„ES narių saugumas ir sienos yra neliečiama. Noriu, kad tai būtų labai aiškiai suprasta Maskvoje“, – J.-C.Junckeris sakė Europos Parlamentui, skaitydamas savo pirmąjį metinį pranešimą apie padėtį Bendrijoje.
„Lenkija, Baltijos šalys ir kitos ... yra labai svarbios ES narės, ir jos neturėtų galvoti, kad (kilus krizei) mes jų nepalaikytume, – pridūrė jis. – Turime pareigą užtikrinti kiekvienos (iš jų) saugumą.“
Rusijos palaikymas prorusiškiems separatistams Rytų Ukrainoje ir Maskvos įvykdyta Krymo aneksija sukėlė didelį nerimą rytinėms ES šalims, tokioms kaip Lenkija, Latvija, Lietuva ir Estija, kurios baiminasi, kad Rusija sieks vėl primesti joms savo kontrolę kaip Šaltojo karo laikais.
J.-C.Junckeris sakė, kad tos šalys „turi žinoti, kad solidarumas – nėra vien tuščias žodis. Palaikome jas dabar ir palaikysime visuomet, kai tik to prireiks“.
Jo kalbos, kuri ne visa buvo perskaityta, tekste sakoma, kad ES turėtų „išlaikyti ryžtą“ tęsti griežtas sankcijas Rusijai dėl jos politikos Ukrainos atžvilgiu, blokas neturėtų užverti durų Maskvai, stengiantis išspręsti konfliktą, nusinešusį jau beveik 8 000 žmonių gyvybių.
„ES privalo parodyti Rusijai konfrontacijos kainą, tačiau ji taip pat turi leisti aiškiai suprasti, kad yra pasiruošusi angažuotis“, – sakoma J.-C.Junckerio kalbos tekste.
Pranešimą aptemdė motinos mirtis
Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude'o Junckerio trečiadienį paskelbtą pirmąjį metinį pranešimą Europos Parlamente apie padėtį Europos Sąjungoje aptemdė jo motinos mirtis savaitgalį.
Tačiau buvęs Liuksemburgo premjeras vis tiek 80 minučių kovingai gynė ES aukščiausiosios vykdomosios valdžios institucijos darbą, nors kai kurie deputatai euroskeptikai nepatenkinti šurmuliavo, taip pat pažadėjo geresnį atsaką į Europą krečiantį pabėgėlių antplūdį.
J.-C.Junckeris neužsiminė apie savo netektį, bet ES asamblėjos pirmininkas vėliau padėkojo 60-mečiui politikui, kad jis dalyvavo posėdyje Strasbūre, nors sekmadienį mirė jo 87 metų motina Marguerite, o tėvas sunkiai serga.