Fronto siaurinimas
Rusijos pajėgų atsitraukimas nuo Kyjivo, Černihivo ir Sumų toli gražu nereiškia strateginio pralaimėjimo – šiuo metu vyksta pergrupavimas, nuostolių patyrę daliniai papildomi, apgadinta technika – taisoma. Tolesnės puolimo kryptys yra gana akivaizdžios, teigia ekspertai.
„Dabar aišku, kad jie siaurina frontą ir koncentruoja pajėgas viena kryptimi, kad galėtų pasiekti nors kažkokią operacinę sėkmę, nes viskas, kas buvo iki šiol, yra iškritę – niekas nebejuda“, – 15min sakė buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas.
Anot jo, nors Rusijos Generalinio štabo karininkai neseniai pradėjo tvirtinti, jog Ukrainos miestų agresoriaus pajėgos net ir neplanavo užimti, esą siekta buvo tik juos apsupti, sunaikinti svarbią infrastruktūrą ir karinius dalinius, šie tikslai buvo įvykdyti, todėl dabar ir yra persigrupuojama, tačiau aišku, kad jokių siektų tikslų iš tiesų kariams nepavyko pasiekti.
„Pajėgos bus koncentruojamos į rytus, į Donbaso regioną ir bus bandoma išeiti į neva nepriklausomų respublikų administracines ribas. Aš galvoju, kad taip pat bus bandymas toliau veržtis Mykolajivo ir Odesos link bei pabandyti užimti Zaporižę – atkirsti tą Ukrainos kariuomenės grupuotę, kuri šiuo metu yra susitelkusi rytuose ir priešinasi Donbaso teritorijos užgrobimui“, – teigė jis.
Atsargos karininkas pabrėžė, kad, nepaisant itin didelių gyvosios jėgos ir technikos nuostolių, Rusija vis dar turi rezervų, kuriuos bandys mesti į mūšį artimiausiu metu.
Puola nepaisydami nepasiruošimo
Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertų teigimu, kol kas Rusijos pajėgos nėra pasiruošusios apsupti Donbase frontą laikančių ukrainiečių. Anot jų, agresorius į šį frontą permeta jau gerokai mūšiuose sudaužytus pajėgumus ir techniką
„Iš Rusijos teritorijos surinktos pajėgos (5-osios armijos 10 bataliono taktinių grupių, kiti dar Ukrainoje nekariavę žemesnės kategorijos vienetai, samdiniai) ir masiškai „mobilizuojami“ vyrai DNR ir LNR padėties pakeisti negali. Visa aplink Donbasą renkama agresoriaus grupuotė yra kokybės prasme gerokai prastesnė nei ta grupuotė, kuri buvo vasario 24 dieną, jos valdymas ir sąveika yra labai žemo lygio“, – 15min sakė jie.
Analitikų teigimu, padėties pataisymui reikėtų savaitės ar dviejų, tačiau Rusijos pajėgos jau pirmadienį atnaujino puolimą, net ir nelaukdamos, kol į Donbasą atvyks visi vienetai.
„Agresorius bando pasiekti kuo daugiau, kol atvyks nuo Kyjivo atsilaisvinęs ukrainiečių pastiprinimas. Pajėgų ir technikos skaičiais agresorius lenkia ukrainiečius, tad numodami ranka į silpną pasirengimą, sąveiką ir valdymą bando išnaudoti esamą momentą“, – pažymėjo ekspertai.
J.V.Žukas taip pat sako, kad persigrupuojančioms Rusijos pajėgoms prireiks dar savaitės ar net daugiau, kad atgautų kovinį pajėgumą, o laikas eina ne jų naudai.
„Jiems reikia judėti į priekį, jeigu jie nori kažko pasiekti, todėl, kad greitai prasprogs medžiai, atsiras žaluma, teritorinės pajėgos galės geriau slėptis. Be to, ateis papildomos ginkluotės ir amunicijos atsargos iš Vakarų – Ukrainos kariuomenės pastiprinimas, todėl jie turi skubėti. Aš manau, kad čia yra kelių dienų, gal savaitės, klausimas“, – teigė jis.
Siekis sujungti pietų ir šiaurės flangus
Buvusio Lietuvos kariuomenės vado manymu, Rusijos kariniai planuotojai greičiausiai sieks paimti šiaurinėje fronto dalyje esančius Slovjanską, Kramatorską, Severodonecką, susijungti su iš Donbaso ateinančia grupuote. Pietinėje fronto dalyje greičiausiai būtų siekiama paimti Zaporižią ir tuomet bandyti sujungti abi atakos ašis bei apsupti besiginančius ukrainiečius.
