Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Egiptiečiai istoriniuose rinkimuose renka Hosni Mubarako įpėdinį

Egipte trečiadienio rytą istoriniams prezidento rinkimams buvo atidarytos rinkimų apylinkės – šalies vadovas šioje arabų valstybėje renkamas pirmą kartą po to, kai per liaudies sukilimą buvo nuverstas Hosni Mubarakas.
Egiptas ruošiasi rinkimams
Egiptas ruošiasi rinkimams / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šie rinkimai yra paskutinė fazė neramaus pereinamojo periodo, kurį po liaudies sukilimo, pernai nuvertusio ilgametį prezidentą Hosni Mubaraką, prižiūrėjo valdančioji karinė taryba.

Naujas prezidentas paveldės sunkumų persekiojamą ekonomiką, prastėjančią saugumo padėtį ir iššūkį suvienyti šalį, kurią suskaldė sukilimas ir kartais kruvini jo padariniai.

Antradienį balsadėžės buvo išdalytos 13 tūkst. Egipto rinkimų apylinkių, kurios buvo atidarytos 8 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku. Balsavimas, kuriame gali dalyvauti maždaug 50 mln. balso teisę turinčių rinkėjų, truks dvi dienas.

Po dešimtmečių, kai rinkimų rezultatai būdavo aiškūs iš anksto, pirmą kartą nežinoma, kas laimės šį balsavimą daugiausia gyventojų turinčioje arabų pasaulio valstybėje.

Naujas prezidentas paveldės sunkumų persekiojamą ekonomiką, prastėjančią saugumo padėtį ir iššūkį suvienyti šalį, kurią suskaldė sukilimas ir kartais kruvini jo padariniai, tačiau valstybės vadovo įgaliojimai dar nėra apibrėžti – tai turi būti padaryta naujoje konstitucijoje.

Rinkimų favoritais yra laikomas Amras Mussa, buvęs užsienio reikalų ministras ir Arabų Lygos (AL) vadovas, taip pat – paskutinis H.Mubarako paskirtas premjeras Ahmedas Shafiqas. Vis dėlto jiedu abu yra kaltinami pernelyg glaudžiomis sąsajomis su senuoju režimu.

Be to, įtakingosios Musulmonų brolijos kandidatas Mohammedas Mursi varžysis su nepriklausomu kandidatu – nuosaikių islamiškų pažiūrų Abdel Moneimu Abul Fotouhu, kuris save laiko įvairių politinių jėgų remiama kompromisine figūra.

Kaip rodo apklausos, daug rinkėjų yra neapsisprendę, ką pasirinkti iš kandidatų, atstovaujančių radikaliai skirtingoms tendencijoms, be to, laisvi prezidento rinkimai šalyje yra naujovė, tad trečiadienio balsavimo baigties praktiškai neįmanoma numatyti.

Šie rinkimai vainikuoja permainingą pereinamąjį laikotarpį, kurį lydėjo politiniai neramumai bei kraujo liejimas ir kurio metu taip pat įvyko demokratiniai parlamento rinkimai, triuškinamą pergalę lėmę islamiškoms jėgoms.

Kandidatai kelias savaites dalyvavo kampanijos renginiuose visoje šalyje – tai buvo precedento neturinti demokratijos apraiška, kuri tapo įmanoma po 2011 metų pradžioje kilusio sukilimo.

Šių istorinių rinkimų kampanija oficialiai baigėsi sekmadienio vakarą, o kandidatams dvi dienas iki balsavimo buvo draudžiama dalyti interviu žiniasklaidai arba viešai agituoti, tačiau „kampanijos tyla“ beveik nesumažino jaudulio sostinėje.

„Rytoj vyks didelis egzaminas – man maudžia paširdžius ir negaliu užmigti“, – balsavimo išvakarėse sakė 25 metų Warda, dirbanti viename prabangiame Kairo sporto klube.

Kaire vienas armijos automobilis važinėjo po Tahriro aikštę, tapusią H.Mubaraką nuvertusių protestų centru. Iš automobilio buvo skelbiami raginimai egiptiečiams balsuoti.

„Šie rinkimai pakeis padėtį – kad ir kas ateitų, jis bijos žmonių ir turės jų klausytis“, – jai antrino 25 metų apatinio trikotažo parduotuvės asistentė Hind Ahmed.

„Visi mano draugai ir šeima nuolat kalba apie rinkimus. Tai pirmas kartas jų gyvenime, kai jie balsuos per prezidento rinkimus, nes šįkart rezultatai nėra žinomi iš anksto“, – pridūrė ji.

Kaire vienas armijos automobilis važinėjo po Tahriro aikštę, tapusią H.Mubaraką nuvertusių protestų centru. Iš automobilio buvo skelbiami raginimai egiptiečiams balsuoti.

„Pakilk, egiptieti – Egiptas tave šaukia“, – vienas karys šūkavo per megafoną, cituodamas žodžius iš populiarios nacionalistų dainos, kurią sukūrė garsus kompozitorius Sayyedas Darwishas (Saidas Darvišas).

„Pirmą kartą į jūsų balsą bus atsižvelgta – nelikit namuose“, – ragino agitatorius.

Valdančioji Ginkluotųjų pajėgų aukščiausioji taryba (SCAF), perėmusi valdžią Egipte po H.Mubarako nuvertimo, pakartojo savo ankstesnius raginimus aktyviai balsuoti, tačiau perspėjo dėl „pažeidimų“.

„Piliečių dalyvavimas prezidento rinkimuose yra geriausia skaidrumo ir rinkimų proceso saugumo garantija“, – sakė SCAF narys Mohammedas al Assaras, kurį citavo valstybinė naujienų agentūra MENA.

„Neleisime (vykti) jokiems pažeidimams ar (bandymams) daryti įtaką rinkimų procesui ar rinkėjams“, – sakė jis ir pridūrė, kad su bet kokiu asmeniu, pažeidusiu įstatymą, bus elgiamasi „tvirtai ir ryžtingai“.

Vis dėlto pranešime, kuris buvo paskelbtas SCAF svetainėje socialiniame tinkle „Facebook“, valdančioji taryba pabrėžė, kad „svarbu priimti rinkimų rezultatus, kurie atspindės laisvų Egipto žmonių pasirinkimą“.

SCAF pažadėjo valdžios įgaliojimus civilinei administracijai perduoti iki birželio pabaigos, po to, kai bus išrinktas prezidentas, bet daugelis baiminasi, kad kariškių atsitraukimas bus tik iliuzija.

84 metų sergantis H.Mubarakas rinkimus galės stebėti iš kariškių ligoninės Kairo pakraštyje, kur laukia verdikto savo byloje, kuris turi būti paskelbtas birželio 2 dieną.

Buvęs prezidentas kaltinamas dalyvavimu sukilimo metu nužudant maždaug 850 protestuotojų, taip pat – korupcija.

Balsavimas rinkimuose, kuriais turi baigtis neramus perėjimas nuo autokratinio valdymo prie demokratijos, vyks dvi dienas 13-oje tūkst. rinkimų apylinkių visoje šalies teritorijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos