Iranas turi kelis galimus pasirinkimus: didžiulis karinius veiksmus, kurie apimtų visą regioną, labiau koncentruotas atakas su savo sąjungininkais Libane ir Gazos ruože arba teroristinę kampaniją prieš Izraelio ambasadas ir šios šalies objektus visame pasaulyje, rašoma publikacijoje.
„Atsakyti, bet ne pernelyg smarkiai“
„Atsakomasis smūgis reikštų pasekmes visame pasaulyje, taip pat – ir ekonominio augimo sulėtėjimą, nes naftos kainos išaugtų, atsirastų degalų stygius dėl mažesnio tiekimo iš Persijos įlankos, o JAV galimai įsitrauktų į naują karą“, – skelbia straipsnio autorius.
„Jeigu Iranui būtų smogta, šaliai iškiltų strateginė dilema, – leidiniui sakė ekspertas Matthew Kroeningas. – Žvelgiant iš vienos pusės, Irano valdžia turėtų atsakyti, kad išsaugotų autoritetą šalyje ir sugebėtų sukurti baimės jausmą tarptautiniame lygmenyje. Iš kitos pusės, jie nenorėtų įsivelti į karą su Izraeliu ir JAV, nes tai grėstų režimo kritimu. Taigi, reakcija turėtų būti apgalvota – atsakyti, bet ne pernelyg smarkiai.“
Ekspertai sutinka, kad atsako dydis priklausytų nuo daugybės faktorių – pavyzdžiui, nuo to, kaip smarkiai, Teherano manymu, Vašingtonas palaikytų Izraelio atakas prieš Iraną.
Daugelis mano, kad Iranas prašytų „Hamas“ Gazos ruože ir „Hezbollah“ Libane raketomis apšaudyti Izraelio miestus. Be to, Iranas gali panaudoti savo tolimojo nuotolio raketas „Shahab-3“ ir finansuoti teroristines atakas prieš Izraelio objektus visame pasaulyje.
Ar vengtų konflikto su JAV?
Tačiau analitikai nesutinka dėl to, ar Iranas griebtųsi veiksmų prieš JAV ir kitas trečiąsias šalis regione. „Irane vyrauja nuomonė, kad JAV ir Izraelio interesai Artimuosiuose Rytuose beveik sutampa. Taigi, jeigu Izraelis pultų Iraną, Teheranas manytų, kad JAV uždegė Izraeliui žalią šviesą“, – sakė Alireza Nader, Izraelio ir Irano santykių specialistas. Jo teigimu, Iranas gali vaidinti auką ir imtis tik ribotų veiksmų prieš Izraelį, vėliau išnaudoti tarptautinį pasipiktinimą, kad išsiųstų Jungtinių Tautų inspektorius ir atnaujintų branduolinę programą.
Kita ekspertė Suzanne Maloney sakė, kad Teheranas stengtųsi išvengti karinio konflikto su JAV, tačiau sunku prognozuoti, kokia būtų Baracko Obamos reakcija į bet kokius Irano veiksmus, ypač, jeigu tai vyktų lemiamu prezidento rinkimų kampanijos metu, kuomet jis jaustų spaudimą parodyti jėgą ir neleisti šaliai įbristi į dar vieną recesiją. Ji sakė, kad egzistuoja galimybė, jog JAV išvis nereaguotų į Irano atakas, o B.Obama stengtųsi demonstruoti, kad Izraelio atakos buvo ne JAV sprendimas.
Iranas pasiruošęs smogti „triuškinantį smūgį“
Tuo tarpu „Reuters“ praneša, kad Islamo revoliucijos gvardijos atstovas Massoudas Jazayeri pareiškė, jog Iranas pasiruošęs smogti „triuškinantį smūgį“, jeigu šalį atakuotų JAV pajėgos.
„Ir tokiu atveju mes veiktume ne tik Artimuosiuose Rytuose ar Persijos įlankoje. Nei viena JAV vieta nebūtų apsaugota nuo mūsų atakų“, – sakė jis ir pridūrė, kad Iranas niekada neatakuos pirmas.