Iš karto po rinkimų paskelbtais Prancūzijos sociologų skaičiavimais, kurie visada yra itin tikslūs, rinkimus E.Macronas laimėjo su 58 proc. balsų, o jo varžovė surinko 41,8 proc. balsų.
Šios iš karto skelbiamos prognozės paprastai gana tiksliai atspindi rezultatus. Skaičiuojant šiuos rezultatus naudojamas realių rezultatų ir apklausų rezultatų derinys. Iš karto rinkimų apylinkėms užsidarius skelbiami skaičiai yra laikomi itin patikimais šioje kovoje.
Remiantis kai kuriomis apklausomis, E.Macronas prieš antrąjį rinkimų ratą maždaug 10 procentinių punktų lenkė M.Le Pen.
Paskelbus jai nepalankius prognozių rezultatus M.Le Pen atrodė nepraradusi ūpo ir teigė iškovojusi „nuostabią pergalę“.Ji žadėjo tęsti politinę karjerą ir tvirtino „niekada neapleisianti“ Prancūzijos.
„Šie rezultatai ženklina puikią pergalę“, – pareiškė ji.
J.Bidenas žada bendradarbiauti su perrinktu E. Macronu „ginant demokratiją“
08:07
JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį pasveikino Prancūzijos vadovą Emmanuelį Macroną su perrinkimu ir pavadino Paryžių „svarbiu partneriu kovojant su pasauliniais iššūkiais“.
„Tikiuosi, kad ir toliau glaudžiai bendradarbiausime, įskaitant paramą Ukrainai, demokratijos gynimą ir kovą su klimato kaita“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė J.Bidenas.
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas irgi pasveikino E.Macroną su pergale, sakydamas, kad Vašingtonas tikisi toliau glaudžiai bendradarbiauti su JAV sąjungininku.
„Tikimės ir toliau glaudžiai bendradarbiauti su Prancūzija sprendžiant pasaulinius iššūkius, paremti mūsų ilgą ir tvirtą Aljansą ir draugystę“, – tviteryje parašė A.Blinkenas.
Vokietijos lyderis pirmasis paskambino perrinktam Prancūzijos prezidentui
00:12
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas tapo pirmuoju užsienio lyderiu, paskambinusiu Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui, kad pasveikintų jį su perrinkimu antrai kadencijai, pranešė Berlynas.
„Federalinis kancleris ir prezidentas patvirtino savo ketinimą tęsti artimus ir pasitikėjimu grindžiamus ryšius tarp Vokietijos ir Prancūzijos, be kita ko, atsižvelgiant į dabartinius iššūkius, tokius kaip Rusijos agresyvus karas Ukrainoje“, – sakoma O.Scholzo kanceliarijos pranešime.
Berlynas pridūrė, kad E.Macrono pergalė rinkimuose „žymi aiškų įsipareigojimą Europai ir Europos vienijimo procesui“. Kanceliarija nurodė, kad O.Scholzas ir E.Macronas susitarė susitikti kiek įmanoma anksčiau.
Čekijos premjeras irgi pasiuntė sveikinimą E.Macronui.
„Prancūzija yra mūsų gyvybiškai svarbi partnerė. Esame nusiteikę toliau plėtoti mūsų puikius ryšius“, – per „Twitter“ parašė čekų premjeras Petras Fiala.
Pasaulio lyderiai sveikina E.Macroną
00:02
Kanada
Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau sakė „besitikintis tęsti mūsų darbą kartu dėl klausimų, labiausiai rūpinčių Kanados ir Prancūzijos žmonėms – pradedant demokratijos gynimu, baigiant kova su klimato kaita, gerų darbo vietų kūrimu ir viduriniosios klasės ekonominiu augimu“.
Ispanija
„Piliečiai pasirinko Prancūziją, įsipareigojusią dėl laisvos, stiprios ir teisingos ES. Demokratija laimi. Europa laimi, – tviteryje parašė Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas. – Sveikinimai Emmanueliui Macronui.“
Belgija
Belgijos ministras pirmininkas Alexander'as De Croo sakė, kad prancūzų rinkėjai „tvirtai pasirinko tikrumą ir Šviečiamojo amžiaus vertybes“.
