Naujasis teismo sprendimas buvo priimtas kraujo praliejimu pažymėtą chaotišką dieną, kurią vainikavo Musulmonų brolijos, iškėlusios į valdžią liepos 3-iąją kariškių nuverstą prezidentą Mohamedą Mursi, aukščiausiojo dvasinio lyderio Mohammedo Badie areštas.
85 metų H.Mubarakas laikomas suimtas nuo 2011 metų balandžio. Dviem mėnesiais anksčiau šis lyderis buvo nuverstas per visuotinį sukilimą prieš jos valdymą.
Buvęs prezidentas pernai buvo pripažintas kaltu dėl nesugebėjimo užkirsti kelio apie 900 protestuotojų žūčiai per 18 dienų trukusį sukilimą, o teismas jam skyrė laisvės atėmimą iki gyvos galvos. Šis nuosprendis buvo panaikintas apeliaciniame procese, o dabar H.Mubarakas teisiamas iš naujo kartu su savo buvusiu saugumo vadovu ir šešiais aukštais policijos vadais.
Du teismo pareigūnai sakė, kad H.Mubarakas gali išeiti į laisvę šią arba ateinančią savaitę, kai baudžiamasis teismas pirmadienį nurodė jį paleisti, išnagrinėjus bylą, kuriame buvęs prezidentas ir du jo sūnūs kaltinami šalies vadovo rezidencijų išlaikymui skirtų lėšų grobstymu. H.Mubarako sūnus nurodyta palikti už grotų.
Pirmadienį paskelbta nutartis, taip pat faktas, kad H.Mubaraką anksčiau buvo nurodyta paleisti byloje dėl protestuotojų žudymo, buvusiam prezidentui atveria galimybę išeiti į laisvę, teigė pareigūnai, pageidavę neviešinti jų vardų.
Jokio pagrindo laikyti jį suimtą nebeliks, jeigu dar vieną buvusiam prezidentui iškeltą bylą nagrinėjantis teismas patenkins H.Mubarako advokato prašymą paleisti jį vėliau šią savaitę arba ateinančią savaitę.
Sprendimas paleisti H.Mubaraką tuo metu, kai šalį krečia viena iš didžiausių smurto bangų nuo šio lyderio nuvertimo, sukeltų didelį pavojų kariškių palaikomai laikinajai vyriausybei.
Tačiau daugelis analitikų tokį scenarijų vertina skeptiškai, sakydami, kad buvusį lyderį, kuris daugelio yra nekenčiamas dėl gausių žmogaus teisių pažeidimų ir represijų per 29 metus trukusį valdymą, gali būtu nuspręsta palikti kalėjime.
Iškilus žmogaus teisių aktyvistas Nasseras Aminas ir teisininkas Hoda Nasrallah sakė nesitikintys, kad H.Mubarakas bus paleistas, nes šiuo metu šalyje susiklosčiusi trapi politinė ir saugumo padėtis, taip pat žinant ankstesnius atvejus, kai pareigūnai iškeldavo naujų kaltinimų, kad užkirstų kelią jam į laisvę.
N.Aminas skundėsi, jog pagal Egipto baudžiamosios teisės kodeksą, pagrįstą praeito amžiaus 4-o dešimtmečio dokumentu, asmenų neįmanoma nuteisti už sunkius nusikaltimus, tokius kaip įsakymas žudyti protestuotojus arba nesugebėjimas užkirsti kelio kraujo liejimui. Absoliuti dauguma bylų, iškeltų protestuotojų žudymu kaltintiems policininkams, baigėsi išteisinimais arba lygtinėmis bausmėmis.
„Jo paleidimas arba kalinimas bus sprendimas, veikiantis politines ir saugumo sąlygas šalyje“, – pažymėjo H.Nasrallah.
Sprendimas paleisti H.Mubaraką tuo metu, kai šalį krečia viena iš didžiausių smurto bangų nuo šio lyderio nuvertimo, sukeltų didelį pavojų kariškių palaikomai laikinajai vyriausybei. Toks žingsnis pagrįstų kaltinimus, jog masiniai protestai, išprovokavę liepos 3-iosios perversmą, kai kariškiai nušalino pirmąjį demokratiškai išrinktą Egipto lyderį M.Mursi, buvo sukurstyti H.Mubarako laikų veikėjų, siekiančių sugrąžinti ankstesnį režimą.
Praeitą savaitę saugumo pajėgos buvo pasiųstos išardyti dviejų Kaire įkurtų M.Mursi šalininkų protesto stovyklų.
Per susirėmimus, išprovokuotus tos operacijos, žuvo šimtai žmonių, o vėliau dar labiau įsiplieskęs smurtas nusinešė iš viso bent 1 000 žmonių gyvybių.