„Pasiekti Slovjanską agresorius siekė nuo pirmos karo dienos, tikėjosi tai padaryti žymiai greičiau. Iš pradžių bandė tai atlikti šturmuodamas Severodonecką iš rytų, tačiau ten įstrigo. Po to prasidėjo Iziumo operacija, tuo pačiu atakuojama Popasna. Slovjanskas – tik tarpinis tikslas, kuris leistų agresoriui pradėti šiaurinio flango apsupimą. Dar lauktų Kramatorsko puolimas, o be Popasnos ir Artemivsko apsupimas nebūtų pilnas“, – aiškina „Locked N’ Loaded“ ekspertai.
15min kalbintų ekspertų teigimu, kol kas neatsakytu klausimu šiame fronte išlieka Charkivas – jei ukrainiečiams pavyktų miestą deblokuoti, jo gynėjai galėtų atakuoti Rusijos pajėgų tiekimo kelius, atkirsti juos ir taip dar labiau susilpninti ir taip komplikuotus agresoriaus pasirengimus didesnio masto puolimui.
Tiesa, nėra aišku, ar vieni patys jie sugebėtų tai padaryti, tad beveik neabejotinai jiems reikėtų papildomų pajėgų.
Neabejojama ir dėl to, kad papildomas pajėgas ukrainiečiai jau rotuoja, siunčia iš atsilaisvinusių gynybos sektorių ir taip stiprina pagrindiniu tapsiančio fronto gynybą.
Ukrainiečiai irgi persigrupuoja
„Locked N’ Loaded“ analitikų teigimu, ukrainiečiai jau permeta dalį pajėgų iš Kyjivo srities, nes puikiai supranta, kad pasyvi gynyba prieš daugiau resursų turintį agresorių ilgainiui nebeduotų rezultatų, o padėtį stabilizuoti ir „perlaužti“ savo naudai leistų kontratakos – tai, kas pavyko sostinės apylinkėse.
J.V.Žukas teigė negalintis įvardinti, kokius pajėgumus gynėjai galėtų šiuo metu permesti į Rytų Ukrainą, nes nėra aiškūs jų nuostoliai, tikslus padalinių išsidėstymas, tačiau pabrėžė, kad Ukrainos kariai ir toliau išlieka labai motyvuoti ir dvasiškai nepalaužti, todėl gebės pasipriešinti labai efektyviai.
„Ukrainiečių padėtis yra labai pagerėjusi, lyginant su tuo, kas buvo prieš porą savaičių, kada pajėgos buvo sutelktos prie Kyjivo, apsuptas Černihivas ir Sumai, keliai užimti. Dabar šiek tiek pajėgų atlaisvėjo ir jos galės veikti kitomis kryptimis“, – pažymėjo jis.
Svarbia kryptimi artimiausių savaičių mūšiuose išlieka ir Pietų Ukraina bei dešiniajame Dniepro krante esantis Chersono miestas bei jo apylinkės.
Jei ukrainiečiams pavyktų atkovoti tiltų per Dnieprą kontrolę, tai būtų „didelė operacinė sėkmė“, teigia buvęs Lietuvos kariuomenės vadas.
„Locked N’ Loaded“ analitikų manymu, sėkmė yra ir tai, kad ukrainiečiai sukausto Chersone esančių Rusijos pajėgų judėjimą, jos sekinamos ir negali įsijungti į kovą kitur.
„Tikėtis, kad greitai miestas pareis į ukrainiečių pusę, būtų sunku. Ką ukrainiečiai pajėgūs padaryti – tai naikinti link Kryvyj Ryho palei Dnieprą judėjusias agresoriaus pajėgas. Jų logistinė situacija yra dar blogesnė nei pajėgų, esančių Chersone. Tai priartintų ukrainiečius prie dviejų/trijų tiekimo kelių, kuriais aprūpinamas Chersonas, ir tada kova dėl miesto būtų lengvesnė“, – pažymėjo jie.
Ukrainiečių veiksmai šiame sektoriuje nėra „savarankiškas stichinis judėjimas“, pabrėžia J.V.Žukas, tai – didesnio sumanymo ir plano dalis, galbūt susijusi ir su siekiu išvaduoti apsuptame Mariupolyje herojiškai besiginančius gynėjus.