Jungtinės Tautos
Jungtinių Tautų vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras Filippo Grandi perdavė E.Macronui „šiltus sveikinimus“ ir sakė, kad jo organizacija toliau tikėsis Prancūzijos vadovo paramos misijoms Europoje ir pasaulyje, „kai humanitariniai iššūkiai ir pabėgėlių krizės sulig kiekviena diena darosi vis rimtesni“.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas sakė, kad tikisi „tęsti svarbią partnerystę“ su Prancūzija „dėl sveikesnio, saugesnio, sąžiningesnio pasaulio“.
Airija
Airijos premjeras Michealas Martinas gyrė E.Macrono „principingą ir dinamišką lyderystę“, svarbią „ne tik Prancūzijai, bet ir Europai“.
Šveicarija
Šveicarijos prezidentas Ignazio Cassisas išreiškė viltį „tęsti mūsų gerą bendradarbiavimą“ ir pabrėžė glaudžius ryšius tarp abiejų kaimyninių šalių.
Švedija
Švedijos premjerė Magdalena Andersson pasiuntė „šilčiausius sveikinimus“.
„Tęskime savo glaudų bendradarbiavimą – dvišalį ir dėl konkurencingos, žalios bei atsparios Europos Sąjungos“, – tviteryje parašė ji.
Norvegija
Norvegijos premjeras Jonas Gahras Store sakė, kad Prancūzija pasirinko „liberalią demokratiją, o ne kraštutinę dešinę“.
Pasak jo, laukia svarbios užduotys suvienyti prancūzus ir „priimti drąsius sprendimus dėl klimato“. J.G.Store taip pat paragino glaudžiau bendradarbiauti Europoje, vieningai laikytis prieš „autoritarines jėgas ir karą“.
Gabonas
Buvusios Prancūzijos kolonijos Gabono prezidentas Ali Bongo Ondimba gyrė E.Macrono „tviskantį perrinkimą“.
„Mūsų abi šalys, neskaitant bendros praeities, turi kurti ateitį“, – pabrėžė jis.
Brigitte Macron: Emmanuelis turi ambicijų Prancūzijai
23:48
Iškart po Emmanuelio Macrono kalbos jo žmona Prancūzijos televizijai pasakė, kad jos vyro perrinkimas yra „didžiulė garbė“.
Ji sako esanti pasirengusi dar vienai penkerių metų prezidento kadencijai.
„Mes visi norime, kad viskas pasikeistų, – sako ji. – Aš to linkiu iš visos širdies“.
Užsitikrinęs antrąją kadenciją, ji sako, kad jos vyras „įėjo į istoriją“, ir priduria, kad „labai džiaugiasi“ už jį.
Ji sako, kad E.Macronas turi „ambicijų Prancūzijai“.
„Jis padarys viską, kad tai pasiektų, – priduria ji. – Aš juo be galo pasitikiu“.
E.Macronas: esu visų prezidentas
23:11
Emmanuelis Macronas pergalės kalbą pradeda padėka savo šalininkams ir Prancūzijos žmonėms.
„Dauguma mūsų pasirinko pasitikėti manimi“, – sako jis.
Palaikytojai skanduoja „ir vienerius, ir dvejus, ir dar penkerius metus“.
E. Macronas dėkoja visiems, kurie už jį balsavo, ir sako, kad supranta, jog daugelis už jį balsavo, kad užkirstų kelią kraštutiniams dešiniesiems.
Jis sako, kad galvoja apie tuos, kurie susilaikė, taip pat apie tuos, kurie balsavo už M.Le Pen, kurie šiandien yra nusivylę, sako jis, šūkaujant jo šalininkams.
Jis ragina esančius minioje jų nešūkauti.
„Nuo šiol aš esu nebe vienos stovyklos kandidatas, o visų prezidentas.
