašytojas ir daug kitų žmonių rinkimų nugalėtoju ilgainiui nusivylė. „Nebuvo taip, kad rinkimai parodė šaliai išeitį. Konfliktas buvo užprogramuotas nuo pat pirmos dienos, kai buvo paskelbti rezultatai“, – kalbėjo pašnekovas.

Mariaus Lukoaiūno asmeninio albumo nuotr./Marius Lukoaiūnas
Mariaus Lukošiūno asmeninio albumo nuotr./Marius Lukošiūnas

Jis tvirtino, kad, nepaisant įtemptos situacijos, grėsmės nejaučia – net dėl to, kad yra atvykęs iš Europos ar užsienio apskritai. Egiptiečiai esą nėra nusistatę prieš užsieniečius.

„Pavojingos tos vietos, kuriose susirenka daug demonstrantų, turinčių skirtingas nuomones, – pasakojo M.Lukošiūnas. – Kairas jokiu būdu nėra nesaugus. Peržiūrėjau kelionių patarimus – daugelis ambasadų pataria nevažiuoti į Egiptą. Raudonos vėliavėlės iškėlimas suprantamas. Bet nėra nesaugu, nors niekas nežino, kaip bus ateityje.

Vakar (trečiadienį – red. past.) įvyko didelis pasikeitimas. Niekas negali žinoti, kaip klostysis įvykiai, tačiau pavojų kol kas nematyti. M.Mursi, kai buvo nušalintas nuo valdžios, paragino jį remiančius demonstrantus elgtis taikiai. Deja, nežinome, kaip jie reaguos.“

Paklaustas, ko reikėtų tikėtis ateityje, – juk už M.Mursi balsavę žmonės niekur nedings, M.Lukošiūnas atsiduso: „Tik Kasandra gali pasakyti… Galime remtis tuo, kas buvo vakar pasakyta, ką pažadėjo dabartinė vadovybė. Buvo pažadėti rinkimai, kuriuose vienaip ar kitaip dalyvaus ir Musulmonų brolijos grupės, ir kitos islamą remiančios politinės jėgos. Daugelis pastarųjų M.Mursi nepalaikė. Pavyzdžiui, salafistai rėmė opoziciją. Nėra taip, kad islamistai – vienoje pusėje, kiti – kitoje. Vyksta įprasti politiniai procesai.“

M.Lukošiūno teigimu, Egiptas yra unikali šalis – vienintelė arabų pasaulyje, kurios visuomenė nepasidalijusi į gentis, kaip Irakas ar Libija, kur įsiplieskė konfliktai tarp genčių. Didžiuma gyventojų – sunitai, šiitai sudaro mažumą, taigi konfliktas tarp atskirų islamo atšakų atstovų, koks užvirė Sirijoje ir Libijoje, mažai tikėtinas.

Svarbi ir geografija – Egiptas yra „be galo lengvai kontroliuojama šalis – 800 km ilgio ir 20 km pločio, po kelią palei abu Nilo krantus ir keletas atsišakojimų iki Raudonosios jūros“. Visa kita sudaro dykumos.

Prisimindamas procesus kituose Arabų pavasarį išgyvenusiuose kraštuose, M.Lukošiūnas pabrėžė, kad Egiptas yra gerokai labiau politiškai subrendusi šalis, jame įsišaknijusi gilesnė tradicija vadovautis įstatymu. Daugelis žmonių yra išsilavinę, taigi politinis konfliktas nebūtinai bus sprendžiamas ginklu.

Mariaus Lukoaiūno asmeninio albumo nuotr./Marius Lukoaiūnas
Mariaus Lukošiūno asmeninio albumo nuotr./Marius Lukošiūnas
Mariaus Lukoaiūno asmeninio albumo nuotr./Marius Lukoaiūnas
Mariaus Lukošiūno asmeninio albumo nuotr./Marius Lukošiūnas
Mariaus Lukoaiūno asmeninio albumo nuotr./Marius Lukoaiūnas
Mariaus Lukošiūno asmeninio albumo nuotr./Marius Lukošiūnas
Mariaus Lukoaiūno asmeninio albumo nuotr./Marius Lukoaiūnas
Mariaus Lukošiūno asmeninio albumo nuotr./Marius Lukošiūnas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais