„Pasiektas susitarimas įtraukti į sąrašą “Hizbollah“, – sakė vienas šaltinis, kai ministrai įtikino šį žingsnį žengti kai kurias ES šalis, nerimaujančias, jog toks sprendimas dar labiau destabilizuos padėtį Libane, kur tas judėjimas atlieka svarbų vaidmenį.
28 ES šalių užsienio reikalų ministrų sprendimas buvo priimtas vienbalsiai, nurodė vienas Prancūzijos diplomatas, prašęs neviešinti jo vardo, nes jis nebuvo įgaliotas kalbėtis su žiniasklaida.
Įtraukimas į „juodąjį sąrašą“ taps pagrindu neišduoti vizų asmenims, taip pat įšaldyti su ta grupuote susijusių organizacijų sąskaitas. Tačiau šį nutarimą įgyvendinti bus sudėtinga, nes pareigūnams teks išsiaiškinti įvairių „Hizbollah“ struktūrų vidinius ryšius ir nustatyti, kam gali būti taikomos sankcijos dėl priklausymo sukarintam sparnui.
Šis Irano palaikomas judėjimas yra itin svarbus Libano politikai ir dominavo šalies vyriausybėje nuo 2011 metų. Pastaruoju metu „Hizbollah“ siuntė savo kovotojus sustiprinti Sirijos prezidento Basharo al Assado pajėgas, puolančias sukilėlių užimtas teritorijas.
„Hizbollah“ taip pat kaltinama ryšiais su pernai Bulgarijoje įvykdytu išpuoliu prieš izraeliečius turistus, tačiau ji tuos kaltinimus neigė.
Bendrijos sprendimą pasveikino Nyderlandų užsienio reikalų ministras Fransas Timmermansas.
„Gerai, kad ES nusprendė pavadinti tuo, kas ji yra: teroristine organizacija“, – sakė jis.
Prieš ES ministrams priimant šį sprendimą Vokietijos diplomatijos vadovas Guido Westerwelle pažymėjo, jog įrodymai, susiję su pernai Bulgarijos Juodosios jūros kurorte Burgase įvykdytu išpuoliu, per kurį žubo penki Izraelio ir vienas Bulgarijos pilietis, turėtų tapti pakankama paskata tokiam žingsniui. G.Westerwelle sakė, kad „turime į tai atsakyti, ir šis atsakymas“ yra „Hizbollah“ sukarinto sparno įtraukimas į teroristinių organizacijų sąrašą.
Ataka Bendrijos teritorijoje, taip pat kovą priimtas Kipro baudžiamojo teismo sprendimas, pagal kurį vienas „Hizbollah“ narys buvo pripažintas kaltu dėl pagalbos planuojant išpuolius prieš izraeliečius šioje Viduržemio jūros saloje, paskatino ES diplomatus imtis atsakomųjų veiksmų.
„Turėtume įvardyti vardus, nes ateina laikas pasakyti tiesą, – sakė pirmadienį vykusiam susitikimui pirmininkavęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. – Dėl to ką (“Hizbollah„) sukarintas sparnas įvykdė regione ir kitur, sakyčiau, kad reikalinga vienokia ar kitokia reakcija.“
Tuo tarpu Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as teigė, kad „Hizbollah“ sukarinto sparno įtraukimas į „juodąjį sąrašą“ neturėtų „destabilizuoti Libano arba sukelti itin nepalankių padarinių“.
„Mums svarbu parodyti, kad esame vieningi ir stiprūs, atremdami terorizmą“, – sakė jis.