Tiems, kurie balsavo už kraštutinius dešiniuosius, sakau, kad mano ir mano komandos pareiga bus spręsti jų problemas“, - kalbėjo E.Macronas
Vokietijos kancleris: E.Macrono perrinkimas žymi pasitikėjimo Europa balsą
22:41
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas sekmadienį pasveikino Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną, prognozėms parodžius, kad jis per rinkimų antrąjį ratą užsitikrino antrą penkerių metų kadenciją, įveikęs varžovę iš kraštutinės dešiniosios stovyklos Marine Le Pen.
„Jūsų rinkėjai šiandien pasiuntė stiprų pasitikėjimo Europa balsą. Džiaugiuosi, kad tęsime mūsų gerą bendradarbiavimą“, – per tviterį parašė O.Scholzas.
Italijos premjeras: E.Macrono perrinkimas – „puiki naujiena visai Europai“
22:09
Italijos premjeras Mario Draghi pasveikino Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną, kai prognozės parodė, jog jis sekmadienį užsitikrino antrą kadenciją.
„Emmanuelio Macrono pergalė per Prancūzijos prezidento rinkimus yra puiki naujiena visai Europai“, – sakoma italų lyderio pranešime.
E.Zemmouras ragina sudaryti kraštutinių dešiniųjų aljansą
22:08
Kraštutinių dešiniųjų kandidatas Ericas Zemmouras (iškritęs pirmajame ture) paragino prieš birželio mėn. vyksiančius parlamento rinkimus sudaryti kraštutinių dešiniųjų partijų aljansą, pažymėdamas, kad „tai jau aštuntas kartas, kai pralaimėjimas ištiko Le Pen vardą“.
Kalbėdamas apie savo liūdesį dėl rezultatų, jis sakė: „Mes kovosime už savo idėjas kiekviename Prancūzijos mieste ir kaime, internete ir žiniasklaidoje. Tačiau be sąjungų pergalės nebus. Prieš birželio mėn. vyksiančius įstatymų leidžiamosios valdžios rinkimus raginu kurti nacionalinę sąjungą“.
Vienybėje yra stiprybės, užbaigė jis.
Borisas Johnsonas sveikina Emmanuelį Macroną
22:01
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas pasveikino Emmanuelį Macroną su prognozuojama pergale.
Borisas Johnsonas rašo, kad tikisi dirbti su perrinktu „vieno iš mūsų artimiausių ir svarbiausių sąjungininkų“ vadovu.
„Prancūzija yra viena artimiausių ir svarbiausių mūsų sąjungininkių. Tikiuosi, kad ir toliau dirbsime kartu sprendžiant mūsų abiem šalims ir pasauliui svarbiausius klausimus“, – tviteryje rašė Britanijos premjeras.
G.Nausėda sveikina E.Macroną
21:33
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda taip pat netruko pasveikinti Emmanuelio Macrono su pergale.
„Brangus drauge Emmanueli Macronai, sveikinu Jus laimėjus prezidento rinkimus! Linkiu Jums stiprybės ir drąsos vadovaujant Prancūzijai šiais visai Europai sudėtingais laikais. Tikimės kartu dirbti toliau stiprinant ES, NATO ir ginant demokratines vertybes“, – tviteryje rašė Lietuvos vadovas.
2017 metų prezidento rinkimų antrame ture taip pat varžėsi tie patys kandidatai. Tąkart E.Macronas nugalėjo surinkęs 66 proc. balsų.
Kaip bebūtų, įgytas nemenkas pranašumas suteikia E.Macronui pasitikėjimo savimi darbui antrąją penkerių metų kadenciją. Kita vertus, šie rinkimai žymi momentą, kai kraštutinė dešinioji stovykla buvo labiausiai priartėjusi prie atėjimo į valdžią Prancūzijoje per šalies naujausių laikų istoriją.
M.Le Pen, kurią oponentai kaltino glaudžiais ryšiais su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, pergalė tikriausiai būtų sukėlusi pasauliui sukrėtimą, panašų į patirtą 2016 metais, kai „Brexito“ referendumą laimėjo Jungtinės Karalystės atsiskyrimo nuo Europos Sąjungos šalininkai, o Donaldas Trumpas laimėjo JAV prezidento rinkimus.
