Kaip spalio 15 dieną naujienų agentūrai „Interfax“ sakė ES diplomatijos vadovo Josepo Borrellio atstovas Peteris Stano, į šį pareigūnų, kuriems bus taikomos sankcijos, sąrašą bus įtrauktas ir Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka.
„Taip, Lukašenka pateks į naująjį sąrašą, ir apie tai kalbėjo ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams savo spaudos konferencijoje po Europos Sąjungos Tarybos užsienio reikalų ministrų posėdžio... spalio 12 dieną“, – tuomet nurodė P.Stano.
Jis priminė J.Borrellio pasisakymą anksčiau spalio mėnesį vykusioje spaudos konferencijoje: „Šiandien ministrai patvirtino, kad ponas A. Lukašenka neturi jokio demokratinio legitimumo, ir uždegė „žalią šviesą“ pasiruošimui kitam sankcijų paketui, į kurį bus įtrauktas pats Lukašenka.“
Pirmadienį ES atstovė užsienio reikalams Nabila Massrali patvirtino šią bloko poziciją: „Atsisakymas dalyvauti dialoge, agresyvūs pareiškimai, masiniai areštai ir neramumams vaikyti skirtos amunicijos naudojimas prieš baltarusius, besinaudojančius savo teise streikuoti ir taikiai protestuoti, vėl demonstruoja, kad Lukašenka neturi legitimumo.“
„ES palaiko [baltarusių] tautą ir toliau taikys sankcijas kaltiesiems“, – pridūrė atstovė.
Paskelbtame COREPER lapkričio 4-osios posėdžio darbotvarkės projekte, skyriuje „Be aptarimo“, įrašytas toks punktas: „Tarybos vykdomasis nurodymas ir vykdomasis reglamentas dėl varžomųjų priemonių Baltarusijai. Sprendimas dėl rašytinės procedūros naudojimo [Europos Sąjungos Tarybos sankcijoms] priimti.“
Anksčiau pranešta, kad oficialiai Europos Sąjungos Taryba šias sankcijas turėtų patvirtinti lapkričio 6 dieną.
Baltarusijoje jau beveik trys mėnesiai vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo oficialiai paskelbtas 66 metų A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994-ųjų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.
Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų.