„Turime užmegzti ryšius su naująja Afganistano vyriausybe, bet tai nereiškia pripažinimo – tai yra operatyvinis bendradarbiavimas“, – po susitikimo su Bendrijos užsienio reikalų ministrais Slovėnijoje sakė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.
„Priklausomai nuo to, kaip elgsis ši vyriausybė, šis operatyvinis bendradarbiavimas didės“, – pridūrė jis.
Jis išvardijo virtinę „kriterijų“, kurių turėtų laikytis naujoji valdžia, Afganistano kontrolę perėmusiam Talibanui ruošiantis paskelbti naujosios vyriausybės sudėtį.
Pasak J.Borrellio, be kita ko, Afganistanas neturi tapti teroristų tvirtove, privalo būti gerbiamos moterų ir žiniasklaidos teisės, sukurta „įtrauki ir reprezentatyvi“ vyriausybė, taip pat sudarytos galimybės teikti humanitarinę pagalbą.
Be to, ES diplomatijos vadovas pabrėžė, jog Talibanas turi vykdyti savo įsipareigojimą leisti išvykti užsienio piliečiams ir „pavojuje“ atsidūrusiems afganistaniečiams net ir po rugpjūčio pabaigoje pasibaigusios JAV vadovautos evakuacijos operacijos.
Anot J.Borrellio, ES narės sutiko išvien veikti Kabule, jei saugumo padėtis leis bendradarbiauti su Talibanu. Šių pastangų tikslas – padėti išvykti afganistaniečiams, kurių blokui nepavyko išskraidinti iš šalies.
Europos Sąjungos diplomatai išvyko iš Afganistano į kaimynines šalis arba sugrįžo į tėvynę.
Kalbėdamas apie humanitarinę pagalbą, J.Borrellis pažymėjo, kad ES sieks išplėsti savo pastangas padėti Afganistano gyventojams. Vis tik jis pabrėžė, jog Bendrija vertins naująją valdžią „pagal tai, kokias ji sudarys galimybes“ gauti tokią pagalbą.
ES taip pat nori glaudžiau koordinuoti veiksmus su Afganistano kaimyninėmis, siekdama užkirsti kelią dideliam migrantų srautui iš šios valstybės į Europą.
Pasak J.Borrellio, blokas mėgins sukurti „regiono politinę platformą“ su Afganistaną supančiomis šalimis, kad padėtų stabilizuoti padėtį.