Oficialūs rezultatai atnešė didžiulį palengvėjimą Europai, nuogąstavusiai, kad Eliziejaus rūmus užėmus M.Le Pen žemynes liks be aiškaus kurso, įvykus „Brexitui“ ir pasitraukus Vokietijos kanclerei Angelai Merkel.
Kairiosios pakraipos ES lyderiai, įskaitant dabartinį Vokietijos kanclerį Olafą Scholzą, ragino Prancūziją rinktis E.Macroną, o ne jo varžovę neįprastame straipsnyje, paskelbtame dienraščio „Le Monde“.
E.Macronas bus pirmasis perrinktas Prancūzijos prezidentas nuo 2002 metų, kai tai pavyko pasiekti Jacques'ui Chiracui. E.Macrono pirmtakai Nicolas Sarkozy ir Francois Hollande'as vadovavo tik po vieną kadenciją.
Planuojama, kad E.Macronas pasakys pergalės kalbą Marso lauke Paryžiaus centre, Eiffelio bokšto papėdėje. Ten susirinkę vėliavomis mojuojantys jo šalininkai prapliupo džiaugsmingais šūksniais, kai 20 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku buvo paskelbti prognozių rezultatai.
Didelės ambicijos
E.Macronas tikėsis ne tokios komplikuotos antrosios kadencijos ir galimybių įgyvendinti savo viziją dėl tolesnių verslui palankių reformų, taip pat glaudesnės ES integracijos. Pirmąją jo kadenciją temdė protestai, pandemija ir, galiausiai, Rusijos invazija į Ukrainą.
Tačiau prezidentui reikės patraukti savo pusėn tuos, kas rėmė jo oponentus, ir milijonus balsuoti nesivarginusių prancūzų.
Remdamosi oficialiais skaičiais apklausų organizacijos apskaičiavo, kad nedalyvauti rinkimuose galėjo net 28 proc. rinkėjų. Jei bus patvirtintas, šis skaičius bus didžiausias per prezidento rinkimų antruosius turus nuo 1969 metų.
Po pirmojo turo balandžio 10 dieną E.Macrono pozicijos buvo tvirtos, bet vis dėlto įveikiamos.
Antruoju rinkimų kampanijos etapu svarbus jo prioritetas buvo įtikinti ultrakairiųjų lyderio Jeano-Luco Melenchono, kuris per balandžio 10-ąją vykusį pirmąjį turą užėmė trečiąją vietą, šalininkus palaikyti centristą, buvusį investicijų bankininką.
E.Macronui taip pat reikės užsitikrinti tvirtą paprastų žmonių paramą jo partijai, kad ji išsaugotų daugumą per birželį įvyksiančius parlamento rinkimus, o jis išvengtų darbo su kitokių politinių pažiūrų premjeru.
Karti piliulė M.Le Pen
Svarbus jo darbotvarkės klausimas yra pensijų reforma, įskaitant planą pakelti pensinį amžių. E.Macronas įrodinėja, kad tai būtina biudžetui, bet tikriausiai susidurs su dideliu nepritarimu ir protestais.
Prezidentas taip pat turės greit grįžti prie Rusijos invazijos Ukrainoje klausimo, Prancūzijai jaučiant spaudimą didinti ginklų tiekimą Kyjivui ir pasirodžius ženklams, kad V.Putinas praranda susidomėjimą bet kokia diplomatija.
M.Le Pen, kuri daug metų siekė būti išrinkta ir atribojo savo partiją nuo jos įkūrėjo, savo tėvo Jeano-Marie Le Peno, palikimo, trečias pralaimėjimas prezidento rinkimuose bus karti piliulė.
Kritikai tvirtino, kad jos partija visuomet buvo ir liko kraštutinių dešiniųjų rasistinė jėga, o E. Macronas ne kartą atkreipė dėmesį į jos planą pergalės atveju uždrausti dėvėti musulmoniškas skaras viešose vietose.
J.-M.Le Penui 2002-aisiais patekus į antrą rinkimų turą, Prancūzija buvo sukrėsta. Tačiau antrajame ture jis gavo mažiau nei 18 proc. balsų ir prezidentu buvo perrinktas J.Chiracas.