2023 06 07 /17:32

EK pradeda bylą prieš Lenkiją dėl įstaigos, galimai nukreiptos prieš opoziciją

Europos Komisija trečiadienį pranešė besiimanti teisinių veiksmų prieš Lenkiją dėl prieštaringai vertinamos įstaigos, tiriančios Rusijos įtaką Lenkijoje, įsteigimo.
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda / „Reuters“/„Scanpix“

Manoma, kad naujoji institucija yra nukreipta prieš opoziciją.

Pranešimas apie pažeidimų nagrinėjimo procedūrą pasirodė nepaisant to, kad Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda praėjusią savaitę pasiūlė skubius įstatymo pakeitimus.

A.Dudos pranešimas tuomet pasirodė kritikams, įskaitant Europos Sąjungą ir Jungtines Valstijas, išreiškus susirūpinimą naujuoju įstatymu.

Prekybos eurokomisaras Valdis Dombrovskis teigė, kad Komisija sutiko pradėti pažeidimo nagrinėjimo procedūrą, išsiųsdama Varšuvai oficialų pranešimą.

Lenkija, tvirta su Rusijos invazija kovojančios Ukrainos sąjungininkė, įsteigė komitetą, kurio tikslas – tirti piliečius, galėjusius pasiduoti Rusijos įtakai.

Pagal įstatymą, kurį praėjusią savaitę pasirašė A.Duda, kaltais pripažintiems asmenims 10 metų gali būti uždrausta eiti viešąsias pareigas, susijusias su valstybės finansais ir įslaptinta informacija.

Tačiau, kritikų teigimu, priemonė, kurią valdantieji konservatoriai pristatė likus vos keliems mėnesiams iki parlamento rinkimų, bus panaudota prieš opozicijos lyderį Donaldą Tuską.

Dėl tokių įtarimų jo partija net pavadino naująją priemonę „Lex Tusk“ („Tusko įstatymu“).

Europos Sąjunga antradienį pareiškė, kad šis tyrimo komitetas jai kelia ypatingą susirūpinimą, o Jungtinės Valstijos teigė, kad teisės aktas „gali būti naudojamas opozicijos politikų kandidatūroms blokuoti be tinkamo proceso“.

Penktadienį A.Duda pareiškė, kad pasiūlė pataisą, kuria būtų panaikintos nuobaudos. Vietoj to komitetas tiesiog paskelbtų pareiškimą, kuriame nurodytų, kad asmuo pasidavė Rusijos įtakai ir negali būti užtikrinta, kad jis tinkamai dirbs viešojo intereso labui.

Prezidentas, kuris yra valdančiųjų konservatorių sąjungininkas, taip pat pasiūlė, kad komitete dirbtų ne įstatymų leidėjai, o ekspertai.

Jis paragino parlamentą kuo greičiau priimti jo pataisą.

Lenkijos valdantieji nuo pat atėjimo į valdžią 2015 metais su Briuseliu ginčijasi dėl tvirtinimų, kad Varšuva nevisiškai laikosi ES teisės aktų, ypač susijusių su teismų sistema.

D.Tuskas, buvęs Lenkijos premjeras ir buvęs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, prieš šiais metais vyksiančius rinkimus valdančiajai partijai „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) meta rimtą iššūkį.

Opozicinės centristų partijos „Piliečių platforma“ (PO) vadovas praėjusią savaitę paragino savo tautiečius protestuoti prieš vyriausybę. Į protestą, kuris buvo vienas didžiausių nuo tada, kai prieš 30 metų šalyje baigėsi komunistų valdymas, suvažiavo apie pusę milijono demonstrantų iš visos šalies.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai