Schemos kūrimas postūmio sulaukė dėl COVID-19 pandemijos ir Briuselio lyderystės įsigyjant vakcinas bei kuriant bloko COVID-19 pažymėjimą.
Siūloma EHDS „parodo bendradarbiavimo galią ir tai, kad ES piliečiams ir ES pacientams nėra nieko vertingiau už sveikatą ir galimybę naudotis savo medicininiais įrašais, dalytis šiais duomenimis, kaip galima geriau jais naudotis“, spaudos konferencijoje sakė už sveikatą ir maisto saugą atsakinga Komisijos narė Stela Kiriakides.
Šiuo metu medicininius įrašus laiko šeimos gydytojai regioniniu ar valstybiniu lygiu.
EK planuoja suteikti žmonėms galimybę nemokamai ir lengvai gauti savo sveikatos duomenis elektronine forma, lengvai dalytis šiais duomenimis su kitais sveikatos priežiūros specialistais savo šalyje ir kitose valstybėse narėse, pavyzdžiui, atostogaujant.
Dėl to nereikės brangių pakartotinių rentgenologinių tyrimų ar analizių, potencialiai sutaupant daugiau kaip 5 mlrd. eurų, nurodo Komisija.
Pagal pasiūlymą ES piliečiai galės „visiškai kontroliuoti savo duomenis, galės pridėti informaciją, ištaisyti neteisingus duomenis, apriboti prieigą kitiems asmenims ir gauti informacijos apie tai, kaip jų duomenys naudojami ir kokiu tikslu“.
Nurodoma, kad tyrėjai, novatoriai, viešosios institucijos ar pramonė turės prieigą prie didelio kiekio aukštos kokybės sveikatos duomenų, tačiau – griežtomis sąlygomis. Tam reikės gauti leidimą ir paciento sutikimą, laikytis ES duomenų apsaugos įstatymų, kurie yra vieni griežčiausių pasaulyje.
Be to, naudotis duomenimis jie galės tik tuo atveju, jei naudos juos konkrečiais tikslais uždaroje, saugioje aplinkoje ir neatskleidžiant asmens tapatybės. Taip pat bus „griežtai draudžiama“ naudoti duomenis priimant piliečiams nepalankius sprendimus, pavyzdžiui, kuriant žalingus produktus ar didinant draudimo įmokas.
Pasiūlymui dar turi pritarti Europos Parlamentas ir 27 ES šalys narės.