„Sibiu deklaracija, kurią, kaip tikimasi, ketvirtadienį patvirtins valstybių ir vyriausybių vadovai, bus oficiali iškilminga viršūnių susitikimo rezultatų deklaracija“, – antradienį žurnalistams Briuselyje sako ES aukšto rango pareigūnas.
„Jos tikslas – pabrėžti vienybę bei pasitikėjimą ir patvirtinti ryžtą būti pasirengusiems drauge atremti visus būsimus iššūkius“, – pridūrė su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs pareigūnas.
Anot jo, nebus labai lengva patvirtinti tokią deklaraciją likus dviem savaitėms iki rinkimų į Europos Parlamentą. Ją priimti teks šalių lyderiams, atstovaujantiems įvairioms politinėms srovėms ir požiūriams į Europą. Dėl šios priežasties numatytas tokios deklaracijos priėmimas turėtų tapti „stipriu pasiryžimo toliau dirbti drauge signalu“, sakė pareigūnas.
Neformaliame susitikime taip pat turėtų būti pristatyti Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko pasiūlymai dėl ES 2019–2024 metų strateginės darbotvarkės. Pirmadienį jis išsiuntė ES valstybių ir vyriausybių vadovams pirminį jos planą kartu su pakvietimu į viršūnių susitikimą.
„Jie turės pagrindines šios strateginės darbotvarkės kryptis. Jų netvirtins. Jos taps pagrindu vadovų diskusijoms. Vadovaudamasis šios diskusijos rezultatais pirmininkas D.Tuskas parengs strateginės darbotvarkės, kuri bus priimta Europos Vadovų Tarybos posėdyje birželį, projektą“, – paaiškino ES valdininkas.
Jis pridūrė, kad šios darbotvarkės tikslas – nustatyti pagrindinius ES prioritetus 2019–2024 metų laikotarpiui.
Dokumentas turėtų apibrėžti pagrindines ES institucijų – Europos Komisijos, Europos Parlamento ir ES Tarybos – veiklos kryptis ateinantiems penkeriems metams.
Bendrijos pareigūnas pažymėjo, kad D.Tusko pasiūlymai suskirstyti į keturis pagrindinius skyrius. Pirmąjį sudaro piliečių ir laisvių, teisinės valstybės, vidaus sienų apsauga, kova su terorizmu, organizuotu nusikalstamumu, hibridinėmis grėsmėmis, nelegalia migracija ir dezinformacija.
Antrasis skyrius apima ES ekonominės bazės vystymą, būsimą „europinį modelį“, bendrąją rinką, pramonės politiką, mokesčių politiką, konkurenciją, švietimą ir dirbtinį intelektą.
Trečiasis skyrius numato „žalesnės, lygiateisiškesnės ir įtraukesnės ateities pereinant prie efektyvesnių ir ekologiškesnių technologijų sukūrimą, taip pat apima energetinį saugumą, klimato neutralumą, vartotojų teisių apsaugą ir sveikatos apsaugos tobulinimą“.
Taip pat planuojami darbai, susiję su ES interesų gynimu bei jos vertybių sklaida pasaulyje, investicijos į gynybą, daugiašališkumo principu grindžiamos pasaulio tvarkos, paremtos sąžiningomis taisyklėmis, gynimas.